Skocz do zawartości

[Mechanika] Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Takimi cążkami:

IMG_4cefde1aba8bf7299.jpg

(cążki boczne, np. firmy xytronic - nie polecam popularnych kompletów całych za ~10zł)

Najpierw musiałem je nieco odgiąć małym śrubokrętem.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Mam pytanie odnośnie serw ale nie przerobionych, dokładnie chodzi o sterowanie tych micro. Czy jest taka możliwość aby zaprogramować w bascomie prędkość obrotu serwa?? Bo widzę że wychylenie spokojnie można sobie ustawiać ale prędkość z jaką ono się wychyla?? Jeżeli tak to jak to będzie wyglądać w bascomie??

Z góry dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam!

Link do komentarza
Share on other sites

Chester11-86, najprościej chyba zrobić pętlę for, ilość jej wykonań = kąt obrotu serwa, a w niej obracasz serwo o 1 stopień i robisz pauzę (od jej wartości będzie zależna prędkość, dla pauzy=0 prędkość kątowa = max). Pseudokod:

steruj_serwo(int kat, int predkosc)
{
int kat1 = kat
predkosc = 255 - predkosc;
for(kat; kat>0; kat--)
{
zadaj_pozycję_serwu(kat1);
czekaj(predkosc);
}
return;
}

jest to bardzo pseudokod, ale tylko tyle teraz jestem w stanie napisać, mam nadzieję, że jest toto zrozumiałe. Prędkość w zakresie 0-255 (0 też jest, pauza będzie wynosić 255, można by jeszcze dać warunek, że jeżeli prędkość == 0, to niech w ogóle nie wykonuje tego fora, tylko od razu return - oczywiście, jeśli przez prędkość = 0 rozumiemy zatrzymanie serwa (nie będzie wykonywać żadnego ruchu). No, mam nadzieję, że żadnego byka nie zrobiłem. W sumie, to można by to sprytnie porobić w przerwaniach + timer, żeby odciążyć jak najbardziej uC (bo teraz jest w trakcie zupełnej bezczynności podczas ustawiania pozycji serwa funkcją steruj_serwo(), chociaż to zależy od tego, w jaki sposób czekaj() odmierza czas, ale jeśli użyć by waitów, to jest tak jak mówię), ale teraz nie chce mi się tego kminić 😋 No i to jest chyba najprostsze rozwiązanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.