KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Dron, który potrafi zmienić konfigurację ramion w locie

Dron, który potrafi zmienić konfigurację ramion w locie

Różne konfiguracje ramion dronów mają swoje specyficzne wady i zalety. Naukowcy stworzyli więc urządzenie, które jest w stanie zmieniać ich konfigurację w trakcie lotu.

Rozwiązanie to otwiera możliwość rozwijania nowych technik latania autonomicznych dronów.

Drony zyskują coraz większą popularność dzięki szerokiemu spektrum możliwości, jakie oferują. Niedawno pisaliśmy o bezzałogowcach malujących graffiti, czy też dostarczających przesyłki kurierskie.

Tym razem przyszedł czas na coś jeszcze ciekawszego. Zespół badawczy z Uniwersytetu w Zurychu oraz Politechniki Federalnej w Lozannie opracował konstrukcję, która dostosowuje gabaryty do ograniczeń otoczenia, w którym się porusza. Nowy dron potrafi zmienić rozmieszczenie śmigieł w trakcie lotu, co umożliwia mu dotarcie do miejsc nieosiągalnych dla bezzałogowców ze stałą konfiguracją.

Zmiana konfiguracji umożliwia przelot przez wąskie szczeliny

Zmiana konfiguracji umożliwia przelot przez wąskie szczeliny

Każde z ramion sterowane jest przez osobny serwomechanizm, dzięki czemu dron może przyjmować niestandardowe kształty. Oprócz "klasycznej" konfiguracji X, przyjęto jeszcze trzy szczególnie użyteczne ustawienia: O – dron w pełni złożony, H – linia prosta, T – dron częściowo złożony.

Przykładowe konfiguracje ramy drona

Przykładowe konfiguracje ramy drona

Zachowanie pełnej kontroli i stabilności, szczególnie przy niesymetrycznych konfiguracjach, wymagało zastosowania adaptacyjnego systemu sterowania. Najcięższymi obliczeniami zajmuje się komputer pokładowy Qualcomm Snapdragon Flight, wyposażony w czterordzeniowy procesor ARM, 2 GB pamięci RAM, IMU oraz dwie kamery. Na pokładzie znajdują się także regulatory prędkości silników BLDC, a także Arduino Nano.

Obecnie dron wykorzystywany jest do zadań takich, jak przelot przez szczeliny, inspekcja powierzchni, czy transport przedmiotów. Zespół badawczy planuje także rozwinąć pomysł na loty z dużą prędkością, dzięki zmianie właściwości aerodynamicznych poprzez rekonfigurację ramion w trakcie przyspieszania.

Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy
Koniec testów DHL: dron dostawca kilka razy szybszy

Zakończył się projekt Deliver Future, którego zadaniem były testy wykorzystania drona jako podstawowego medium szybkich dostaw lekkich przesyłek... Czytaj dalej »

Naukowcy mają również plany na uczynienie drona w pełni autonomicznym. Znalazłoby to idealne zastosowanie w przypadku katastrof – dron sam przeszukiwałby pomieszczenia w zawalonych budynkach, wykorzystując swoje adaptacyjne możliwości.

Źródło: [1]

autonomiczny, dron, drony, latający

Trwa ładowanie komentarzy...