KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Co z Boston Dynamics? Kontynuacja dotychczasowych działań

Co z Boston Dynamics? Kontynuacja dotychczasowych działań

Niedawne przejęcie większości udziałów Boston Dynamics, wywołało liczne spekulacje na temat ich dalszej działalności. Wielu obawiało się m.in., że komercjalizacja projektów spowolni rozwój.

Nie mogło to pozostać bez odpowiedzi ze strony firmy - na szczęście wynika z niej, że firma będzie kontynuowała dotychczasowe działania.

W grudniu informowaliśmy, że Boston Dynamics został wykupiony przez Hyundai za miliard dolarów. Zakup pakietu większościowego firmy, która do tej pory kojarzyła się głównie z badaniami nad nowymi technologiami słusznie wzbudzał pytania o kierunek ich rozwoju. Jednak okazuje się, że zarówno plany przedsiębiorstwa kupującego, jak i kupowanego, są w tej kwestii dość zbieżne.

Nowy właściciel chce oczywiście zarobić, co wiąże się zarówno z komercjalizacją istniejących projektów, jak i wdrażaniem nowych. Mając świadomość znaczenia Boston Dynamics dla globalnego rozwoju robotyki, zarząd Hyundaia na pewno nie ograniczy w znacznym stopniu prac badawczo-rozwojowych. 

Robot Spot to niezwykła platforma testowa dla programistów i producentów czujników

Robot Spot to niezwykła platforma testowa dla programistów i producentów czujników

Przez ostatnie 2 lata w Bostonie pracowano m.in. nad komercjalizacją projektu robota Spot. Mimo wysokich cen (jak na portfel przeciętnego Kowalskiego), które rozpoczynają się od 75 tys. dolarów, Spot bardzo szybko zyskał na popularności.

Obecnie firma chwali się już ponad 400 egzemplarzami robota, które trafiły w ręce elektroników, programistów i integratorów. Dzięki pracy tych wszystkich osób powstają systemy, który sprawiają, że robot ten sprawdza się w coraz ciekawszych zastosowaniach praktycznych.

Wprowadzenie chwytaka otwiera wiele dotychczas niedostępnych zastosowań. Bez niego czworonożny robot nie miał możliwości przenoszenia przedmiotów, jeśli nie zostały one do niego przymocowane przez kogoś z zewnątrz.

Robot Spot z dodatkowym chwytakiem

Robot Spot z dodatkowym chwytakiem

Dobrze rozwinięta działalność produkcyjna Hyundaia na pewno pozwoli firmie z Massachusetts być nie tylko właścicielem technologii, ale także producentem, którego rozwiązania będą stosowane przez inne firmy na dużą skalę.

W oficjalnym komunikacie prasowym wspomniano o mobilnym robocie dla magazynów, który zostanie wprowadzony na rynek w 2021 roku. Chodzi oczywiście o robota Handle, którego wdrożenie znajduje się już na końcowym etapie. Firma wspomina o rozwijaniu systemu wizyjnego, który pomoże maszynie np. poukładać porozrzucaną stertę pudełek. 

Robot Handle, który powinien usprawnić pracę w magazynie

Robot Handle, który powinien usprawnić pracę w magazynie

Firma deklaruje też wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie mechaniki, które w głównej mierze były dotychczas domeną Atlasa. Pozostanie na starej ścieżce rozwoju nie oznacza jednak braku rozszerzania działalności. Spekulacje o kierunkach związanych z autonomicznym poruszaniem się, nie tylko samochodów, lecz także np. dronów zdają się być potwierdzane przez Boston Dynamics.

Kontrakt z firmą Hyundai opiewał na sumę około 1,1 miliarda dolarów. Pomimo kilkukrotnej zmiany zależności finansowej w ciągu kilku ostatnich lat, firma z Bostonu wciąż kojarzy się pozytywnie. Do dotychczasowej domeny rozwoju i badań nowych technologii już niebawem dołączą roboty, które mogą zastąpić ludzi na bardziej wymagających stanowiskach. Zmiana właściciela Boston Dynamics najprawdopodobniej jeszcze bardziej ugruntuje więc pozycję tego przedsiębiorstwa jako lidera branży.

Tańczący Spot hitem internetu – nowości od Boston Dynamics
Tańczący Spot hitem internetu – nowości od Boston Dynamics

Od wczoraj w internecie rekordy popularności bije film prezentujący nowe możliwości Spota. Niezwykle sympatycznego robota kroczącego od Boston... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

atlas, Boston Dynamics, nauka, przemysł, robotyka, robotyzacja, Spot

Trwa ładowanie komentarzy...