Skocz do zawartości

Hexapod - projek na zajecia z podstaw robotyki


sobal44

Pomocna odpowiedź

Jeżeli chcemy tanio - dajemy podkładkę między mocowanie serwa a brzuch hexapoda i skręcamy to z niewielką siłą. Jeżeli chcemy dobrze - stosujemy łożysko, obojętnie w której części (łoże/brzuch) i skręcamy porządnie - ale też nalezy zastosować jakiś dystans - podkładkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja ładowarkę i balancer do LiPo zrobiłem sam wg. tych schematów:

balancer: http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?s=42aa917897caff2286d8db61b9fd7f6b&attachmentid=301654 (na jedno ogniwo)

ładowarka: http://www.coolcircuit.com/project/lipo_charger/charger_circuit.jpg (stąd tylko ładowarka - bez balancera).

Mój schemat i layout w Eagle'u są w załączniku.

Ładowarkę używam do ładowania LiPo 11.1V, 2500mAh.

Niestety ładowarka ma aż 6V spadku napięcia, więc trzeba ją zasilać zasilaczem o napięciu co najmniej 6V wyższym niż napięcie ładowania (12.6 + 6 - 18.6V w moim przypadku). Ja do tego celu używam zasilacz od laptopa (20zł na allegro). Czym większy "nadmiar" napięcia tym bardziej ładowarka się grzeje.

Foto:

Ładowarka, a właściwie jeden z regulatorów się mocno grzeje (ten prawy na zdjęciu), więc jest przyczepiony do radiatora+wentylatora od procesora (5zł na allegro).

W tej implementacji, potencjometr w ładowarce pozwala ustawić napięcie ładowania w zakresie kilkuset mV w celu "skalibrowania" ładowarki na równo 12.6V po zlutowaniu. Maksymalny prąd ładowania jest ustalony na stałe na ok 2.2A.

Potencjometry w balancerze pozwalają ustawić napięcie na celi, przy którym następuje rozładowywanie i służą skalibrowaniu balancera na 4.2V po zlutowaniu.

Oczywiście między ładowarkę, a pakiet trzeba wpiąć amperomierz i wyłączyć ładowanie, kiedy prąd ładowania spadnie do 0.1 pojemności.

EDIT: Zapomniałem załączyć schemat - teraz już jest

LiPo charger.zip

Link do komentarza
Share on other sites

sobal44, konstrukcja naprawdę kosmiczna, gratuluję i zbieram szczękę z podłogi 😉

Masz filmik z dłuższego spaceru? Chętnie bym zobaczył jak skręca.

Tak z ciekawości, który rok i jaka uczelnia?

Link do komentarza
Share on other sites

trzeci rok Politechnika Poznańska kierunek Automatyka i Robotyka,

niestety filmiku nie mam innego ani zdjęć a robot został rozebrany gdyż wymieniam w nim całą elektronikę, jak skończę to na pewno umieszczę

Link do komentarza
Share on other sites

Umieść, a najlepiej daj znać na PW/maila jakbyś się z nim kiedyś miał pojawić na Piotrowie (ja też PP, ale II rok informatyki) 😉

tylko że ja studiuje na studiach zaocznych.

Link do komentarza
Share on other sites

Macie może jakąś metodę na jednoczesne sterowanie kilkoma serwami czy silnikami przez atmegę?? Tak aby można było np. każdym serwem poruszyć o inny kąt w jednoczesnej chwili, gry mamy powiedzmy 10 serw (chodzi mi o serwa analogowe)??

czy trzeba wykorzystać do tego celu kilka mikrokontrolerów, cz można to zrobić na jednej biednej atmedze ósemce?? 😃

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.