Skocz do zawartości

NanoSumo


small-man

Pomocna odpowiedź

Witam!

Ostatnio myślałem nad zbudowaniem robota nanosumo (kręcą mnie takie maleństwa). Doświadczenia nie mam za dużo lecz po to go także buduję żeby czegoś się nauczyć . To teraz może coś o projekcie:

- Chcę go zasilać baterią 3V 220mAh (guzikowa), nie pytajcie dlaczego nie wolę kupić li-pola bo sam tego nie wiem.

- Jako napęd zamierzam użyć silniki oraz przekładnie z micro serw HXT-900

- Cała konstrukcja będzie wykonana z laminatu lutowanego na kant

- Jako czujniki odległości zostaną użyte HSDL-9100

- Jako czujniki linii zostaną użyte KTIR0711S

- Robot będzie startowany z pilota projektu użytkownika nes86

Proszę o sprawdzenie schematu. Nie użyję stabilizatora ponieważ nie mogłem żadnego znaleźć na 3V ;(

Link do komentarza
Share on other sites

nie pytajcie dlaczego nie wolę kupić li-pola bo sam tego nie wiem.

To się dowiedz i nas poinformuj 😋

- Jako napęd zamierzam użyć silniki oraz przekładnie z micro serw HXT-900

Upewniłeś się, że się zmieszczą?

Nie użyję stabilizatora ponieważ nie mogłem żadnego znaleźć na 3V

Głupie tłumaczenie, bo takich stabilizatorów są dziesiątki, ale w sumie nie wiem czy w robocie zasilanym baterią guzikową jest on potrzebny, może gdbyś zasilał li-polkiem, ale w sumie wszystkie podzespoły powinny wtedy tez działać bez stabilizatora. Może warto użyć procesora z oznaczeniem "L"?

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nadzieję że serwa się zmieszczą, oczywiście bez obudowy więc silniki się "zazębią" (lub jak kto woli będą obok siebie) no i zębatki też nie będą wszystkie. A co do procesora to nie wiem czym się różni atmega8A od 8L?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Atmega8A potrzebuję 2,7V 😋 A nie sądzę aby kwarc był mi potrzebny chcę użyć jak najmniej części - w końcu to nanosumo. A jak schemat czy jest prawidłowy? Pytam bo nie wiem czy mam według tego projektować płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli chodzi o nazwy procesorów to procki z A na końcu to nowa seria. Jest to l z funkcjonalnością normalnej czyli może być nisko zasilana i wysoko taktowana. Nie jestem pewien tylko czy przy vcc=2,7v da uruchomić się uruchomić taktowanie 16MHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej zainwestuj w hxt-500. Są mniejsze, i da się je w miarę łatwo przerobić na silnik+przekładnie (zresztą, sam tak zrobiłem).

Do zasilania wystarczy lipol, jako procek zwykła atmega8, na wewnętrznym generatorze 8MHz, no chyba że masz miejsce na dodatkowy rezonator.

A bateria którą chcesz zastosować może mieć za mała wydajność prądową. Mi 1 silnik z hxt-500, przy zatrzymanym wale bierze około 60mA przy 4 woltach. Dodatkowo lipola możesz doładowywać pomiędzy walkami

Link do komentarza
Share on other sites

Lepiej zainwestuj w hxt-500. Są mniejsze

Co do tego że są mniejsze to się nie zgodzę, na pewno są lżejsze 😃Harnas gdybyś mógł mi podać (oczywiście za piwko) wymiary silnika oraz wału z hxt500

Dodatkowo lipola możesz doładowywać pomiędzy walkami

A bateryjki mogę wymieniać 😋

Mam nadzieję że serwa się zmieszczą,

To nie sprawdziłeś tego przed rozpoczęciem budowy?

Nie, nie sprawdziłem wiem profesjonalizm. Lecz sprawdzając po obudowie pomyślałem że powinno działać. Tak naprawdę dzisiaj miałem dopiero zamawiać serwa, ale kolega Harnas zaproponował inne serwa - każdą propozycję należy dokładnie rozpatrzyć 😃

Czy mogę się pozbyć elektrolita z tsopa ponieważ nie mieści mi się na płytce? Czy będzie to poprawnie działało?

Link do komentarza
Share on other sites

Silniczki z hxt-500 są nieco większe od silniczka z wibracji z telefonu, tu małe porównanie. Silniczki z hxt-900 są na moje oko około 1,5x większe (teraz nie mam żadnego żeby zmierzyć).

Wymiary to

Średnica silnika - 6mm

Średnica wału - 0.9mm ale jest na nim zębatka o średnicy około 2mm

Długość całego silnika wraz z wałem to 16mm a samego wału to około 3-4mm

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.