Skocz do zawartości
Nawyk

[Mechanika] Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium

Pomocna odpowiedź

To oczywiście opcja z mostkiem H (II.1., część o mikroserwach).

• Lubię! 1

Takimi cążkami:

IMG_4cefde1aba8bf7299.jpg

(cążki boczne, np. firmy xytronic - nie polecam popularnych kompletów całych za ~10zł)

Najpierw musiałem je nieco odgiąć małym śrubokrętem.

Czy wiecie może czy można kupic osobno potencjometr który znajduje sie w serwie HXT900 na wypadek gdyby sie go uszkodziło?

Nie martw się, tak łatwo go nie uszkodzisz. Zawsze możesz skorzystać z lutownicy (wał potencjometru można chyba lutować) czy super glue. Poza tym te serwa są tanie - <10zł.

HXT900? 10-15zł. Nie są takie tanie jak na micro serwa, zupełnie nie wiem dlaczego.

z wysyłką wychodzi około 3.3$ (10zł). Nie tak źle. Tańsze są tylko tg9e, które od paru miesięcy są nieosiągalne w niskiej cenie.

Mam pytanie, czy nieprzerobione serwo możemy podłączyć tylko pod port pd1? (akurat mam go zajęty)

Możesz podłączyć pod dowolny port działający jako wyjście jeśli używasz programowego PWM.

czyli wystarczy że w kodzie zmienię port Servo1 = Portd.1 na inny? czy musi być to któryś z portów obsługujących pwm (np. dla atmegi8 porty pb1 pb2 pb3) ?

Wystarczy że zmienisz w kodzie. Na tamtych pinach jest sprzętowy pwm a tobie wystarczy programowy.

Mam pytanie odnośnie serw ale nie przerobionych, dokładnie chodzi o sterowanie tych micro. Czy jest taka możliwość aby zaprogramować w bascomie prędkość obrotu serwa?? Bo widzę że wychylenie spokojnie można sobie ustawiać ale prędkość z jaką ono się wychyla?? Jeżeli tak to jak to będzie wyglądać w bascomie??

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam!

Chester11-86, najprościej chyba zrobić pętlę for, ilość jej wykonań = kąt obrotu serwa, a w niej obracasz serwo o 1 stopień i robisz pauzę (od jej wartości będzie zależna prędkość, dla pauzy=0 prędkość kątowa = max). Pseudokod:

steruj_serwo(int kat, int predkosc)
{
int kat1 = kat
predkosc = 255 - predkosc;
for(kat; kat>0; kat--)
{
zadaj_pozycję_serwu(kat1);
czekaj(predkosc);
}
return;
}

jest to bardzo pseudokod, ale tylko tyle teraz jestem w stanie napisać, mam nadzieję, że jest toto zrozumiałe. Prędkość w zakresie 0-255 (0 też jest, pauza będzie wynosić 255, można by jeszcze dać warunek, że jeżeli prędkość == 0, to niech w ogóle nie wykonuje tego fora, tylko od razu return - oczywiście, jeśli przez prędkość = 0 rozumiemy zatrzymanie serwa (nie będzie wykonywać żadnego ruchu). No, mam nadzieję, że żadnego byka nie zrobiłem. W sumie, to można by to sprytnie porobić w przerwaniach + timer, żeby odciążyć jak najbardziej uC (bo teraz jest w trakcie zupełnej bezczynności podczas ustawiania pozycji serwa funkcją steruj_serwo(), chociaż to zależy od tego, w jaki sposób czekaj() odmierza czas, ale jeśli użyć by waitów, to jest tak jak mówię), ale teraz nie chce mi się tego kminić 😋 No i to jest chyba najprostsze rozwiązanie.

Czyli z tego co zrozumiałem to najlepiej zrobić to w timerze. Napisać prosty program o jaki kąt ma się obrócić serwo i umieścić to w timerze który będzie wykonywał to w odpowiednich odstępach czasu?