Skocz do zawartości

Arduino MEGA i BLYNK, LCD odchodzi do lamusa...


SOYER

Pomocna odpowiedź

Zabawa JavaScript-em to fajne zajęcie, ale wydaje mi się, że popełniasz dwa, a może trzy błędy.

Po pierwsze jeśli chcesz się nauczyć tego języka, warto zacząć od początku, od składni poleceń itd. To nie jest trudne, ale warto, bo inaczej będziesz popełniał, powielał i utrwalał błędy.

Druga sprawa to sposób w jaki piszesz kod. To działa w Twojej przeglądarce, ale pierwszy lepszy mądrala w Internecie uruchomi skrypt, albo otworzy stronę w innej wersji lub w tej samej ale  z wyłączonym JS i będzie biadolił. Dlatego podałem Ci wcześniej link do jQuery - to gotowa biblioteka, która przejmuje problemy z kompatybilnością przeglądarek. Coś jak biblioteka Arduino - można prawie ten sam kod uruchomić na AVR oraz ESP i działa. To samo z JS. Jeśli będziesz pisał "od zera", będą różnice między IE, Edge, Firefoxem, że o Lynx-ie nie wspomnę.

Ostatnia sprawa to trochę bezsens ćwiczenia. Bo to co robisz jest uruchamiane w przeglądarce, czyli po stronie klienta. Więc czas, który wyświetlisz to nie czas serwera / Rpi, ale Twojego komputera. Ponieważ będziesz chciał wyświetlać dane z serwera, takie ćwiczenie nie do końca ma sens, przynajmniej nie w tej chwili.

A jak chodzi o PHP oraz MySQL to zupełnie różne tematy. Możesz używać MySQL z Django, możesz nawet używać phpadmina do dostępu do bazy, a skrypty pisać w pythonie. Tak jak napisałem wcześniej - każdy język trzeba nieco poznać. Jeśli poświęcisz czas na PHP to oczywiście fajnie, tylko czy to na pewno ma sens? Ale wybór należy do Ciebie.

Edytowano przez Elvis
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To że u Ciebie wyświetla się poprawnie nie oznacza, że będzie się poprawnie wyświetlać u wszystkich. Inna przeglądarka, inny system operacyjny (czyli różne silniki renderowania czcionek), kwestia tego czy strona jest na serwerze czy na lokalnym pliku... Nie ma takiej możliwości, aby u wszystkich strona wyglądała tak samo. Trzeba za to tak zrobić, aby wyglądała dobrze. A to - jak wspomniał Elvis - już wyższa szkoła jazdy.

Jeśli naprawdę chcesz pokazać efekty swojej pracy, nie pokazuj kodu źródłowego (bo ten sobie podejrzę wciskając Ctrl-U) tylko umieść toto na jakimś serwerze, gdzie będzie można po prostu obejrzeć stronę w działaniu. Nie każdemu chce się kopiować stronę na własny komputer za każdym razem, gdy wpadnie Ci do głowy poprawić dwie linijki.

Co do backendu... miałem napisać ale Elvis mnie uprzedził.

[edit]

A to nie jest ta czcionka której kazałeś mojej przeglądarce używać??? Wygląda jakby ta...

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

@Elvis 

4 minuty temu, Elvis napisał:

Dlatego podałem Ci wcześniej link do jQuery - to gotowa biblioteka, która przejmuje problemy z kompatybilnością przeglądarek. Coś jak biblioteka Arduino - można prawie ten sam kod uruchomić na AVR oraz ESP i działa. To samo z JS. Jeśli będziesz pisał "od zera", będą różnice między IE, Edge, Firefoxem, że o Lynx-ie nie wspomnę.

Cenna informacja, dzięki. Muszę w takim razie poczytać o jQuery.

 

5 minut temu, Elvis napisał:

Więc czas, który wyświetlisz to nie czas serwera / Rpi, ale Twojego komputera. Ponieważ będziesz chciał wyświetlać dane z serwera, takie ćwiczenie nie do końca ma sens, przynajmniej nie w tej chwili.

Wiem, że to czas kompa a nie serwera, chciałem po prostu tak zrobić. Czas serwera to później jak będę umiał komunikować się z tym serwerem.

@ethanak 

5 minut temu, ethanak napisał:

tylko umieść toto na jakimś serwerze, gdzie będzie można po prostu obejrzeć stronę w działaniu. Nie każdemu chce się kopiować stronę na własny komputer za każdym razem, gdy wpadnie Ci do głowy poprawić dwie linijki.

 

To napiszcie mi jak to zrobić. Elvis mi poradził wcześniej, ze serwerami mam się nie przejmować na razie i zrobić stronę w html i css....

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie ma sensu umieszczać kodu html na serwerze. Za chwilę dodasz backend - czyli skrypt w PHP/pythonie i nie będzie z tego pożytku. Po to wymyślono github żeby dzielić się kodami źródłowymi. A jak ktoś chce to zobaczyć lokalnie - to git pull  i po sprawie.

Wypada też pamietać, że to co @SOYER robi to nie nowa wersja Forbot-a, tylko strona wyświetlana na RPi w lokalnej sieci. Więc ani nie musi działać na każdym komputerze, ani nie musi być idealne. W końcu to pierwszy krok do bycia miszczem, a nie egazmin z aplikacji bazodanowych w internecie.

Edytowano przez Elvis
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

5 minut temu, Elvis napisał:

tylko strona wyświetlana na RPi w lokalnej sieci.

oczywiście na razie, potem jak już uznacie, że można to chcialbym skorzystać z propozycji@ethanak :-)) co do jego pracy w firmie hostingowej i zrobić tak by była to normalna strona www.

Więc wszelkie uwagi dotyczące uniwewrsalności działania strony mile widziane.

Dzięki@Elvis za zauważenie,  że dopiero zaczynam i na równi z batem potrzebuję marchewki i pochwały;-)

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER nie możesz umieścić strony na serwerze, a liczyć że dane magicznie przeskoczą z Twojego Rpi. Może zdecyduj się co chcesz zrobić - jeśli to ma być serwer aplikacji na Rpi to ok. A jeśli aplikacja działająca na zdalnym serwerze, to też ok, ale trochę inne rady i technologie wchodzą wtedy w grę.

Link do komentarza
Share on other sites

Ależ mi chodziło o coś zupełnie innego!

@SOYER na razie uczy się html-a i css-a (i jak znam życie nieco czasu mu to zajmie). Nie chodzi mi o umieszczenie na serwerze działającego serwisu, a tylko strony (właśnie HTML, CSS, może coś z JS). Jeśli znowu dostanę link do źródeł na githubie to najprawdopodobniej nie będę miał czasu/chęci (niepotrzebne skreślić) na kopiowanie tego na swoją maszynę, a biorąc pod uwagę że często-gęsto siedzę przy nieswojej to nawet możliwości. Jeśli mam działającą stronę, to na szybko mogę sprawdzić co kodowi dolega.

Tyle.

Link do komentarza
Share on other sites

@SOYER musisz po prostu zdecydować, czy chcesz zrobić coś co działa jak Domoticz: https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-projekty-domoticz-ds18b20-maile-id27526

Czy chcesz mieć własnego Blynk-a. Oczywiście w obu przypadkach mam na myśli raptem namiastkę, ale chociaż zdecyduj do czego dążysz.

Bo jeśli chcesz mieć własnego Blynk-a, który będzie działał na (obcym) serwerze, musisz się dostosować do możliwości jakie ten serwer daje. Są oczywiście dostępne pod wszystko, nawet JavaEE, ale cena hostingu pewnie Cię zaskoczy. Darmowe na ogół nie wychodzą poza PHP/MySQL - co poniekąd tłumaczy popularność tego rozwiązania. Mając własny serwer możesz używać dowolnych technologii, co więcej nie musisz się tak bardzo martwić wyglądem (ma się Tobie podobać), ani bezpieczeństwem (a to bardzo ważne jeśli dane wypchniesz w świat).

Link do komentarza
Share on other sites

Chcę tylko taką stronę jak zrobiłem, ew. dołożyć wartości max i min. i ew. wykresy, postawić na RPi, połączyć z moim arduino mega i wystawić na świat, by każdy mógł sprawdzić stan powietrza w Kryrach. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Świadłowód 100MB od lokalnego dostawcy. 

IP stałe chyba tak. Choć nie wiem jak to sprawdzić. 

Mam na routerze też podpięty rejestrator CCTV. Ustawiłem w im stałe IP bez problemu,  jeśli to coś pomoże... 

Link do komentarza
Share on other sites

to bez problemu powinieneś podłączyć malinkę - przekierowanie portu 80 w routerze, stały wewnętrzny adres w malince i będzie hulać. gorzej jeśli 80 masz zajęty przez rejestrator ale wtedy będziemy kombinować inaczej.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Moim skromnym zdaniem, projekt @SOYER'a nadaje się do akcji bon za projekt DIY. Na razie to nie moja liga, ale jest bardzo inspirujący. Więc może @SOYER dodaj tylko linki do tego co możnaby kupić w sklepe itd .. 😉 Chyba, że już zostałeś doceniony drobnym upominkiem w postaci bonu?

PS

Nie wszystko rozumiem, ale nie czytałem wystarczająco dokładnie i ze zrozumieniem. Dlaczego ardunio mega, blink i lcd odchodzą do lamusa? Jakaś ukryta aluzja - przenośnia?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.