KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Siłownik z żelatyny, to krok w kierunku jadalnych robotów!

Siłownik z żelatyny, to krok w kierunku jadalnych robotów!

Całkowicie jadalne czujniki, akumulatory i inne części elektroniczne już niedługo mogą stać się rzeczywistością.

Aby stworzyć nadającego się do spożycia robota, niezbędne są także jadalne siłowniki. Pierwszy z nich, wykonany z żelatyny, powstał właśnie na uczelni EPFL.

Prototyp miękkiego, pneumatycznego siłownika jest całkowicie jadalny, biodegradowalny, biokompatybilny i przyjazny dla środowiska. Powstał z mieszanki żelatyny, gliceryny i wody, która została wlana do formy.

Jego projekt i działanie przypominają standardowe siłowniki pneumatyczne – struktura zgina się po napompowaniu i z powrotem prostuje się, gdy ciśnienie się zmniejsza. Jedyną różnicą jest skład i zdatność do spożycia. Okazało się także, że dzięki topliwości żelatyny urządzenie może być zdolne do samonaprawy.

Może pojawić się oczywiste pytanie – czy wynalazek został już przez kogoś zjedzony? Odpowiedź brzmi tak, przynajmniej jeśli chodzi o jego kawałki pozostałe po produkcji.

Testy, podczas których żelatynowy chwytak podnosił przedmioty o różnej wielkości i masie.

Testy, podczas których żelatynowy chwytak podnosił przedmioty o różnej wielkości i masie.

Jakie potencjalne zastosowania mogą mieć jadalne roboty? Okazuje się, że jest ich całe mnóstwo. Udając ofiary, mogą one pomóc w badaniach dzikich zwierząt, podawać im leki lub uczyć wyhodowane w niewoli osobniki polowania na wolności.

Oczywiście robot mógłby dostarczać lekarstwa także ludziom, a nawet służyć za podstawowe źródło pożywienia. Takie rozwiązanie jest idealne podczas kataklizmów, gdy poszkodowani utkną w trudno dostępnym miejscu. Urządzenie nie musiałoby transportować jedzenia, samo służąc za posiłek. Do tego, ponieważ jadalne materiały mogą wytwarzać energię elektryczną, możliwa byłaby także autofagia (samozjadanie) w celu przedłużenia żywotności.

Źródło: [1]

EPFL, pneumatyka, robot

Trwa ładowanie komentarzy...