Skocz do zawartości

[Test/recenzja] [Czujniki] Akcelerometry w robotyce na przykładzie KAmodMEMS2


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Czy w tym kłopotliwym montażu chodzi tylko o wyprowadzenia czy może o coś jeszcze?

Tak, chodzi o wyprowadzenia - lutowanie jest kłopotliwe dla ludzi nieposiadający HA, ale nie napisałem, że niemożliwe 🙂 Oprócz tego, ze wyprowadzenia są na spodzie układu, to jeszcze problemem mogą być rozmiary owych wyprowadzeń i samego akcelerometru. Bez porządnej lupy bym tego nie polutował za chiny ludowe 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przeczytałem datasheet od układu LIS331DLH i widzę, że na niego właśnie się zdecyduję. Najmniejsza obudowa, szybkie pomiary, szybka komunikacja I2C, ma wszystko czego potrzebuję.

A po co mi akcelerometr? Do robota minisumo, którego robię jako pracę inżynierską. Będą mógł dzięki niemu, badać przyspieszenia, siły działające przy zdarzeniach robotów, to czy robot jest przechylony (np. czy jest na klinie przeciwnika), będę mógł wykryć moment w którym robot spadnie z ringu itd. Jeszcze parę zastosowań pewnie znajdę. Na robocie będę miał również moduł BT i dane z robota będę przesyłał na kompa i na nim obrabiał, mam nadzieję, że zrobię dzięki temu kilka ciekawych doświadczeń.

Link do komentarza
Share on other sites

Spieszę się akurat do roboty, ale ogółem wystarczy spojrzeć do noty, czy te same rejestry odwołują się do tych samych informacji co w omawianym układzie. Ew. zmiany można wprowadzić bardzo prosto - właśnie przez korektę adresów rejestrów.

Cieszę się, że art się przyda 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdziłem z LIS3LV2DQ.

Kod działa ale odczytujemy nim tylko starszy bajt w każdej z osi.

Młodsze znajdują się pod adresami 28, 2A i 2C odpowiednio dla osi x, y i z.

Nie udało mi się ciurkiem odczytać tych 6 bajtów od adresu 28 do 2D.

Nie wiem czego. Wygląda że autoinkrementacja nie działa.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT

OK.

doszedłem

Otóż autoinkrementację włącza się ustawiając najstarszy bit w adresie rejestru

oto program odczytujący po kolei 6 bajtów ( w lis35de też powinno działać ale te młodsze będą puste)

Odczyt:                      'Odczytuje wartość przyspieszenia we wszystkich osiach
I2cstart
I2cwbyte Zapisadr
I2cwbyte &HA8           'powinno byc 28 ale jesli MSB =1 czyli A8 to jest  autoinkrementacja
I2cstart
I2cwbyte Odczytadr
I2crbyte Xl , Ack
I2crbyte Xh , Ack
I2crbyte Yl , Ack
I2crbyte Yh , Ack
I2crbyte Zl , Ack
I2crbyte Zh , Nack
I2cstop
Return
Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam mały problem: otóż budują płytkę i chciałem móc określać jej położenie...wybór padł na akcelerometr. Artykuł jest napisany przejrzyście i chciałbym móc z niego skorzystać... jednak wymiary konstrukcji nie pozwalają użycia gotowego modułu, a obawiam się, że grotówką nie przylutuje padów które są schowane pod scalkiem (jeżeli się da to proszę anapisać...0805, atmege 16 przylutowałem). Dlatego mam pytanie, czy są podobne akcelerometry (I2C) tylko, że w wersji którą łatwo można przylutować grotówką?

Dziękuję

Link do komentarza
Share on other sites

Spójrz do mojego sklepu, są dużo mniejsze moduły z lepszymi parametrami.

W tej chwili od reki dostępny moduł analogowy ADXL325 (+/-3.3g) lub ADXL335(+/-5.0g) oraz moduł cyfrowy ADXL345 (od +/-2.0 do +/-16.0g).

Ofertę stale powiększam, więc jak interesują Ciebie inne scalaki/lepsze parametry to odezwij się na PW.

W razie pytań służę pomocą.

Link do komentarza
Share on other sites

Można to przylutować na dwa sposoby - albo wstępnie "nałożyć" trochę cyny na pady, przyłożyć układ do PCB i grzać kolejno każdą ścieżkę blisko obudowy, ew. dokładając cyny, albo przylutować do padów cienkie druciki (kynar, kawałki drutu nawojowego itp) i dopiero te druciki przylutować do PCB. Układ można wtedy przykleić np. na hot-glue żeby był nieruchomy względem PCB.

Link do komentarza
Share on other sites

Korzystałem z pierwszego rozwiązania, które podał Nawyk i działa. Zamawiałem sobie próbki ze strony Freescale'a. Wysyłają do 5szt. za opłatą (za przesyłkę) 5$, tylko trzeba odpowiednio uzasadnić, np. podać ciekawą nazwę projektu.

Pamiętaj, że akcelerometr jest kiepskim rozwiązaniem jeśli chodzi o odometrię:

- brakuje pomiaru obrotu

- ma duże szumy

- musisz robić podwójną całkę - on zyskuje pewne przesunięcie, które nawet niewielkie powoduje, że pomiar po podwójnym całkowaniu wręcz "odleci".

Link do komentarza
Share on other sites

Dodam jeszcze, że zgodnie z dokumentacją układ można zasilać napięciem nawet 6v, choć producent nie gwarantuje wtedy parametrów. U mnie układ pracuje bez widocznych różnic przy napięciu 5v i komunikacji z up bez żadnych konwerterów

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.