Skocz do zawartości

[Mechanika] Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dlatego napisałem "może", te serwa nie są zbyt dokładne pod tym kątem, ale to jest nie możliwe żeby aż tak. U Ciebie wychodzą te wartości 2x za małe (~500us) i 2x za duże (~4000us), szukaj może błędu związanego z tą zależnością.

Link do komentarza
Share on other sites

Wrzucam kod. Może tak będzie łatwiej znaleźć błąd, którego nie widzę. Zaznaczam, że timery mam podłaczone do czegoś innego, więc nie mogłem ich użyć. PA8, to nóżka (Atmega 16a), do której podłączyłem biały kabel od serwa. Vcc serwa=5,0V

#include<avr\io.h>
#include <avr\delay.h>
int main (void)// maks nastawy to 4000 us i 550 us
{DDRA=0xff; while(1){PORTA|=0x80;_delay_us(4000);PORTA&=~0x80;_delay_ms(20);};}
Link do komentarza
Share on other sites

No nie wiem czy te kod ma prawo działać z taką dokładnością, jakbyś sobie życzył (dziwi mnie że w ogóle działa). Najpierw sprawdź sobie to serwo z timerem i najlepiej oscyloskopem, bo wątpię że to jest wina serwa. Nie masz przypadkiem jakiejś obsługi przerwań w programie?

Link do komentarza
Share on other sites

Przerwań brak, wklejony kod to całość programu.

Wiem ze _delay_ms() jest mało precyzyjna przy czasach powyzej 250 ms, ale tutaj czasy są sporo krótsze. Czy przy _delay_us() tez są podobne ograniczenia? Oscyloskopu nie mam i nie mam skąd go zdobyć 🙁 Wina serwa to to raczej nie jest, bo pozostałe tg9e działały tak samo.

Link do komentarza
Share on other sites

Serwa z trybami z tworzyw sztucznych przerobić łatwo. Co jednak, gdy tryby są metalowe? Robi się w ogóle takie modyfikacje, czy nie bardzo? Zastanawiam się, bo chciałbym kupić jakieś lepsze serwa, żeby były na lata.

Link do komentarza
Share on other sites

W niektórych serwach metalowych blokada wykonana jest w taki sposób, ze da się ją wyjąć. Jeśli jest na stałe, to można ją spiłować - trzeba tylko uważać na opiłki, które mogą zostać w przekładni.

Link do komentarza
Share on other sites

Przykładowo serwo towerpro mg995 jak najbardziej da się przerobić ( sam przerabiałem).

Metalowa wypustka na zębatce jest tylko wciśnięta w otwór i można ją wyjąć np. kombinerkami.

Oczywiście nie chcę wróżyć jak jest w innych serwach.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli nie napisałem jakiejś głupoty. To dobrze 😃

To teraz kwestia wyboru serwa. Tower Pro MG-996R to serwo cyfrowe czy analogowe? Chyba nawet na forbocie znalazłem sprzeczne informacje (jeśli coś pomyliłem - nie bijcie!). Najgorsze, że nie ma w opisie jakiego rodzaju jest to serwo.

Alternatywnie świeże znalezisko:

-30% WYPRZEDAŻ NOWE SERWO MG90S TOWER PRO 2,2kg, RCplans

http://allegro.pl/30-wyprzedaz-nowe-serwo-mg90s-tower-pro-2-2kg-i2516095277.html

Wygląda dobrze. Cena chyba też przystępna. No i jak czytałem to idzie przerobić. Nie potrzebuję dużego momentu póki co. Dlatego zastanawiam się czy brać te mikro, czy zainwestować w coś pokroju MG-996R (może ktoś coś poleci za 40-50 zł?).

edit: tak długo zajęło mi sprawdzanie, że kolega się wypowiedział o 995. Czyli 996 pewnie tak samo, ale czekam na potwierdzenie 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Treker

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.