Skocz do zawartości

LED RGB 3W, akumulator i sterowanie PWM - jak to ugryźć?


ethanak

Pomocna odpowiedź

Cóż - nie zawsze człowiek zajmuje się tym co chce i na czym się zna 😞

Dostałem "zlecenie" (od żony, czyli na wczoraj i bezpłatne) na reflektorek do teatru cieni do prowadzenia zajęć z dziećmi. Teoretycznie sprawa jest prosta: żadnej optyki (źródło światła musi być jak najmniejsze, praktycznie punktowe), zwykła dioda 3W, maskownica... aż się prosi wziąć po prostu jakąś chińską latarkę, wyjąć soczewkę i hajda! Sprawdzone, efekt dokładnie taki jak trzeba, z jednym wyjątkiem: to coś musi zmieniać kolor.

I teraz czy dobrze myślę: jakaś dioda RGB czy RGBW (w TME widziałem takie po paręnaście zeta), jakiś radiatorek, maskownica, sterowanie PWM, jakiś MOSFET...

No i tu jest problem. Urządzenie bezwzględnie musi być zasilane z akumulatora (myślę o jednym czy dwóch 18650) z możliwością podłączenia zewnętrznego zasilacza - czyli ukochane gotowce odpadają (wszystko co widziałem zasilane jest z 230V). Całe sterowanie z pilotem, guziczkami, gałeczkami i podobnymi bajerami to kwestia wygrzebania jakiegoś dyżurnego Pro Mini i podpięcie małego pilocika radiowego - czyli zajęcie na jeden zimowy dzień z przerwą na kawę. Arduino dałoby śliczny sygnał PWM... fajnie, tyle że w tym miejscu moja wiedza się kończy: mianowicie nie mam zielonego pojęcia, co ma być między Arduino i akumulatorem a diodą 😞

Rozwiązanie typu "rezystor w szereg z diodą" to takie straszliwie toporne, poza tym ten rezystor bardzo ładnie ogrzewałby całe pomieszczenie, a akumulatorki mają ograniczoną pojemność i trochę szkoda prądu.

Szukałem trochę w sieci, ale nic konkretnego nie znalazłem. Ktoś coś pomoże? Wystarczy nakierowanie na coś podobnego (najchętniej w wersji dla leniwca, czyli gotowy moduł)...

Aha, nie chciałbym stosować jakichś specjalistycznych scalaków za pół wypłaty (chociaż jeśli są jakieś niedrogie to czemu nie)...

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Po wpisaniu "rgb power led pwm mosfet" wyskakuje sporo projektów. Generalnie zakładam, że dajesz MOSFET na każdy kanał do ściemniania PWM, ale ów kanał powinien być tak zmontowany, by przy pełnym włączeniu tranzystora kanał w diodzie świecił pełną mocą (więc albo odpowiedni sterownik stałoprądowy dopasowany do konkretnej diody albo.. wspomniany rezystor).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak Dopytam tylko, musi to być pojedyncza dioda LED RGB 3W? Nie może to być taki pierścień: https://botland.com.pl/lancuchy-i-matryce-led/9400-pierscien-led-rgb-ws2812-5050-x-12-diod-38mm.html - 12 LED'ów SMD w pierścieniu też fajnie świecą 🙂 Po dostarczeniu 5V i odpowiedniego sygnału (z pewnością wiesz, jakie to proste na bibliotece Adafruit) całą resztą kwestii sprzętowych zajmują się dedykowane układziki wewnątrz każdej diody 😉

Link do komentarza
Share on other sites

@wn2001 to ma być teatr cieni. Nawet źródło o średnicy centymetra rozmywa już strasznie cienie. Bawiłem się w to w domu z "księgą cieni" dla młodej, z telefonu (jedna dioda) było ok, a już z czołówki (reflektor ~1cm średnicy) drobne elementy zlewały się na ścianie, musiałem przykrywać palcem większą część światła by źródło było jak najmniejsze. Idealnie powinno być wręcz punktowe. Im mniejsze tym lepiej. (co zresztą sam @ethanak wyraźnie zaznaczył)

Edytowano przez Marooned
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, wn2001 napisał:

musi to być pojedyncza dioda LED RGB 3W?

Hm...

2 godziny temu, ethanak napisał:

źródło światła musi być jak najmniejsze, praktycznie punktowe

Pierścień nie jest punktem 😉 Tu nawet COB się nie nadaje, co dopiero mówić o pierścieniu.

 

Link do komentarza
Share on other sites

41 minut temu, marek1707 napisał:

Robiłem kiedyś lampy IR

@marek1707wiem, że to off topic, ale proszę choć o dwa zdania na ten temat. Co używałeś jako źródło światła ir, co do zasilania? Dodam tylko, że nie będzie problemu z dostępem do zasilania sieciwego, baterii, akumulatorów nie potrzebuję. 

Lata (wieki) temu chciałem zrobić "z czegoś" mocną latarkę do mojego noktowizora made in ussr, to państwo w sklepie elektronicznym długo i dziwnie na mnie patrzyli 🤣.

Teraz chciałbym coś do doświetlenia w nocy pewnych zacienionych okolic, by były widoczne w kamerach monitoringu. Ty masz w małym palcu zakresy ir itd... ;). 

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
1 godzinę temu, marek1707 napisał:

Używałem wtedy takich płyteczek:

No i to jest strzał w dziesiątkę - zaraz zamawiam 🙂

Diody 3x1W emiter, co prawda patrzę na 3x3W i się oblizuję - ale tego te akumulatorki nie wytrzymają, a z pewnych przyczyn 2S 18650 to dla mnie optymalne rozwiązanie. Radiatorek jakiś do tej gwiazdki jeszcze dokleję (coś w rupieciach się znajdzie), wiatraka na 3W chyba nie będę potrzebować, ale w razie czego jakiś leży w szufladzie.

1 godzinę temu, marek1707 napisał:

Gość to chyba produkuje

Tak przynajmniej twierdzi a nie mam powodów aby mu nie wierzyć. Dzięki - duże piwo masz u mnie!

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak może trochę przesada choć nie podałeś kluczowego parametru czyli odległości z jakiej taki reflektor ma świecić, ale buszując kiedyś w poszukiwaniu najmocniejszego kolimatora do led spotkałem taki na 3°. Z odległości 2 -3 metrów będziesz miał światło skupione tak mocno, że będziesz widział na ścianie nie koło a kwadrat bo będzie to kształt płytki półprzewodnika z którego to światło pochodzi.

Kupiłem sobie je na aliexpress gdy chciałem wprowadzić w życie niecny plan wyłączania telewizorów ludziom w bloku na przeciwko mojego 😇.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Sabre napisał:

może trochę przesada choć nie podałeś kluczowego parametru czyli odległości z jakiej taki reflektor ma świecić,

Typowa odległość to 1 do 2m do ekranu (czasem nawet bliżej). Żadne kolimatory tu nie zdają egzaminu - potrzebna jest raczej maskownica. Zresztą... co ja będę palce strzępił; facet co prawda strasznie smędzi, ale pokazuje różne źródła światła i efekt na ekranie:

 

Link do komentarza
Share on other sites

O ile dobrze rozumiem, to w teatrze cieni wiązka światła musi być prawie jak w laserze, tzn musi być to wiązka jak najbardziej równoległa. Bo przy oddalaniu od ściany cień będzie się powiększał ale nie zniekształcał i będzie zachowywał kontrast. Można takie coś uzyskać tylko na dwa sposoby, albo właśnie poprzez bardzo mocne skupienie tak jak w tym kolimatorze 3°, albo poprzez użycie bardzo dużego zwierciadła wklęsłego (czasza anteny satelitarnej). Prostsze jest użycie kolimatora, który skupi wiązkę bardzo mocno przy okazji zyskując na jasności.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Sabre Nie wiem jak u żony @ethanak, ale jak ja robiłem domowy teatr cieni to równoległość nie była potrzebna, a wręcz by przeszkadzała. Kluczowe było punktowe źródło, by krawędzie były ostre. A dzięki nierównoległej wiązce mogłem małą książkę rzucać na dużą ścianę czy sufit, więc miałem możliwość regulacji wielkości cienia i dopasowania się do dostępnej ściany.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.