Skocz do zawartości

Komputer do kompilacji arduino ide


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć. Pytanie jak w tytule. Muszę zmienić kompa. Z używanego na używany mniej.

Czy jakieś parametry powodują, że będzie mi szybciej kompilował szkic?

Teraz mam to:image.thumb.png.7146473de4523dd862ed9ca2cb90e8ff.png

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Proszę uzasadnić wypowiedź, bo za chwilę ktoś napisze, że powinien mieć podświetlaną RGB myszkę i podkładkę ze smokiem. 

Nie obraź się proszę. Nie twierdzę, że nie powinien mieć SSD, ale czy i jaki ma to wpływ na szybkość kompilacji. Argumenty.

Link do komentarza
Share on other sites

Przede wszystkim to daj mu więcej RAM ja zmieniłem 4GB na 16 i przy win11 dało się odczuć różnicę zwłaszcza jak włączam budowanie projektu w esp idf

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja w wyborze kompa nie pomogę, ale dodam że być może dluga kompilacja jest wynikiem systemu operacyjnego...swego czasu kompilacje przechodziły błyskawicznie u mnie, aż do czasu aktualizacji...tak się coś poje**** że czasem musiałem czekać z 10 minut zanim kompilacja się zakończyła...🙄

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

SSD to nie jakieś pacaneum na kaca - mam SSD na system, ale praktycznie wszystko co potrzebne na talerzu i nie odczuwam jakiejś specjalnej konieczności czekania na wynik kompilacji. Stary I7, 16GB ramu z odpalonymi fafnastoma aplikacjami, arduino-cli najnowsze z gita.

Aha, Ubuntu 20.04, ale to chyba nie przez to? 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, SOYER napisał:

Nie twierdzę, że nie powinien mieć SSD, ale czy i jaki ma to wpływ na szybkość kompilacji

Mówię to z doświadczenia - u mnie po wymianie dysku na SSD czas kompilacji się skrócił. O szczegóły trzeba spytać system operacyjny. Myślę, że ma to związek z wyszukiwaniem bibliotek i czasowym odkładaniem zbiorów do linkowania.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja teraz mam projekt który tam zajmuje coś 90%(to co napisane pod koniec kompilacji) pamięci esp32. Pierwsza kompilacja to ponad 20min. Najgorsze, że przy wgrywaniu muszę trzymać boota. Poradziłem sobie eksportem skompilowanego szkicu i użyciem OTA.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawsze możesz przetestować hipotezę szybkości nośnika na wpływ kompilacji tworząc dysk z RAMu. Ja mam cały czas taki dysk i np. katalog Temp tam, jak coś się kompiluje to widać jak pliki tworzy i usuwa, nie wspominając o tym, że zawsze jakoś odciąża SSD i generalnie wyrównoważa obciążenie systemu. ImDisk.

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, SOYER napisał:

Najgorsze, że przy wgrywaniu muszę trzymać boota

Nie musisz - wystarczy że przytrzymasz przy rozpoczęciu wygrywania kiedy esptool zaczyna łączyć się z ESP (reset down, boot down, reset up, boot up). Poza tym sprawdź, czy masz na pewno dobrze ustawiony sposób resetu w IDE (chociaż kiedyś miałem coś takiego, ale zniknęło po jakimś upgradzie systemu).

Zawsze możesz robić to dwuetapowo - "kompiluj" w IDE, robisz sobie kawę, wypijasz, i jak się skompiluje to wpisujesz odpowiednie polecenie dla esptoola - to już leci szybko.

2 godziny temu, SOYER napisał:

Pierwsza kompilacja to ponad 20min.

Pierwsza kompilacja zawsze będzie długa (przy słabym sprzęcie to możliwe że nawet 20 minut). Ale następne będą już szybkie bo przecież kompilowane będą tylko te pliki które się zmieniły (i te które od nich zależą). Sterownik makiety kolejki to jakieś 5 minut pierwszej kompilacji (ok. 3.5 MB kodu wynikowego, to wina tablic Microleny i Mimbroli).

Problemem może być to, że Arduino IDE przy każdym uruchomieniu zapomina o tym co wcześniej kompilował. Ja sobie z tym poradziłem, ale nie wiem czy moje skrypty pójdą pod Windowsem (raczej będzie ciężko chociaż to możliwe - co najwyżej można zamiast GTK zastosować co innego, to jest tylko do ustawiania parametrów).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem jak w arduino ale w esp idf (eclipse) warto sprawdzić czy kompilacja leci na wszystkich rdzeniach cpu. Mój komp też do najmłodszych nie należy ale tak w cztery minuty zajmuje budowanie projektu od zera 

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
2 godziny temu, SOYER napisał:

 Pierwsza kompilacja to ponad 20min.

I ja mialem dokładnie to samo...pierwsza kompilacja dluga w h...następne krótsze ale też długie...wszystko po aktualizacjach systemu na tym samym kompie z tym samym IDE

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.