Skocz do zawartości

Sabre

Pomocna odpowiedź

Czym ladujesz baterie? sam robiles ladowarke czy kupiles?

Od dłuższego czasu korzystam z ładowarki zrobionej własnoręcznie na 2xLM317, pisałem już wielokrotnie o niej na diodzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetna robota i świetny robot!

W relacji z zawodów pisałeś, że masz możliwość zmiany parametrów z poziomu robota. Jak to robisz, skoro nie ma tam żadnych przycisków, a TSOP nie jest zamontowany?

Program sam zmienia parametry w zależności od czasu przejazdu?

Podsumowując, uważasz te silniki za adekwatne do swojej ceny? Jak z przyczepnością tych silikonowych oponek?

Link do komentarza
Share on other sites

Jak to robisz, skoro nie ma tam żadnych przycisków, a TSOP nie jest zamontowany?

Przecież napisałem w pierwszym poście, że mam na płytce 3 przyciski kątowe typu mikroswitch i nawet widać je na zdjęciach.

Podsumowując, uważasz te silniki za adekwatne do swojej ceny? Jak z przyczepnością tych silikonowych oponek?

Silniczki są warte swojej ceny, w sumie to nie jest ona aż tak duża (około 50zł/szt), oponki są rewelacyjne, dodatkowo bieżnik nawet jeśli się zakurzy, dalej spełnia swoje zadanie idealnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie tyle opóźniają, co utrudniają wykrywanie zakrętów pod kątem prostym, dlatego Strider2 ma inny układ czujników, który też nie jest idealny, ale znacznie lepszy niż ustawienie po łuku.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo fajna konstrukcja, miałem okazję podziwiać na TTR Robo3DVision;) Co do elektronik to co tu mówić standard i raczej szybko się to nie zmieni;) Silniczki z kółkami eleganckie i zaczynam się po woli przymierzać do ich zakupu, zobaczę ile jeszcze wycisnę na legowskich przy pakiecie 4S[tak, lubię ostro katować silniki ;D]. Podobają mi się teflonowe ślizgacze, też kiedyś tego używałem, ale z powodu torów słabej jakości przerzuciłem się na kółko, ale ono zmniejsza stabilność robota na torze:/ PID elegancko zaimplementowany, co tu się dziwić, sama implementacja to nic trudnego wbrew pozorom, ale dobranie idealnych współczynników to katorga, z tego co mi wiadomo:P Nigdy jeszcze nie stosowałem tego algorytmu, ale trzeba iść z duchem czasu bo naprawdę widzę, że mocnoooo poprawia osiągi;) Z ciekawości to jest pełen PID, czy tylko PD, bo słyszałem że człon całkujący w wypadku LF i trasy na 10s[powiedzmy] mija się całkowicie z celem.

Link do komentarza
Share on other sites

U mnie człon I na zawodach był włączony, ale Ki miało bardzo małe wzmocnienie. Wydaje mi się, że dużo zależy nie tyle od samych silników, co od bezwładności całego robota, jeśli jest dość lekki to człon I się bardzo przydaje, przy dużych i ciężkich robotach tego pewnie nie widać.

Ślizgacze są teflonowe, ale pełnią one rolę kół, są przewiercone i obracają się swobodnie na osi wykonanej ze szpilki, przylutowanej do laminatu 🙂. Podczas jazdy na wprost, czy nawet zakrętów, one się nie klinują.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy dobrze, widziałem, że Cię nie widziałem na zawodach teraz w Krk? Coś mi się wydaje, że trasa akurat przypadłaby Striderowi do gustu (Zaledwie kilka kątów prostych, kilka łuczków i zakrętów, nie wiem jaka była druga).

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co wiem, to eliminacje wygrał oczywiście wonsz (~7-8sek). Dla porównania Bajtel miał bodajże 21. Rozpiętość ogromna, ogólnie to na lfy nie patrzałem, bo sam startowałem w minisumo (z robotem zrobionym w 7godzin, a mimo to zajął 3cie miejsce w grupie i brał udział w barażach, niestety z mizzernym skutkiem, 0 pkt (LITWINI!), drugi robot niestety nie działał, zablokował się najprawdopodobniej proc). Z rzeczy do zaprezentowania szerszej gawiedzi mam tylko kilka meganudnych walk mojego minisumo (silniki 100rpm, aj, gdyby tylko drugi z 280tkami wystartował :/ ). http://www.facebook.com/pages/Krakow-AGH/Festiwal-robotyki-ROBOCOMP-2010/372375787792 tutaj jest trochę informacji.

PS. Hm, chyba w złym temacie napisałem poprzedniego posta, może by to wydzielić do tematu zawodów?

ED> Widzę, że jednak w tym linku co podałem nie ma praktyczne żadnych informacji, sory.

Link do komentarza
Share on other sites

Dla porównania Bajtel miał bodajże 21

No akurat musiałeś podawać jako przykład złom-Bajtla który już nie jeździ, bo przed chwilą go włączyłem żeby nagrać filmik do wrzucenia na diodę i coś pięknie zachrzęściło w silniku i bye bye, miałem dużo fuksa że nie na zawodach 🙄 Było dużo robotów poniżej 10s (chyba około 4-5, Wonsz, 2fast4you, G.ENEK...). Strider mógłby powalczyć, trasy były rzeczywiście proste.

BoBBy, a ty nie podskakuj, bo wszyscy się dowiedzą jak czitowałeś w minisumo z pępkiem 2,5 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Strider mógłby powalczyć, trasy były rzeczywiście proste.

Strider'owi nie są straszne trudne trasy, kod jest już bardzo dobrze napisany, jedyny problem mam z zakrętami pod kątami prostymi występującymi po sobie w odległości mniejszej niż długość robota. Tak było na sobotnich zawodach w Gdańsku. Po pierwszym zakręcie robot nie jest w stanie ustawić się na środku linii ponieważ już się zaczął drugi zakręt i więcej niż 2-3 czujniki łapią linię i nie jest spełniony warunek wyjścia z podprogramu obsługi kąta prostego. Oczywiście to moja wina, że coś takiego nie jest opisane, ale bardzo trudno taki przypadek oprogramować, bo robot bardzo różnie wychodzi z pierwszego zakrętu.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.