KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wideorejestrator z Raspberry Pi, który nagrywa przeszłość

Wideorejestrator z Raspberry Pi, który nagrywa przeszłość

Idąc ulicą, możemy natknąć się na nietypowe zdarzenia, które chcielibyśmy pokazać znajomym. Niestety niektóre z nich dzieją się za szybko, aby wyciągnąć telefon i rozpocząć nagrywanie.

Oto prototyp przenośnego wideorejestratora DIY, dzięki któremu możliwe jest nagrywanie filmów z przeszłości (dokładnie z ostatnich 7 sekund).

Autor tego projektu, Johan Link, opisał swoje urządzenie umożliwiające "nagrywanie wstecz", czyli zarejestrowanie ostatnich 7 sekund przed naciśnięciem przycisku pełniącego funkcję migawki. Takie rozwiązanie może nam pomóc, gdy jesteśmy np. świadkiem wypadku drogowego.

Rejestrator jest bardzo prosty w budowie – do jego stworzenia użyto Raspberry Pi, kamerę, przycisk, powerbanka oraz czapkę z daszkiem. Niezbędne uchwyty na wszystkie komponenty zostały wykonane na drukarce 3D.

Kamerka została podłączona do portu USB w Raspberry Pi, a przycisk przyłączono do 18. pinu GPIO i masy (GND). Program sterujący został napisany w Pythonie i składa się z ~50 linii kodu. Aplikacja jest stosunkowo prosta i odpowiada za ciągłe nagrywanie oraz przycinanie filmu tak, aby zawierał klatki z ostatnich 7 sekund.

Użyta kamerka nagrywa 30 klatek na sekundę, program zachowuje więc tylko 210 ostatnich klatek (30 klatek/sekundę * 7 sekund). Po przycięciu nagrania program zapisuje 7-sekundowy film w formacie AVI, który można pobrać w każdej chwili, np. na telefon.

Gotowy projekt czapki z wideorejestratorem

Gotowy projekt czapki z wideorejestratorem

Osoby zainteresowane odtworzeniem projektu znajdą niezbędne informacje w instrukcji przygotowanej przez autora opisywanego DIY. Do poradnika dołączone są również pliki uchwytów w formacie STL oraz kod programu. Jak Waszym zdaniem takie rozwiązanie może się jeszcze przydać w życiu codziennym?

TTGO T-Camera – tani moduł ESP32 z kamerą oraz czujnikami
TTGO T-Camera – tani moduł ESP32 z kamerą oraz czujnikami

Nowy moduł z ESP32, TTGO T-Camera, został wyposażony w zestaw czujników, tworząc mały, tani i zintegrowany system do monitoringu oraz…... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

kamera, projekt, raspberrypi, wearables

Trwa ładowanie komentarzy...