Skocz do zawartości

LED RGB 3W, akumulator i sterowanie PWM - jak to ugryźć?


ethanak

Pomocna odpowiedź

4 minuty temu, Sabre napisał:

O ile dobrze rozumiem, to w teatrze cieni wiązka światła musi być prawie jak w laserze, tzn musi być to wiązka jak najbardziej równoległa.

A skąd! Wiązka musi pochodzić z jednego punktu, ale ma świecić równomiernie na wszystkie strony. Akurat LED bez optyki sprawdza się idealnie, tu nie ma co kombinować tylko podpatrzeć jak to robią profesjonaliści z wieloletnim doświadczeniem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Marooned ale równoległa wiązka też powiększy cień gdy zbliżysz obiekt do źródła światła, z tym, że dzięki wiązce równoległej będziesz miał jeszcze lepsze krawędzie. Tak jest ze światłem ze słońca, ponieważ jest w bardzo dużej odległości od ziemi i jest to punkt, to można przyjąć, że w danym miejscu padają na dany obiekt wiązki równoległe.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Marooned napisał:

A dzięki nierównoległej wiązce mogłem małą książkę rzucać na dużą ścianę czy sufit, więc miałem możliwość regulacji wielkości cienia

Dokładnie o to chodzi - zresztą na drugim filmie to widać. Co prawda w moim (znaczy się mojej kochanej) przypadku jest to ekran a nie ściana (jak w tradycyjnym azjatyckim teatrze cieni) i oglądasz to z drugiej strony - ale to żadna różnica; efekt jest ten sam. Trudniej tylko umieścić źródło światła tak, żeby nie waliło widzów po oczach.

1 minutę temu, Sabre napisał:

równoległa wiązka też powiększy cień gdy zbliżysz obiekt do źródła światła,

Oj, Wasza Wielmożność chyba raczy się mylić 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Oczywiście że się powiększy, nie myślcie o wiązce równoległej jak o laserze, którego wiązka ma np. 0,5mm. Taka wiązka może być dowolnie szeroka przez co zasłaniając jej większą część cień również się powiększy i to z idealnym kontrastem.

Edycja:

Złapałem się we własny tok rozumowania. Przy idealnie równoległej wiązce nie powiększy się cień. Macie rację. Cały czas chodzi mi o na tyle skupione światło aby to było właśnie w okolicach tych 3-5°.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, Sabre napisał:

nie myślcie o wiązce równoległej jak o laserze, którego wiązka ma np. 0,5mm

Akurat w tej chwili myślimy o wiązce która ma metr średnicy i jest równoległa. Wyjaśnij nam, na jakiej zasadzie w takim przypadku wielkość cienia będzie zależeć od odległości przedmiotu od płaszczyzny, na którą ów cień jest rzucany. Najlepiej jakiś wzór podaj albo co... a może narysujesz...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak robili to chińczycy-spryciarze w czasach przed-LED-owych? Skoro cień z lampy nabiurkowej już mi się rozmywa na ścianie, to chyba wielka świeczka, pochodnia albo ognisko były jeszcze gorsze? Jakieś przysłony z małą dziurką czy coś? Musieli tam mieć strasznie ciemno żeby coś było widać..

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, marek1707 napisał:

Jak robili to chińczycy-spryciarze w czasach przed-LED-owych

Klasyczny teatr cieni to raczej Indonezja (wayang). Czym oni tam świecili nie mam pojęcia, oglądałem to raz ale w wersji współczesnej.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.