Skocz do zawartości

[Mechanika] Jak przerobić serwomechanizmy do napędzania robotów?


Treker

Pomocna odpowiedź

Dzieki serdeczne za temat - przerobilem dzisiaj dwa serwa STANDARD ES-030 Top Line JR-1 zgodnie z tym watkiem. Wszystko gra ale mam wrazenie, ze obroty sa zbyt niskie.

https://www.youtube.com/watch?v=aqWzRxZuiM0

Okolo 60rpm co przy kolach 70mm da predkosc w granicach 23cm/s

Czy jest to odpowiednia predkosc dla projektu Greenbota nad ktorym aktualnie pracuje?

http://przemotronik.pl/greenbot_index.html

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam! Chciałbym zakupić dwa serwomechanizmy na allegro, następnie je przerobić i wykorzystywać przy budowaniu robotów. Proszę o poradę na temat następującego serwa:

serwo na allegro (u: Walkir, Serwo Turnigy 1440A) .

Pytanie 1 - Czy ww. serwo jest czymś porządnym, a nie jakimś chłamem?

Pytanie 2 - Robota o jakiej masie maksymalnej (tak na oko 😉 ) jest w stanie ruszyć to serwo? (zakładając, że mamy je dwa)?

Pytanie 3 - Wasze ogólne wrażenie na temat tej aukcji. Opłaca się za taką cenę?

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Da się takie serwo przerobić, niestety jest to naprawdę utrudnione przez wymiary samej obudowy i sposób mocowania ostatniego trybiku. Nie mniej, polecałbym tak jak chodki, serwo w rozmiarze standard.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam przerobione serwo Tower Pro SG-91R. Przeróbka polega na tym, że szlifujemy wał(nie wiem jak to nazwać) potencjometru (albo powiększamy otwór w zębatkach na tyle, by zębatki niezależnie ruszały się od suwaka potencjometru) oraz odciąłem nożykiem blokadę na jednej z zębatek. Dla niedowiarków, mogę zamieścić filmik z pracy tego serwa( a raczej zestawu silniczka DC z przekładniami z wykorzystaniem obudowy serwomechanizmu).

Link do komentarza
Share on other sites

kuczus, nikt nie twierdzi że to niewykonalne. Jest to tylko po prostu trudne. W sieci można znaleźć poradniki jak przerobić mikroserwa, nawet na lmr jest kilka. Niemniej jednak, do pierwszego robota, gdzie z elektroniką i mechaniką ma się do czynienia raczej pierwszy raz, większe jest lepsze :]

EDIT: Aj, jednak ktoś twierdzi. Nie zauważyłem posta nad moim poprzednim. Zwracam honor 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zapytam się tutaj aby nie otwierać nowego tematu, otóż jakie napięcie maksymalnie zniesie serwo Tower Pro SG-5010, biorąc też na uwagę zębatki by się one nie wyszczerbiły tzn. kółka aby się nie zrobiły ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Zapytam się tutaj aby nie otwierać nowego tematu, otóż jakie napięcie maksymalnie zniesie serwo Tower Pro SG-5010, biorąc też na uwagę zębatki by się one nie wyszczerbiły tzn. kółka aby się nie zrobiły ;]

To ma być napięcie stałe (na dłuższy okres czasu) czy chwilowe? Jeżeli chwilowe, to może być większe od dopuszczalnego. Musisz pilnować temperatury i testować trochę, 6 - 8V spokojnie, na tylu testowałem TG9e przy dłuższym czasie, wiadomo cieple ale dramatu nie było. Chwilowego nawet testowałem na 12V, ale podkreślam chwilowego 2 - 3s.

Co do uszkodzeń zębatek, przy zwiększonym napięciu, jeżeli nie będą miały zbyt dużego oporu do pokonania nic się nie stanie, a przynajmniej nie powinno. Bez prób się też nie obejdzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Panowie byłbym ostrożny z podpinaniem takiego napięcia do serw.

Co do serw Tower Pro 5010 to po podpięciu 12 V do serw poszły z dymem w ilości szt 3 na 18 i nastąpiło to od razu w momencie podpięcia zasilania. Ot poprostu przez pomyłkę, źle podpiąłem kabelki do zasilacza. Każde serwo ( jeśli chodzi o producenta) inaczej przyjmuje takie zabawy. Ostrożnie Panowie ostrożnie. Zabawa jak z granatem na poligonie 😉

Proponuję zastosować jakiś prosty regulator do modeli RC w cenie rzędu 20 zł między zasilaniem a serwami bo ineczej można je prosto usmażyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.