KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sweep, czyli tani LIDAR do zastosowań edukacyjnych

Sweep, czyli tani LIDAR do zastosowań edukacyjnych

Sweep, to laserowy czujnik odległości, który potrafi obserwować wszystko, co znajdzie się w jego otoczeniu  - 360°, do 40 m.

Konstrukcja zasadą działania próbuje naśladować profesjonalne, drogie rozwiązania. Produkt ten ma jednak znaleźć zastosowanie głównie w nauce elektroniki, programowania i robotyki.

Sweep to typowy LIDAR (ang. light detection and ranging). Technologia ta działa na zasadzie bardzo podobnej do radaru, ale zamiast mikrofal wykorzystuje światło lasera, dzięki czemu obraz ma dużo większą rozdzielczość.

http://www.kickstarter.com/projects/scanse/sweep-scanning-lidar

Twórcy modułu chcieli stworzyć pierwsze urządzenie tego typu w cenie przystępnej dla amatorów. Największymi zaletami skanera jest możliwość operacji w pełnym słońcu oraz niskie zużycie energii (poniżej 3 W), co jest bardzo ważne w przypadku konstrukcji mobilnych.

lidar_skaner_2

Sweep - najważniejsze parametry.

Urządzenie komunikuje się przez UART. Chcąc zmienić ustawienia czujnika, zaktualizować firmware lub skorzystać z oprogramowania do wizualizacji otoczenie konieczne jest podłączenie go do komputera. Sam skaner można bez problemu obsłużyć za pomocą Pythona, C/C++ oraz JS.

skaner_lidar_animacja

Sweep o wymiarach 65x50.9mm waży jedynie 120g. Do zakończenia kampanii na Kickstarterze pozostało 30 dni. Do tej pory zebrano ponad 91 000$ z wymaganych  230 000$. Ostateczna cena produktu nie jest jeszcze znana. Wspierając produkt na Kickstarterze można było nabyć czujnik już za 199$ - niestaty ta opcja została szybko wyprzedana. Teraz pozostały inne, droższe pakiety.

Autor: Koli
Redakcja: Damian (Treker) Szymański

czujnik, kickstarter, lidar, skaner

Trwa ładowanie komentarzy...