KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Robot sprytnie zmienia konfigurację, aby pokonać przeszkody

Robot sprytnie zmienia konfigurację, aby pokonać przeszkody

Robotycy z Uniwersytetu Pensylwanii od lat badają możliwości i potencjalne zastosowania dla modularnych robotów. Niedawno opublikowane artykuły prezentują ich najnowsze osiągnięcia.

Robot zbudowany z samodzielnych modułów jest w stanie zmieniać kształt, żeby wykonać zadanie.

Robotyka "modularna" jest rozwijana od wielu lat i świętowała już wiele sukcesów. Pisaliśmy o kilku tego typu konstrukcjach (ChainFORM, czyli robotycznym łańcuchu modularnym). Robot z Pensylwanii łączy jednak w sobie wiele cech, które czynią go unikalnym, a przeprowadzone z jego pomocą badania będą miały realny wpływ na kierunek, w którym ta branża się rozwinie.

Tarik Tosun i Gangyuan Jing - autorzy badania

Tarik Tosun i Gangyuan Jing - autorzy badania

SMORES-EP (ang. Self-assembling Modular Robot for Extreme Shapeshifting) składa się z niezależnych modułów w kształcie zbliżonym do sześcianów z ruchomymi kołami na wybranych ścianach. Moduły te są w stanie przemieszczać się, obracać i przede wszystkim łączyć ze sobą za pomocą magnesów i elektromagnesów.

SMORES-EP zmienia swój kształt, żeby efektywniej pokonać przeszkody

SMORES-EP zmienia swój kształt, żeby efektywniej pokonać przeszkody

Robot stale buduje trójwymiarowe mapy swojego otoczenia i analizuje je pod kątem możliwych do zastosowania algorytmów. O ile wykorzystanie dostępnych elementów (mostów, drabin itp.) było już opracowane wcześniej, to nowością jest możliwość przekonfigurowania się np. w "węża", żeby łatwiej pokonać schody. Według autorów projektu, to robotyczna analogia człowieka, który wydłuża swoje nogi, by sięgnąć czegoś zawieszonego wysoko.

Zastosowania dla tego typu robotów nie są jeszcze oczywiste. Pierwszym, co przychodzi badaczom do głowy, są miejsca katastrof, w których robot musi się dostosować do zastanych warunków - często bez możliwości pomocy ze strony człowieka. Obecne rozwiązania mogą się niektórym wydawać niezgrabne i powolne, ale tworzone obecnie w laboratoriach algorytmy i rozwiązania są fundamentem, na którym być może możliwe będzie kiedyś budowanie robotów pokroju T-1000 z Terminatora... Jakie inne zastosowania dla takich maszyn przychodzą Wam do głowy?

Ten robot potrafi zbudować most, aby wykonać zadanie
Ten robot potrafi zbudować most, aby wykonać zadanie

Sprytny robot powinien poradzić sobie nie tylko w laboratorium, gdzie panują idealne warunki, ale również w środowisku naturalnym. Naukowcy... Czytaj dalej »

Źródło: [1], [2]

autonomia, kamera, laboratorium, robot

Trwa ładowanie komentarzy...