Skocz do zawartości

Szkoła na przyszłość


Mr.Web123

Pomocna odpowiedź

Cześć. Chciałbym się dowiedzieć jaką szkołę związaną z elektroniką wybrać. Mam na imię Artur i elektroniką zajmuje się od 10 roku życia tj. głównie rozbieranie zabawek i "paczanie" co ma w środku 😅 Niedługo zaczynam 2 rok w gimnazjum więc już powoli można się zastanawiać 🙂 Na początku chciałem uczyć się na elektryka ale nie przekonywało mnie to więc poszukałem trochę i elektryk samochodowy tudzież mechanik samochodowy czy coś takiego (chodzi mi o pracownika podpinającego komputer do samochód) ale to też mnie nie kręciło i potem chciałem wybrać "komputerowca" (cytat siostry) ale do tego trzeba by było uczyć się programować w moim przypadku od zera. Po chwili szukania znalazłem to forum i pomyślałem że robotyka to jest to ! Ale najbliższa szkoła robotyki jest w Poznaniu (jakieś 50km od mojej wsi 🤣 ). Zakończyło się na tym że nie wiem co wybrać i mam mętlik w głowie... I tu pojawia się moje pytanie : który kierunek wybrać ?

Mam nadzieję że napisałem to w miarę zrozumiale 😉 Pozdr. Artur

(w razie złego działu proszę moderatora o przeniesienie)

Link do komentarza
Share on other sites

proponuje kierunek mechatronika

po tym kierunku zaczerpniesz wiedzę z mechaniki, informatyki, elektroniki, robotyki itp.

Ten kierunek jest już szeroko dostępny w większości szkół technicznych

A można wiedzieć gdzie mieszkasz ?

Link do komentarza
Share on other sites

Także proponuję kierunek Mechatronika. Prócz wiedzy elektrycznej nabędziesz wiedzę mechaniczną a to w konstruowaniu robotów się bardzo przydaje. Nie daj się namówić na liceum bo po co Ci rozszerzona biologia, chemia czy historia?

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie szkoła jest tak samo ważna jak kierunek. Jeżeli szkoła ma słabą renomę i próg punktowy jest względnie niski to dużo tam się nie nauczysz.

W ogólniaku dostaniesz porządną dawkę wiedzy przydatnej na studiach (matematyka) a w technikum dużo wiedzy technicznej.

Sam chodzę do technikum mechatronicznego i jestem zadowolony.

Praktycznie wszystko co związane z elektroniką łączy się też z programowaniem więc tego raczej nie unikniesz 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Powiem tak: ja w tym roku idę do 3 gimnazjum a elektroniką zajmuję się od ok 4-5 roku życia (pierwsza lampka z baterii i żarówki wykręconej z taty rowera). Ok rok temu zadałem podobne pytanie. Odpowiedzi jest prosta Mechatronika. Moim zdaniem jedyny kierunek dla elektronika który gwarantuje przyszłość. Pewien z moich nauczycieli kiedyś powiedział:

Wystarczy mieć pasję a nic ci nie stanie na drodze.

Pozdrawiam.

[ Dodano: 14-08-2012, 21:05 ]

Co do programowania tak czy tak programować będziesz.Ja wiele lat unikałem tego aż w ręce wpadł mi schemat stk200 i tak to się zaczęło. Programowanie nie jest trudne a tym bardziej nie w bascomie.Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Odpowiedzi jest prosta Mechatronika. Moim zdaniem jedyny kierunek dla elektronika który gwarantuje przyszłość.

Nie zgodzę się! Mechatronika to nie jedyny przyszłościowy kierunek dla elektronika.

Jestem na czwartym roku studiów na wydziale elektroniki i szczerze powiem mam tyle możliwości że nie wiem w co ręce włożyć. Jest masa rzeczy którymi można się zająć po elektronice!

Też kiedyś wybierałem pomiędzy elektroniką a mechatroniką. Wybrałem elektronikę i nigdy bym tej decyzji nie zmienił!

Jak chcesz być elektronikiem to idź na elektronike.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jestem pewien że staną się pomocne 😉

@sobal44 mieszkam o tu : mapka

@ProeXtreme nie nie liceum jest słabym pomysłem tak jak napisałeś biologia mi się raczej nie przyda 🙂

@Harnas Szkoła do której miałem przystąpić po studiach to nic specjalnego ( kierunki zts-kolo ) Mizerota z podstawowymi kierunkami

@zuba1 Faktycznie programowanie stanie się pomocne w przyszłości. Czas zacząć kurs BASCOM'A przynajmniej w teorii 😃

@misha89 Hmm elektronika też jest ciekawa... popatrzę, poszukam i się zastanowię 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Co do liceum: jeśli zamierzasz wybrać się na studia, to bym go wcale nie skreślał. Owszem, praktycznej wiedzy mieć nie będziesz, ale jesteś rok do przodu, no i będziesz miał sporo łatwiej na pierwszym roku studiów, kiedy pracuje miotła pod nazwą "matematyka" 😉

Link do komentarza
Share on other sites

I ja dorzucę swoje 3 grosze do tematu. Co do liceum... jest to średni pomysł. Dlaczego? Bo łatwiej nadrobić matematykę na studiach niż wszystkie przedmioty zawodowe(podstawy elektrotechniki, układy cyfrowe i analogowe, automatyka, pracownie....) Nie będzie miało znaczenia czy pójdziesz do technikum elektronicznego czy mechatronicznego. I progiem punktowym się też nie kieruj. W szkole powinniśmy się czegoś nauczyć.. niestety w większości przypadków nauczyciele którzy tam pracują są tylko teoretykami. Podręczniki z jakich się uczy, są stare(wydania może i nowe ale zmieniają okładki i obrazki..) Jest wykładana sama sucha teoria i wiele innych rzeczy niepotrzebnych. Programowanie w szkole jest w asemblerze, co dla mnie też jest bzdurą. Może tobie uda się trafić na lepszych nauczycieli. Ogólnie nie stawiaj na szkolę tylko na siebie. Kupuj książki i je czytaj, lutuj, buduj, ucz się programowania i wielu innych rzeczy. Jeżeli chcesz być dobry w tym co robisz to musisz sam do tego dojść, swoją pracą.

Link do komentarza
Share on other sites

lednpn, całkowicie się z tobą zgadzam. Mój znajomy trafił na fajnego nauczyciela który uczył bascoma, więc programowanie mu weszło łatwiej. A wiec powiem tak: im więcej sam się nauczysz tym dla ciebie lepiej .Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Według mnie szkoła jest tak samo ważna jak kierunek. Jeżeli szkoła ma słabą renomę i próg punktowy jest względnie niski to dużo tam się nie nauczysz.
Renoma szkoły jest ważna, ale próg punktowy już niekoniecznie. Próg jest ustalany na podstawie ilości zarejetrowanych w systemie rekrutacyjnym osób co nie zawsze jest miarodajne bo akurat teraz żyjemy w czasie niżu demograficznego i progi punktowe poleciały ostro w dół.
W ogólniaku dostaniesz porządną dawkę wiedzy przydatnej na studiach (matematyka) a w technikum dużo wiedzy technicznej.
Matematyka w liceum też może dawać wiele do życzenia. Z drugiej strony jeśli matematyka w liceum jest na wysokim poziomie to warto poświęcać co najmniej 5 przedmiotów technicznych dla jednej matematyki? W technikum też jest matematyka a przecież osoby lubiące matematykę mogą jeździć na konkursy matematyczne. Po za tym im więcej matematyki w liceum tym więcej muszą nauczyciele wymagać od uczniów a to może się przedkładać na sposób przekazywania wiedzy.
Pewien z moich nauczycieli kiedyś powiedział:

Wystarczy mieć pasję a nic ci nie stanie na drodze.

Ja tego nie powiedziałem i Twoim nauczycielem nie jestem. Ale zgadzam się z tym zdaniem ;]

Co do liceum: jeśli zamierzasz wybrać się na studia, to bym go wcale nie skreślał. Owszem, praktycznej wiedzy mieć nie będziesz, ale jesteś rok do przodu, no i będziesz miał sporo łatwiej na pierwszym roku studiów, kiedy pracuje miotła pod nazwą "matematyka"
Owszem, ta miotła potrafi zamieść. Problem leży w tym, że na studiach nie uczysz się tylko matematyki, ale także geometrii wykreślnej, mechaniki itp. Z doświadczenia wiem, że słabe osoby z matematyką mają ciężko, ale wielu z nich dało sobie radę. Natomiast przedmioty techniczne na technicznym kierunku to dla licealistów droga przez mękę. Prawdziwą powtórkę mają technicy, bo oni techniczne przedmioty mają opanowane.
Jeśli chcesz wiązać jakieś plany na przyszłość z robotyką to i tak będziesz musiał umieć programować i to w miarę dobrze.
Programowanie nie jest wszystkim, ale jest jednym z filarów robotyki. Bez tego ani rusz.
Link do komentarza
Share on other sites

ProeXtreme z tymi progami to ja się z tobą nie zgodzę. Progi nie są ustalone na podstawie ilości zarejetrowanych w systemie rekrutacyjnym osób, tylko przed rekrutacją szkoła określa próg. I to próg punktowy idzie w parze z renomą szkoły. Ale to jest akurat najmniej ważne. Niektóre technika w ogóle zdejmują próg bo chcą zapełnić klasę. I nawet jak są progi po 70 punktów to ludzie nie mogą się tam dostać. A w technikum potem siedzą ludzie bez pojęcia o elektronice, bo poszli tam tylko dlatego że mieli albo blisko, albo im rodzicie kazali albo nigdzie indziej się nie dostali. A w końcowym efekcie wygląda to tak że 3/4 klasy to dresiarze. Więc nawet jak masz problemy w gimnazjum z nauką i pójdziesz do gorszej szkoły to się nie przejmuj. Praca w domu jest najważniejsza. Z tą matmą na studiach to też trochę przesadzają. Przydatne jest tylko parę działów. Do programowania wystarczy podstawie działania i parę innych rzeczy. Ogólnie matematyka ma pomóc w logicznym myśleniu co jest potrzebne w dziedzinie programowania. A na większości studiach jest ta sama sytuacja co w technikum. Czyli teoria. Nie mówię że ona nie jest potrzebna ale jej sposób tłumaczenia w szlochał pozostawia wiele do życzenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.