Skocz do zawartości

RP2040 vs ESP32 - kiedy używacie którego?


pmochocki

Pomocna odpowiedź

Domyślam się, że jak potrzebne jest WiFi czy sinozębny to ESP32 jest naturalnym wyborem.
Ale @ethanak do stworzenia klawiatury użył jednak Pico, mimo że ma duże doświadczenie z ESP32. A @Gieneq mimo, że WiFi raczej nie potrzebne, robi analizator widma na ESP32.
Czy bardziej doświadczeni koledzy mogli by się podzielić czym się kierują, wybierając jeden lub drugi mikrokontroler. Podejrzewam, że w szufladach są oba modele więc ten argument odpada.

Link do komentarza
Share on other sites

Użyłem ESP32 bo je znam i często przy wyborze płytki czy mikrokontrolera to jest najważniejszy czynnik. Oczywiście że mam Pico, ale próbowałem się z nim zmierzyć kilka razy i w końcu zostawiłem. Może złe pierwsze wrażenie sprawiło, że gdy pojawił się port na Arduino IDE to od niechcenia sprawdziłem czy działa, ale jak przy pierwszej próbie wgrania nie udało się to odpuściłem. Może kiedyś wrócę 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak robiłem projekt licznika do owijarki wybór padł na Raspberry Pi Pico, bo nie chciało mi się bawić w projektowanie sekcji mikrokontrolera, a środowisko miałem już gotowe, bo wcześniej pracowałem nad projektem testera do lamp samochodowych, więc to była kwestia stworzenia nowego projektu... No i tak jakoś wyszło, że bez większego namysłu wybrałem malinkę... Wybierając części kieruję się głównie stosunkiem trudność_implementacji*cena (i tym co jest w szufladzie)

Arduino głównie idzie wtedy, gdy projekt ma być niezawodnym czołgiem, który wytrzyma spotkanie z moimi pomysłami... Malinka, gdy liczy się cena, ESP gdy potrzeba WiFi. STM32 jak potrzebuję precyzyjnego pozycjonowania silników krokowych (jeszcze nie potrzebowałem).

Czynników wyboru jest całkiem sporo, ale upraszczając to co wcześniej rozpisałem (kolejność przypadkowa):

  • cena układu / płytki
  • jak skomplikowana jest implementacja (ile komponentów pasywnych trzeba przylutować)
  • jaki jest rodzaj zasilania? sieciowe / bateryjne
  • ile mamy miejsca w obudowie?
  • czy urządzenie ma być niezawodne
  • jaka jest logika napięciowa czujników? 5V - Arduino, 3.3V - inne mikrokontrolery, mieszana - obojętne
  • co umiem oprogramować?
  • czy potrzebuję WiFi?
  • czy potrzebuję 32-bitowego mikrokontrolera?
  • inne specyficzne wymagania...
  • jaki mam kaprys?
  • inne... TBD
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

57 minut temu, pmochocki napisał:

No właśnie się zastanawiałem czy ktoś próbował z Pico iść w tą stronę:

Przepraszam - nie było pytania:

image.thumb.png.c423ff33274dba7b8a6d7a1ec184369d.png

180µA w trybie Dormant. To nie jest mikrokontroler którym jest sens iść w tą stronę...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, pmochocki napisał:

No właśnie się zastanawiałem czy ktoś próbował z Pico iść w tą stronę:

W sensie że szukasz mikrokontrolerów które opłacałoby się zasilać bateryjnie? STMy też potrafią bardzo nisko zejść z poborem, z tym że ja dopiero je poznaję, i poki co, na dwóch płytach z 32F411 i L476. Wiem że są jeszcze bardziej oszczędne wersje, no ale nie wszystko i nie na raz. A w kwestii urządzeń zasilanych z baterii - które można podłączyć do mikrokontrolera i mogłyby służyć do transmisji danych, warte uwagi są nrf24l01. Co prawda już nieco wyparte przez moduły wifi (choćby mój przykład podałeś) ale wciąż mające świetne parametry. 

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, _LM_ napisał:

W sensie że szukasz mikrokontrolerów które opłacałoby się zasilać bateryjnie?

Nie - raczej zastanawiam się kiedy ludzie wybierają Pico a kiedy ESP32.

12 minut temu, _LM_ napisał:

STMy też potrafią bardzo nisko zejść z poborem, z tym że ja dopiero je poznaję, i poki co, na dwóch płytach z 32F411 i L476.

Tu też jestem w trakcie nauki.

13 minut temu, _LM_ napisał:

A w kwestii urządzeń zasilanych z baterii - które można podłączyć do mikrokontrolera i mogłyby służyć do transmisji danych, warte uwagi są nrf24l01. Co prawda już nieco wyparte przez moduły wifi (choćby mój przykład podałeś) ale wciąż mające świetne parametry. 

Ja tu mam pewien pomysł - jak się ogarnę z bieżącymi sprawami przedstawię na forum.  

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, ethanak napisał:

2 MB flash bez możliwości rozszerzenia

To akurat nieprawda 😉 Da się rozszerzyć, ale trzeba wtedy przelutować kość. Bootloader jest na mikrokontrolerze, więc z tym nie ma problemów 😉 RP2040 obsługuje max 16MB FLASH'a po QSPI. 

Tylko kto by te ziarenko ryżu przelutowywał... 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, H1M4W4R1 napisał:

To akurat nieprawda 😉 Da się rozszerzyć, ale trzeba wtedy przelutować kość.

Chodziło mi o coś innego - DevKit w pełnej wersji (36 pinów) ma wyprowadzone piny do podłączenia pamięci SPI.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 16.12.2021 o 19:31, ethanak napisał:

Pico ma natywny interfejs USB, który może pracować również jako USB Serial. Moduły ESP wykorzystują w tym celu zewnętrzne układy, przy czym służą one jedynie jako interfejs Serial (pomijam tu płytki Saola S2 i podobne, które i tak wymagają dodatkowych manipulacji aby USB podłączyć, a w dodatku to trochę nie ta półka cenowa).

Są już ESP32 S2, S3, C3. Niektóre z nich mają USB.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.