Skocz do zawartości

Podciąganie sygnałów do zasilania, prośba o wyjaśnienie.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Hej, mam prośbę o wyjaśnienie kwestii podciągania linii sygnałowych, np. SDA, SCL(I2C), lub sygnału z czujnika DS18b20, do zasialnia.

Jak już zauważyłem jeśli zmniejsza się wartość rezystora podciągającego "+" to rośnie "zasięg przewodu" którym ślemy sygnał. Dzisiaj przy podłączeniu do mojego układu trzeciego z kolei czujnika DS18, arduino go nie widziało, jednak nauczony doświadczeniem z I2C, zmniejszyłem opornik(wspólny dla wszystkich czujników) podciągający linię sygnałową czujników do zasialnia,(do już wlutowanego 4,7kOm, dołożyłem równolegle 10kOm) i problem z komunikacją zniknął. Podejrzewam, że gdybym dał 4,7kOm dla każdego czujnika osobno, i każdy czujnik na innym pinie arduino to efekt byłby podobny.

To działa jak wzmocnienie sygnału? Czy to tylko efekt uboczny? Jeśli tak to jaka jest główna funkcja takich podciągnięć?

Dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

To nie jest żadne wzmocnienie sygnału. Masz przed sobą klasyczny układ RC, poczytaj o nim chociażby: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Układ_RC

Pojemność tworzą przewody, dlatego ich długość i ułożenie jest bardzo ważne w przypadku i2c i 1-wire. Rezystancja to właśnie rezystor, który zmieniasz. Więc masz problem z pojemnością, a próbujesz to "leczyć" rezystancją.

Link do komentarza
Share on other sites

W końcu zrobiłem I2C na krótko 30cm, ale z powodzeniem działało(LCD 20x4, RTC1307, BMP280) na 8m(7dni po 24h), przy 13-15m działało, ale wieszał się program po kilku godzinach, choć nie wiem czy na pewno z powodu długiego I2C. Raczej tak, bo nic poza długością przewodu nie zmieniałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dziękuję za informację. Ja takich odległości mieć nie będę. U mnie gdzieś na odległości 0.8 - 1m planuję rozmieścić 5 modułów ekspanderów PCF8574. Jeśli chodzi o rezystory podciągające SDA i SCL to:

Ze względu na zastosowanie przez producenta rezystorów podciągających o niskiej wartości 1 kΩ, mogą wystąpić problemy przy podłączaniu wielu urządzeń na magistrali I2C. Rezystory te można wymienić na wyższą wartość, np 4,7 kΩ.

Zobaczę za kilka dni jak to wygląda w rzeczywistości.

Link do komentarza
Share on other sites

Ethanak, daj linka, pytałem kiedyś o to to nikt nic nie wiedział o "długim" I2C. I2C podobno tylko do krótkich połączeń.

Wracając do tematu, czyli przewody w I2C to kondensator, który musi się dostatecznie szybko ładować i rozładowywać, żeby przesyłać informacje, tak? Jeśli ten "kondensator" jest zbyt pojemny to nie dość szybko będzie ładowany i rozładowywany i I2C nie działa... Jednak jeśli trochę bardziej odkręcimy kurek z prądem(zmniejszymy opornik), to damy radę ten kondensator naładować odpowiednio szybko. Kluczem jest odpowiedni stosunek pojemności do oporności, (długości przewodów i rezystora podciągającego). Tak, obrazowo, ale czy mam rację? 😐

Link do komentarza
Share on other sites

Na telefonie nie mam szans - znalazłem to przypadkiem na botlandzie i zainteresowałem się bo czytuję Twoje posty i wiem co chcesz zrobić.

Jak poczekasz do jutra to mam to w domu w zakładkach - ale chyba dzisiaj nie ma szans żebym usiadł do kompa 🙁

Tak przy ojazji - w dokumentacji układu jest omówiona cała teoria pojemności/rezystancji/długiści przewodu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.