KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Żel ze szkła akrylowego wydłuża żywotność akumulatorów

Żel ze szkła akrylowego wydłuża żywotność akumulatorów

Akumulatory oparte na nanoprzewodach są przedmiotem badań naukowców, ponieważ są one mniejsze i wydajniejsze od tradycyjnych.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim opracowano nową metodę produkcji takich akumulatorów. Pozwala ona na ich ładowanie nawet kilkaset tysięcy razy.

Wykorzystanie nanoprzewodów (przewodów o grubości kilku nanometrów – miliardowych części metra) to postęp techniczny w dziedzinie akumulatorów do smartfonów, laptopów, samochodów czy nawet statków kosmicznych.

Powierzchnia tych przewodów jest ogromna w stosunku do ich objętości. Magazynowanie i przekazywanie ładunków elektrycznych jest bardzo wydajne, dzięki czemu akumulatory mogą być coraz mniejsze bez uszczerbku na jakości.

Nanoprzewody mają niestety wadę – z powodu swoich mikroskopijnych rozmiarów są podatne na uszkodzenia. Mogą przetrwać maksymalnie ok. 7 tysięcy cykli ładowania i rozładowania.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaproponowali rozwiązanie tego problemu. Setki złotych nanoprzewodów w osłonach z tlenku manganu(IV) tworzą elektrodę pokrytą żelem ze szkła akrylowego. Po trzech miesiącach testów i 200 tysiącach cykli ładowania i rozładowania, nanoprzewody pozostały nieuszkodzone, a pojemność akumulatora nie zmniejszyła się.

W kolejnych testach użyte będą żele o innych właściwościach, m.in. o różnej lepkości oraz nanoprzewody wykonane z innych materiałów.

Źródło: [1]

akumulatory, nanoprzewody

Trwa ładowanie komentarzy...