Skocz do zawartości
Nawyk

[Mechanika] Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium

Pomocna odpowiedź

Witam,

Mam problem z blokadą, a mianowicie na żadnej z moich zębatek nie ma nic wystającego, sprawdzałem bardzo dokładnie brzegi i wszystko, nic niema, ale serwo i tak nie obraca się

360 stopni to co ja mam zrobić ( serwo to Esky000155 ) ?

Może potencjometr służy jako blokada.

No potencjometr sie nie obraca całkiem ale w takim razie jak mam to wszystko odblokować, bo tych"skrzydełek" przy potencjometrze nie widać. ( w ogóle wszystko w tym serwie jest nie tak jak

na zdjęciach)

Kurcze, wystarczylo troche przy tym posiedziec - juz wiem.Yyy, jak to sie mówi? Eureka!

Moje serwo jest nieprzerabialne! ( jest ultra-mała wypustka i trudne do wyskrobania blokadki,
na początku nie wiedziałem, że to blokadki )

Czyli przerabiając mikroserwo, mam wyrzucić tą małą płytkę z podzespołami i zostawić sam silnik, potencjometr i zębatki?

tak, a w niektórych przypadkach potencjometr też mozna usunąć, w zależności od tego jak jest łożyskowane i co służy za oś.

Witam, mam następujące pytanie: Czy można w jakiś prosty sposób przerobić serwo aby działało w taki sposób jak na

Chodzi o ruch tylko w jedną stronę, gdyż za powrót do stanu wyjściowego odpowiedzialna będzie fabryczna sprężyna. Dziękuję.

A po co je przerabiać? Będzie tak działało bez przerabiania.

Źle się wyraziłem, chodzi mi o sterowanie serwem. Chcę to podłączyć pod światło cofania w samochodzie, aby po zapaleniu się światła serwo podniosło znaczek i trzymało go aż do momentu zaniku napięcia.

Na początku myślałem że po prostu podłączę zasilanie a trzeci kabel podłączę pod światło cofania (oczywiście poprzez jakiś regulator napięcia, gdyż serwo potrzebuje mniej niż 12v) ale po lekturze forum stwierdzam że sterowanie serwem to o wiele bardziej skomplikowana sprawa.

Jeśli chcesz cały czas trzymać serwo w zwarciu albo obciążać je sprężyną to będzie zużywać sporo prądu i będzie się nagrzewać. W takim wypadku po prostu przerób je na silnik z przekładnią albo steruj stałym sygnałem np. z modułu na ne555.

• Lubię! 1

Co by się stało, jakbym wyciągnął z mikroserwa sam silniczek, podłączyłbym do układu i zamontowałbym kółka? Nie działałoby?

Działałoby ponieważ jest to zwykły silnik DC, ale koła by się kręciły tylko jakbyś trzymał je w powietrzu. Zostawiając silnik w obudowie sam zauważyłeś że znajdują się w nim zębatki tworząc przekładnie o dość sporym momencie 🙂 Dlatego każde "przerobienie" serwa polega na wyjęciu elektroniki i usunięciu blokady aby tym samy zachować jego "moc".

Pozdrawiam 🙂

Grager, bez żadnej przekładni?

Tak, bez żadnej przekładni. Tylko tak się zastanawiam. Też wydaje mi się, że moment obrotowy byłby bardzo mały.

Zapomnij, to nawet nie ruszy.

Witam. Mam problem otóż, czy ktoś może mi powiedzieć jak usunać te skrzydełka z potencjometru? Ja próbowałem to podważyć a potem wygaić ale w efekcie wyszło tak że obłamałem kawałek plastiku od potencjometru:( Czy jak to przykleje to jeszcze będzie się do czegoś nadawało? Czy to serwo juz na śmieci? Aaaaa zapomaniłem dodać że mowa o serwie hxt-900 pozdrawiam:)