Skocz do zawartości

Kurs STM32L4 – #1 – wstęp, spis treści, dla kogo jest ten kurs


Komentator

Pomocna odpowiedź

Kurs STM32L4 – #1 – wstęp, spis treści, dla kogo jest ten kurs

Mikrokontrolery STM32 od lat cieszą się dużą popularnością, zarówno wśród wymagających hobbystów, jak i profesjonalistów. Pora, aby do tego grona dołączyły kolejne osoby. Kurs STM32L4 to seria obszernych poradników, dzięki którym każdy może poznać w praktyce te wydajne i energooszczędne mikrokontrolery.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przypominamy: w komentarzach do kursów rozmawiamy wyłącznie na tematy związane z konkretnym kursem. Mile widziane są również informacje od osób, które korzystały wcześniej z naszych poradników. Wszystko po to, aby kursanci, którzy mają zamiar korzystać z tego kursu nie musieli "przedzierać" się przez dziesiątki postów na inne tematy. Przed zadaniem pytania prosimy zapoznać się z FAQ, które znajduje się w opisie kursu (posty z pytaniami na omówione tam zagadnienia będą usuwane z odpowiednią adnotacją).

Link do komentarza
Share on other sites

Cieszę się, że ruszamy z naszym kolejnym kursem - to już będzie (chyba) 16. kurs Forbota! Mam nadzieję, że nowa seria będzie przydatna dla wielu czytelników. Coś czuję, że najbardziej skorzystają studenci kierunków technicznych. W przypadku pytań cały czas jesteśmy dostępni na forum - Piotr, który jest głównym autorem tej serii to oczywiście użytkownik @Elvis.

Wszystkie pytania na temat układów STM32, które nie są związane z tym kursem można cały czas zadawać na naszym forum o mikrokontrolerach. Jest też duża szansa, że nowy kurs wywoła dyskusję na temat "wyższości" używania bibliotek HAL, bibliotek LL lub tzw. programowania na rejestrach. Biorąc pod uwagę, że mikrokontrolery z rodziny STM32L4 są znacznie bardziej rozbudowanymi układami (od omawianych wcześniej F1) zdecydowaliśmy, że podczas tego kursu będziemy korzystać z bibliotek HAL oraz CubeMX. Takie rozwiązanie sprawi, że nawet początkujący będą mogli stosunkowo łatwo wykorzystać nawet najbardziej zaawansowane peryferia tych układów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby z czasem dana osoba "zajrzała" warstwę niżej, czyli np. do LL. Osoby zainteresowane dyskusją o takim podejściu mogą zadawać pytania w tym dziale.

Aktualizacja (po publikacji całego kursu):

Mała aktualizacja w momencie, gdy cały kurs jest już dostępny. Za nami seria rozbudowanych poradników, dzięki którym każdy może wejść do świata STM32L4. Najlepszym dowodem, że warto uczyć się z tego kursu są chyba opinie innych osób, które można znaleźć w komentarzach do tej serii. Szczególne podziękowania kieruję jednak do użytkowników naszego forum, którzy zmówili się "za naszymi plecami" i przygotowali dla nas w tajemnicy poniższe statuetki. Miło słyszeć, że kurs Wam się podobał - dziękujemy i zachęcamy kolejne osoby do nauki!

ST_2.jpgST_1.jpg

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hah! Cieszę się podwójnie. Raz, że nowy kurs, a dwa, że moje przekładanie w czasie nauki STM32 wyjdzie mi ostatecznie na plus :D od dawna przymierzałem się do nauki F1 i miałem zamawiać kuferek. W takim razie chyba jednak skorzystam z nowego kursu. Bo jak rozumiem teraz polecacie ten kurs i nie ma już sensu zaczynać z F1?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Nore21 witam na Forbocie! Faktycznie w tym przypadku odkładanie nauki na później przyniosło chyba pozytywny skutek, ale to raczej wyjątek, więc nie odkładaj tematu na jeszcze później 😉 Jeśli dopiero planujesz rozpoczęcie nauki to tak, zdecydowanie polecam rozpocząć od tego kursu. Poprzednie kursy STM32 (F1 i F4) będziemy powoli archiwizować. Wiedza, która jest w nich zawarta jest nadal aktualna, ale jednak powstały one dawno temu, zmieniły się polecane narzędzia itd. Układy STM32L4 są też bardziej rozbudowane - podsumowując: zacznij śmiało od tego (najnowszego) kursu.

PS osoby, które uczą się z kursów F1/F4 mogą nadal spokojnie wykonywać ćwiczenia, nic nie zniknie 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dawno temu uczyłem się z waszych poradników STM32F103 i byłem mega zadowolony. Nawet nie miałem wtedy konta na forum, bo nie musiałem o nic pytać... Tak, że z opóźnieniem dziękuję za tamten kurs i gratuluję, nowej serii o STM32. Patrząc na spis treści to ten kurs zapowiada się chyba jeszcze lepiej. Chętnie poczytam szkoda tylko, że teraz mam mniej czasu na eksperymenty niż kiedyś.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Akunso miło słyszeć, że dobrze wspominasz tamte kursy 🚀

Dnia 12.04.2021 o 14:42, Akunso napisał:

Patrząc na spis treści to ten kurs zapowiada się chyba jeszcze lepiej.

Na pewno! Nowy kurs jest znacznie, znacznie obszerniejszy. Większa liczba części do tylko czubek góry lodowej. Poszczególne wpisy są również znacznie dłuższe. Niektóre odcinki tego kursu są 3-4 razy dłuższe niż analogiczne artykuły w ramach poprzednich serii. Wynika to z tego, że układy STM32L4 są bardziej rozbudowane od F1, a po drugie kurs ten zawiera znacznie więcej przykładów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.04.2021 o 14:42, Akunso napisał:

Dawno temu uczyłem się z waszych poradników STM32F103 i byłem mega zadowolony.

Również polecam! Korzystałem z kursu HAL na F1 (z tej wersji bez Cube) i było fajne! Poczytam z ciekawości jak wygląda praca z Cube i może też się skuszę na przerobienie tego kursu 😎 Czekam na kolejną część, pozdro!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Marcinos7 witam na forum i dziękuję za kolejne miłe słowa! Kolejny odcinek już w środę, zachęcam do lektury 🙂 Jeśli chodzi o pracę z graficznym konfiguratorem (CubeMX) to na pewno sporo on ułatwia - szczególnie, przy bardziej zawiłych peryferiach. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników i przeciwników, ale na pewno warto je znać. Zawsze też można łatwo podejrzeć jak automat generuje dane ustawienia. Oczywiście nawet na naszym forum znajdziemy przykłady jakiś drobnych problemów z takimi automatycznymi konfiguracjami, ale nie są to tematy, które przeszkadzają podczas pierwszych kroków z tymi mikrokontrolerami.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytanie o płytkę.

W FAQ wyraźnie piszecie, że nie należy używać innych płytek Nucleo. Ja chciałbym wykorzystać to w jakimś konkretnym urządzeniu, a pakowanie wielgaśnej płyty o wymiarach Arduino do urządzenia o określonych stosunkowo niewielkich wymiarach (idealny przykład to moja suwmiarka) to taki trochę poroniony pomysł. Przy Arduino mogę sobie złożyć na stykówce jakiś doświadczalny układ używając UNO, a w docelowym urządzeniu użyć Nano czy Pro Mini. A jak jest tu?

W sumie chciałbym trochę się pobawić STM-ami...

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak już tłumaczę 🙂 Inna płytka Nucleo to najczęściej inny mikrokontroler (czasami z zupełnie innej rodziny) - sporo osób próbowało kopiować nasze wcześniejsze kursy na inne płytki, w komentarzach pojawiały się pytania "XX nie działa", a dopiero później okazywało się, że winny był zły mikrokontroler. Nucleo to po prostu standard dla tanich zestawów uruchomieniowych od firmy ST. Oczywiście nie chodziło o to, że w docelowych urządzeniach trzeba używać dużego Nucleo. Po prostu zakładamy, że podczas nauki z tego kursu trzeba mieć to konkretne Nucleo 🙂

Zakładam, że kurs wykonasz na właściwiej płytce, opanujesz podstawy, a później będziesz wykorzystywał tę wiedzę przy różnych projektach. W takiej sytuacji później możesz oczywiście projektować własne PCB pod dany mikrokontroler (wystarczy programator i debugger z Nucleo, nie trzeba nic dokupywać), możesz też korzystać z mniejszych wersji Nucleo (konkretnie ten mniejszy typ nazywa się Nucleo-32), a trzecia opcja to korzystanie z modułów innych firm - w przypadku układów F1 jest tego całkiem sporo, w przypadku L4 też pewnie będzie ich coraz więcej. W sumie jest jeszcze jedna opcja - można oczywiście zaprojektować jakiś swój uniwersalny moduł na potrzeby różnych projektów 😉

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Brawo @Elvis brawo @Treker. Też chyba skuszę się na ten kurs, nie żeby mi był do czegoś potrzebny, z moją wiedzą i potrzebami na pewno nie wykorzystam możliwości STM, ale zawsze to coś nowego!!!.

Poza tym siedzieć w szkolnej ławce z @ethanakto przywilej, a i możliwość ściągania od klasowego prymusa😁.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.