Skocz do zawartości

Wątek zbiorczy: powitania użytkowników


Treker

Pomocna odpowiedź

Witam. Mam na imię Adam. Mam 49 lat. Z wykształcenia technik telekomunikacji, zawodowo mechanik rowerowy 🙂 Zaczynam zabawę z arduino i malinką. Może jakiś smart dom sobie zrobię 🙂 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, jestem Maciej. Mam 28 lat, elektronika interesuję się od pierwszych lat liceum. Z perspektywy lat wiem, że mogłem wybrać technikum związane z tą dziedziną, na pewno posiadałbym już znacznie większą wiedzę. Niestety do tej pory interesowałem się tematem bardzo powierzchownie, przez brak czasu lub niepotrzebne wymówki. Od kilku tygodni bawię się elektroniką samochodową i wierzę, że ta motywacja plus forbot pozwoli mi na dobre scementować relację z tą branżą. Pozdrawiam! 🙂 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jestem Michał i jestem już stary, bo zaczynałem przed erą 8051 (pierwsze kroki na Z80), potem AVR w asm, potem C i C++. Wszystko hobbystycznie.

Teraz próbuję się przesiąść na STM32, niestety większość informacji dostępnych w necie (w tym pakistańskie tutoriale na youtube XD) dotyczy programowania przez HAL, który jest kompletnie nieoptymalny pod kątem wydajności - tak, mam zboczenie z czasów assemblera, że drażni mnie jak procesor robi zbędne rzeczy - albo rzeczy o których nie wiem czym są.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@MaciejDol cześć Maciej, witam na Forbocie 🙂 Masz jeszcze sporo czasu, aby opanować dobrze elektronikę, nic straconego nie martw się brakiem technikum z tego zakresu!

@63MAR witam na forum i życzę udanych eksperymentów z elektroniką w praktyce!

@Majk32 witam na forum! Wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli nie HAL to zainteresuj się innymi bibliotekami. Z drugiej strony mikrokontrolery są teraz tak wydajne, że optymalizacja przy projektach hobbystycznych nie jest aż tak ważna (jak kiedyś). Można to oczywiście robić dla własnej ciekawości. Jeśli zainteresujesz się asm w kontekście STM32 to zerknij do tego tematu: https://forbot.pl/forum/topic/23017-programowanie-stm32l4-w-asm-cubeide/

@mikigra0164 cześć Mikołaj, witam na Forobocie i zachęcam do stałej aktywności. Mam nadzieję, że elektronika wciśnie Cię na długie godziny 🚀

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 godzin temu, Treker napisał:

@Majk32 witam na forum! Wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat. Jeśli nie HAL to zainteresuj się innymi bibliotekami. Z drugiej strony mikrokontrolery są teraz tak wydajne, że optymalizacja przy projektach hobbystycznych nie jest aż tak ważna (jak kiedyś). Można to oczywiście robić dla własnej ciekawości. Jeśli zainteresujesz się asm w kontekście STM32 to zerknij do tego tematu: https://forbot.pl/forum/topic/23017-programowanie-stm32l4-w-asm-cubeide/

Dzięki, zajrzę pod link na pewno. Wiesz, obsługa przerwań przez HAL jest patologicznie zaimplementowana, zanim program trafi w odpowiednie miejsce są dziesiątki "if"-ów, a zdrowy rozsądek podpowiada, że powinny być one ogarniane sprawnie, żeby jak najszybciej zwolnić procesor do głównych zadań. I przy szybkim samplowaniu ADC jest to wąskie gardło. Tak samo jak potrzebuję w miarę sprawnie ogarnąć 8-kanałowy DAC po SPI - niby prosty temat, ale dociska procesor i tak. Ciekawą alternatywą jest tutaj DMA -> spróbuję to wdrożyć.

Edytowano przez Majk32
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam

jestem Daniel, mam 39 lat. Jestem programistą (głównie C++). Ze względu na nowe obowiązki zawodowe, uczę się programowania mikrokontrolerów STM32. Pozdrawiam.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Rafał z tej strony. Jestem na tyle stary by pamiętać ZX Spektrum i uczyć się programowania na ATARI 65XE 😄 Elektronika jest zawsze gdzieś obok i chyba nadszedł czas aby na poważniej się nią zająć. Zdarza mi się od czasu do czasu coś sklecić w LabVIEW.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć, ? Z tej strony Maciej, lat 29, powoli zaczynam ze swoimi projektami działać więc pewnie będziemy się widywać dość często bo jako nowicjusz łaknę wiedzy i mam sporo pytań  😛

Edytowano przez Coderson
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć Wszystkim,
Imię i wiek można wywnioskować z mojego loginu, więc zacznę od przedstawienia swojej osoby i czego tu szukam. Od ~10 lat zajmuję się autoryzowaną naprawą smartfonów jak i ogólnie elektroniki, jednak producenci coraz bardziej ograniczają możliwość naprawy urządzeń, co od lat skłania mnie do zmiany zawodu. Zaraz po liceum zaczęłam studia informatyczne, jednak okazało się, że sama informatyka to niekoniecznie to, czego oczekiwałam i koniec końców się z nimi rozstałam. Po latach zdecydowałam się wrócić do dawnych zainteresowań i zdecydowałam się na zaoczne technikum elektrotechniczne. Aktualnie kupiłam Wasz zestaw Arduino oraz mam jeszcze w posiadaniu Raspberry Pi, z którymi planuję się zaprzyjaźnić. Po rozpakowaniu przesyłki i krótkim zapoznaniu się z kursem, chciałabym z miejsca podziękować za taki ogrom wiedzy w niezbyt obszernej formie.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.