KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Podwodny robot eliminuje rozgwiazdy wstrzykując truciznę

Podwodny robot eliminuje rozgwiazdy wstrzykując truciznę

Jednym z większych zagrożeń dla raf koralowych są rozgwiazdy. Ich liczba czasami sięga nawet 100 tysięcy osobników na kilometr kwadratowy.

W likwidowaniu tych stworzeń pomaga robot w kształcie torpedy, który precyzyjnie namierza je i wstrzykuje truciznę.

Zmiany klimatu, zanieczyszczenia czy nurkowanie niewątpliwie przyczyniają się do ginięcia raf koralowych. Ludzie nie są jednak jedynym zagrożeniem. Rozgwiazda o nazwie korona cierniowa żywi się koralami, a jej populacje są ogromne i stale rosną. Jedna samica może złożyć nawet 50 milionów jaj.

thorns

Dodatkowym problemem jest fakt, że zabicie tych zwierząt jest prawie niemożliwe z powodu ich nadzwyczajnej zdolności regeneracji. Jedyny sposób to wstrzykiwanie trucizny nawet 10 razy, do czego potrzeba wielu nurków i jeszcze więcej czasu.

Z pomocą przychodzi 30-kilogramowy robot o nazwie COTSBot (Crown-of-Thorns Starfish roBot), stworzony przez naukowców z Queensland University of Technology. W połączeniu z nowo wynalezioną (i zupełnie nieszkodliwą dla innych stworzeń) trucizną, którą wystarczy wstrzyknąć tylko raz, znacznie przyspiesza on proces likwidacji rozgwiazd.

robot_podwodny

Urządzenie to porusza się z maksymalną prędkością 2 m/s, jest całkowicie autonomiczne i samodzielnie namierza rozgwiazdy ukryte pomiędzy koralami ze skutecznością wynoszącą 99%.

Już niewielka grupa COTSBotów może być tak efektywna, że ludzie i naturalne drapieżniki z łatwością utrzymają pozostałą populację pod kontrolą.

Źródło: [1]

podwodny, rafa, robot, trucizna, woda, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...