Skocz do zawartości

Raspberry Pi 5 już jest! Specyfikacja, ceny i dostępność


Komentator

Pomocna odpowiedź

Raspberry Pi 5 już jest! Specyfikacja, ceny i dostępność

Raspberry Pi 5 to kolejna wersja popularnego komputera jednopłytkowego, który trafił właśnie do sprzedaży. Szybszy procesor, zegar RTC i mały, fizycznych włącznik to tylko część zmian. Oprócz tego przygotowano też nowe akcesoria, w tym m.in. pokaźny radiator do Raspberry Pi 5 oraz zasilacz z USB typu C.

UWAGA, to tylko wstęp! Dalsza część artykułu dostępna jest na blogu.

Przeczytaj całość »

Poniżej znajdują się komentarze powiązane z tym wpisem.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Wpis raczej optymistyczny, a po drugiej stronie barykady raczej mało optymistyczne komentarze:
https://www.facebook.com/groups/130013164361315/?multi_permalinks=1236311547064799

Kilka cytatów:

Cytat

4 lata czekania i taka trochę rozczarowująca premiera. Słowo OPTIMISED, jest tu chyba kluczowe. Brak LAN 2.5, brak m.2, przepustowość WiFi bez zmian w stosunku do Pi4, brak emmc, nadal 8GB to maks RAM, po 4 latach, wzrost wydajności o 50% też raczej nie powala, tym bardziej okupiony drastycznym wzrostem temp... a co im przeszkadzał mini jack?

Cytat

Żal i ból w stosunku do rpi4, owszem wydajniejszy CPU ale dalej 4 rdzenie, brak natywne obsługi nvme, brak wariantu więcej niż 8 GB ram słabo i to rozczarowujące, dobrze ktoś napisał to taki lifting niz nowa wersja.

Cytat

Brak mini jack to dla mnie problem, bo mimo kiepskiej jakości, wykorzystywałem go czy to przy RetroPie czy PiMiga. Czyli obcinają mi możliwości

 

Ja trzymam kciuki, aby premiera RPi5 obniżyła ceny RPi4 to może w końcu wymienię moją RPi1, na której od lat stoi cała automatyka domowa i raz na kwartał potrafi się zablokować, a z powodu jednego rdzenia to odcina dostęp po ssh i jedyną opcją jest twardy reset.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Nastroje są różne, dla kontrastu można poczytać komentarze pod oficjalną notką na temat premiery. Raczej większość jest chyba zadowolona, cieszy się i gratuluje autorom rozwoju: https://www.raspberrypi.com/news/introducing-raspberry-pi-5/ 

Szczerze mówiąc to chyba przy każdej premierze komentarze w Polsce były "stonowane" 😉 Niestety nie miałem jeszcze dostępu do płytki, a bez tego ciężko o jakieś konkrety, więc wstrzymam się z jakimiś dalszymi ocenami. Samo RPi reklamuje tę płytkę hasłem "OPTIMISED", więc też mają świadomość, że to nie jest jakiś przełom - skupili się na dopracowaniu "drobiazgów".

Link do komentarza
Share on other sites

Optymalizacja w stylu Apple? Czyli "usuwamy gniazdo jack" 🤣

Ale ja nadal żyję w epoce RPi1, gdzie płytka radzi sobie z normalnym zasilaniem i bez wiatraków. Ale fakt, że w porównaniu z mini PC to nadal zjada to mniej energii, więc ma więcej sensu jako prosty hub do automatyki bez podpiętych monitorów i z dostępem tylko po ssh.

Minus tych nowych, że nie wspierają już kart SD tylko miniSD. W sumie nie szukałem, czy są takie odwrotne adaptery.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Gdzieś się chyba zatraciła idea "małego taniego" 😞

Szczerze mówiąc - mi by się bardziej przydał Zero 2W, najlepiej jakaś wersja z 1 GB RAM... no ale ja nietypowy jestem 😞

No i dalej RPi5 nie przebije terminala z demobilu.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, ethanak napisał:

Szczerze mówiąc - mi by się bardziej przydał Zero 2W, najlepiej jakaś wersja z 1 GB RAM... no ale ja nietypowy jestem 😞

Mnie do gustu przypadł Orange Pi Zero 2W (http://www.orangepi.org/html/hardWare/computerAndMicrocontrollers/details/Orange-Pi-Zero-2W.html), ale co fakt, to fakt... Terminale z demobilu kosztują jeszcze mniej, a mają nieporównywalnie lepsze osiągi (i nie trzeba się bawić z jakimiś dziwnymi bibliotekami, tylko wszystko pod x86 śmiga aż miło). Jedyny mankament to pobór prądu, ale większa moc obliczeniowa to w większości przypadków rekompensuje. Takie terminale są w sam raz do lokalnego serwera "do testów backendu" czy jako pudełko pod Klippera 😉 

Co do samego RP5 jestem sceptycznie nastawiony. W szczególności przez brak złącza M.2.

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem RPi5 łata tą część wad RPI4 które były tanie do poprawienia. Mogłoby być jeszcze natywne wsparcie M2, bo takie dyski bywają tańsze niż kart SD a przy okazji są zdecydowanie trwalsze. Ale jeśli będzie opcja bootowania po USB to będzie osiągalny analogiczny efekt za pare $, a całe RPI będzie tańsze.

10 godzin temu, Marooned napisał:

nadal 8GB to maks RAM

Obstawiam że powstanie wersja RPi5 z większym RAM. Tak samo jak przy RPi4, początkowo nie było wersji 8GB.

2 godziny temu, ethanak napisał:

Jaki pobór prądu? Rpi5 bierze 25W, terminale max kilkanaście

ARM jest bardziej efektywne energetycznie. A już na pewno ARM z 2023 vs kilkuletni x86.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak rozumiem nadal nie ma automatycznego przełączania zasilania, żeby mieć backup na zewnętrznej baterii pozwalający na niezakłóconą pracę 24/7 i możliwość przepięcia ustrojstwa z gniazdka do gniazdka?

Za to niedługo już z mocą obliczeniową, TDP i ceną dogonią core i7 - taki to będzie mały, oszczędny komputerek dla entuzjastów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 28.09.2023 o 17:56, H1M4W4R1 napisał:

Co do samego RP5 jestem sceptycznie nastawiony. W szczególności przez brak złącza M.2.

Ale będzie oficjalna płytka adaptera. Szkoda, że nie ma pionowego złącza SATA (dane i zasilanie). W pionie można by dołożyć płytkę bez odbudowy 2,5". Mało miejsca i pewnie też chcieli wymiarową zgodność zachować.

Zawsze też opcja zrobić adapter eMMC na microSD - pewnie lepsze kości eMMC można znaleźć, szczególnie pod operacje losowe na małych plikach.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, matsobdev napisał:

Zawsze też opcja zrobić adapter eMMC na microSD - pewnie lepsze kości eMMC można znaleźć, szczególnie pod operacje losowe na małych plikach.

Mam jeszcze płytki w szufladzie, ale dla mnie taka różnica w wydajności nie jest istotna, gdy głównym zadaniem sprzętu jest obsługa prostych zadań. 4B 2G jest w zupełności wystarczające.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.