Skocz do zawartości

[Mechanika] Serwa modelarskie w robotyce amatorskiej - Kompendium


Nawyk

Pomocna odpowiedź

No niekoniecznie 😋 Standardowe modelarskie serwa cyfrowe są sterowane tak samo jak serwa analogowe, z tą różnicą, że impulsy sterujące można wysyłać znacznie częściej. Skutkuje to tym, że zazwyczaj lepiej trzymają pozycję w stosunku do analogowych, mają krótszy czas reakcji i pobór prądu również jest mniej "impulsowy".

Link do komentarza
Share on other sites

Informacje o serwach cyfrowych na Forbocie są strasznie mylące, większość chyba traktuje serwach przerobionych przez OpenServo, sterowanych po I2C, ze zwrotna informacja o położeniu itp. Tymczasem tak jak napisał mactro, serwa cyfrowe nie różnią się znacznie od analogowych, ale są bardziej precyzyjne.

Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie z przeróbkami nie ma problemu w większości wypadków, wystarczy wyciągnąć potencjometr, i nic się nie rozpadnie, no chyba że mamy metalowe zębatki to trochę trudniej jest blokady się pozbyć.

I drobne info dla osób które chcą wrócić z przerobionego serwa na zwykłe:

Polecam blokadę zrobić PORZĄDNIE (nawet kropelka nie pomoże jak program nawali) ponieważ przez drobną pomyłkę w programie można sobie mocno je zmasakrować, przed chwilą moje serwo wyrwało blokadę, zrobiło kilka obrotów, zakręciło i wyrwało potencjometr z płytki (omało nie pękła płytka) 🤯 , więc zalecam naprawdę porządnie wykonać blokadę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czytam i czytam i nie znalazłem tego w tym artykule czego szukałem nie raz na niejednym forum pl jak i zagranicznym i albo to jest słabo opisane albo nie ma wcale a wartało by też podać jako jeden temat żeby ktoś kiedyś znalazł info.

Chodzi o przerobienie serwa a raczej zaprzęgnięcie elektroniki serwa do mostka H 🙂

Przeróbka odwrotna niż taka której pełno w internecie a przydała by się nie jednemu,sam szukałem długo i jedyne co znalazłem to przeróbka serwa Hitec do sterowania silnikiem od wycieraczek.Jak wiadomo jest to drogie bo markowe serwa kosztują.

A powiem że można spokojnie wykonać taki sterownik ze zwykłego serwa standard za 15zł lub nawet udało mi się zaprzęgnąć elektronikę z mikroserwa z czego jestem bardzo zadowolony.U mnie przekładnia to silnik od podnoszenia szyb do tego mostek H w tym przypadku akurat zrobiłem na przekaźnikach z transoptorami i podłączyłem elektronikę serwa.Elektronika zasilana jak serwo,a mostek napięciem 12V, elekt? - działa jak nieprzerobione serwo 🤣

Może autor artykułu by zamieścił też taki opis jeśli wie?

A tym którym serwo jest potrzebne jako przekładnia,dobrze było by nie wyrzucać ani elektroniki ani potencjometru,najlepiej wylutować je od silnika i wyciągnąć z potencjometrem kabelkiem jeśli to możliwe i schowanie do pudełeczka bo może się to komuś przydać,a można by i troche zarobić przy okazji.

sam kupię chętnie jeszcze ze 4szt takiej elektroniki nie uszkodzonej za drobną sumę jeśli ktoś posiada 🙂

Takie "serwo" może się przydać przy budowie większego projektu niż lineflowery czy micromouse ,polecam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przydałaby się jeszcze jedna rzecz: spis wykorzystywanych tranzystorów, mostków i półmostków w serwach wraz ze zdjęciami. Kupowałem w różnych momentach serwa HXT12K (czy jakoś tak) i spotkąłem chyba z 4 różne elektroniki. A pali się zawsze mostek (lub silnik, ew. przekładnia dostaje luzy i wtedy inne rzeczy padają). Wymiana tylko tranzystorów sporo by pomogła.

Postaram się porobić zdjęcia i spróbuję odczytać jakieś wartości.

Link do komentarza
Share on other sites

tranzystory to zwykłe smd najczęściej 772 i 882 w np.Hexotronic czy coś podobnego mam też serwo kilka serw specjalnych,w jednym padł jeden mosfet w obudowie so-8 STP4407 wymieniłem na zamiennik,jako że są to mosfety 8mio nóżkowe na 30V i 15A(w oryginale jest to 30V i 12A ) i wszystko hula a serwa specjalne tanie nie są dlatego musiałem to zrobić z racji tego że wszystko było sprawne.W mikroserwach nie ma tranzystorów,bo za sterowanie scalak odpowiada jako że silniczek jest tak mały który bardzo mało prądu pobiera więc jest sterowany bezpośrednio ze scalaka.

Link do komentarza
Share on other sites

Hej, mam ogromną prośbę mógłby koś zerknąć na to jak podłączyłem atmege32 i mostek l293dne i poprawić moje herezje tak zeby silnik zaczął pracować?

szukałem na schematach ale nie rozumiem co one do mnie mówią i biore je chyba zbyt dosłownie.

z góry dzięki 🙂

czerwony - OC1A

biały - rxd

zielony - txd

Link do komentarza
Share on other sites

Ja z kolei mam pytanie odnośnie głównego tematu. Mianowicie, w jaki sposób najlepiej usunąć metalowe skrzydełka potencjometru w hexotroniku pkt 6. ? Przy pierwszym udało mi się to zrobić podważając je śrubokrętem, w drugim serwie w taki sam sposób rozerwałem cały potencjometr... Zaciśnięte są dość mocno na osi, z drugiej strony są twarde żeby je odgiąć i jakoś uciąć. Z góry dziękuje za poradę

Link do komentarza
Share on other sites

Próbowałeś chwycić je z góry cążkami bocznymi? Bez żadnego odginania, po prostu przykładasz pionowo cążki aż dwa końce dotkną spodu, pomiędzy ostrzami skrzydełko i jedynie ściskasz

Link do komentarza
Share on other sites

No tak myślałem, że cążkami by dało radę. Tylko, że ich jeszcze nie posiadałem wtedy. Jak przyjdzie nowe serwo to spróbuję jeszcze raz. Czyli podsumowując cążki powinny je przeciąć?

Link do komentarza
Share on other sites

Tak, te blaszki są bardzo cienkie. Jeśli nie da się ich odciąć tak "prostopadle" jak piszę, to spróbuj je najpierw nieco odgiąć do góry nożykiem albo małym śrubokrętem.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam. Świetnie napisany poradnik, mimo to nie potrafię wyochnąć silnika z obudowy. Serwo to hitec hss322 hd. Ani tak jak jest w poradniku, ani podważając plytkę, która zaraz się podda. W sieci nie spotkałem się z takim problemem, więc wadliwy muszę być chyba. Proszę o pomoc 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdziłeś, czy chińskie rączki nie napaćkały gdzieś kleju? 🙂 Spotkałem się z kilkoma takimi serwami, pewnie PCB nie trzymało wymiarów i trzeba było je jakoś unieruchomić...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Chyba spróbuje wylutowac płytkę o zobaczę co tam się dzieje. Obydwa nie chcą wyjść, wiec może to ja zle coś robię

@edit

Porwierdzam, nawalone było duzo kleju. Rozgrzałem scianki serwa tam, dzie jest silnik i argumentem siły zadzałałem na niego, pt czym siępoddał. Dzięku Teker. Obyło się beż pozbywania się płytki 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.