KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Usuwalny atrament do fotopolimerowego druku 3D

Usuwalny atrament do fotopolimerowego druku 3D

Naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) zademonstrowali metodę wielokrotnego drukowania w 3D mikroskopijnych obiektów oraz ich usuwania.

Pozwoli ona nie tylko na korygowanie błędów w wydruku, ale także na zmianę struktury gotowego przedmiotu na późniejszym etapie produkcji.

Funkcjonalność tego rozwiązania została zaprezentowana na przykładzie nanoskopowych nadruków przypominających kształtem plastry miodu oraz ringi bokserskie.

W pierwszym przypadku całość struktury zniknęła już po 15 minutach od umieszczenia w roztworze chemicznym podgrzanym do temperatury 50°.

Z kolei drugi model powstał, aby pokazać, że można tym sposobem drukować przy użyciu dwóch różnych materiałów. Dzięki temu tylko konkretna część konstrukcji – w tym przypadku wybrane barierki “ringu” - jest wykonana z usuwalnego atramentu i zostaje rozpuszczona.

Wynalazek działa na poziomie cząsteczkowym. Oznacza to, że metoda bezpośredniej litografii laserowej może znaleźć zastosowanie w wielu nowych dziedzinach, m.in. w medycynie.

Podczas hodowania komórek będzie można usunąć miniaturowe rusztowanie wydrukowane w 3D i obserwować, jak reagują one na zmianę warunków. Innym ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie usuwalnego atramentu wewnątrz trwałego materiału, co pozwala na stworzenie porowatej struktury przypominającej fakturę ludzkich kości.

Źródło: [1]

druk 3d, KIT, polimer

Trwa ładowanie komentarzy...