KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Świat druku 3D. Przewodnik

Świat druku 3D. Przewodnik

Czas na rozpoczęcie mojej przygody z drukiem przestrzennym. Uznałem to za dobry moment na recenzję książki "Świat druku 3D. Przewodnik".

Stosunkowa nowa pozycja jest zbiorem tekstów publikowanych na łamach magazynu Maker oraz na powiązanych z nim stronach Internetowych.

O książce wspomniałem już we wstępie do cyklu artykułów o moich początkach z drukiem 3D. Od tego czasu minęło kilkanaście dni więc miałem okazję, aby zapoznać się z zawartością książki.

Wszystko o dostępnych drukarkach 3D

Tak jak wspomniałem pozycja "Świat druku 3D. Przewodnik" jest zbiorem artykułów. Książka sprawa jednak wrażenie spójnej i nie odczułem, aby poszczególne części nie pasowały do siebie.

Początek książki to kilka artykułów wprowadzających w świat druku 3D. Jest to zbiór ważnych informacji na temat dostępnych technologii druku oraz stosowanych materiałów. Dobry wstęp dla osób początkujących, czyli takich jak ja.

Sporo stron poświęcono na przedstawienie dostępnych na rynku rozwiązań. Książka wydana jest w kolorze, więc zdjęcia samych urządzeń oraz wydruków są w naprawdę dobrej jakości. Kolejna część omawia oprogramowanie wykorzystywane przy tworzeniu własnych modeli oraz przerabianiu ich na Gcode. Dla przypomnienia, z Wikipedii:

G code – znormalizowany język zapisu poleceń dla urządzeń CNC. Definiuje podstawowe operacje, które należy wykonać, aby obrobić detal na obrabiarce sterowanej numerycznie.

To właśnie te pliki wszystkie drukarki 3D przetwarzają na ruch głowicy oraz ekstrudera filamentu. Kilka stron poświęcono również na tabelaryczne oraz opisowe zestawienie najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do druku.

Okładka książki

Okładka książki

Czy skanowanie 3D dostępne jest dla każdego?

Dalsza część książki trochę mnie zaskoczyła, nie spodziewałem się znaleźć w niej tak ciekawego rozdziału na temat skanowania 3D.

Omówiono podstawowe metody przeznaczone dla użytkownika domowego. W artykule opisano zastosowanie Kinecta lub Xtiona. przedstawiono również bardzo ciekawą aplikację od Autodeska pozwalającą na robienie skanów ze zwykłych zdjęć.

Przykład wykorzystania aplikacji Autodesk

Profesjonalne drukowanie oraz jego zastosowanie

Kolejne artykuły zamieszczone  w książce są nieco oderwane od poprzednich. Omawiają dokładne, przemysłowe metody druku oraz barwienia dowolnych obiektów. Kilka stron poświęcono również zastosowaniom artystycznym dla druku 3D.

W tym miejscu znajdziemy również kilka polecanych firm, które mogą wykonać wydruki za nas. Mam mieszane odczucia, co do tej listy, nie wiem czy będzie to przydatne. Jak dla mnie zabrakło informacji o rodzimych firmach. Wątpię, że po przeczytaniu tego rozdziału zlecę wydruki moich część firmie z Nowego Jorku...

Naprawy i poprawki wydrukowanych elementów

To dla mnie zdecydowanie najciekawszy rozdział. Jak wiadomo domowe wydruki 3D nie są doskonałe. Na szczęście zamiast wyrzucać godzinami drukowany model możemy go naprawić. Zdziwicie się jak wiele niedoskonałości można usunąć lutownicą na ciepłe powietrze lub Dremelem. Co do tego ostatniego, nawet nie będziecie potrzebowali żadnych narzędzi. Proces naprawy uszkodzeń różnego typu został opisany i doskonale zilustrowany licznymi zdjęciami.

Z ciekawostek umieszczonych w tym rozdziale dowiecie się na przykład z ilu elementów stworzono poniższą rzeźbę oraz w jaki sposób połączono części wykonane z różnych materiałów.

IndustialRingHabitatDetail _webimage

Przyjemności dla oka

Koniec książki zawiera galerię przykładowych wydruków, które naprawdę inspirują. Znajdziemy tam przykłady zarówno prostych elementów, jak również tych skomplikowanych. Moim ulubionym jest   przykład druku robota humanoidalnego!

Dosłownie ostatnie strony zawierają listę polecanych sklepów z osprzętem do drukarek. Tak jak poprzednio, zabrakło dodatku o polskich sklepach związanych z tą branżą.

Wrażenie ogólne

Książka zawiera dużo ciekawych tekstów jednak kłóciłbym się, co do tego czy umieszczono je w dobrej kolejności. Na pewno nie trzeba czytać książki w całości, śmiało można ograniczyć się do czytania poszczególnych artykułów - w końcu tak pierwotnie zostały wydane. Dla mnie książka "Świat druku 3D. Przewodnik" była zdecydowanie inspiracją do dalszych prac nad własną drukarką.

Spodobała Ci się recenzowana książka?

Kup wersję papierową » Kup wersję elektroniczną »

3d, ABS, druk 3d, drukarka, książka, PLA, RepRap

Trwa ładowanie komentarzy...