Skocz do zawartości

[Kurs] Przepis na robota - Minisumo dla każdego - część 1


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Czy mógłby ktoś powiedzieć lub wskazać gdzie można znaleźć informacje na temat tego kwarcu 8MHz w schemacie? Kiedy jest on wymagany, a kiedy można go nie stosować? Pytam ponieważ zrobiłem swoją płytkę z ATMEGA8 i mostkiej H L293DNE. Mam przerobione serwo(steruje jak normalnym silniczkiem DC). Dzieją się dziwne rzeczy ponieważ jeśli układ podepnę na płytce testowej (na której jest standardowo zamontowany kwarc 8MHz) to wszystko działa. Natomiast jeśli przepnę ATMEGE do mojej płytki, wówczas silnik nie chce obracać się w drugą stronę (nie chce się wystawić "1" na jednym z pinów).

Czy to jest związane z tym kwarcem? Innych różnic nie widzę w płytce testowej (kupnej), a mojej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tam gdzie jest +5V to jest tam podawane 5V ze stabilizatora.

z moich pomiarów wychodzi, że na tej dobrej płytce (ze sklepu) na pinie atmegi AREF jest ~1,4-1,6 V, natomiast w mojej płytce jest ~0,01 V czyli prawie nic.

Doszedłem również do wniosku, że wszystkie pozostałe piny prócz PD0 działają poprawnie. Jedynie PD0 nie chce się uaktywnić w mojej płytce. Ktoś może się domyśla dlaczego tak się dzieje?

W nocie katalogowej wyczytałem o funkcji tych dwóch pinów (PD0 oraz PD1), że zmieniają swoją funkcję jeśli korzystamy z USART. Wtedy pin PD1 staje się wyjściem, natomiast PD0 wejściem co uniemożliwiłoby wystawienie jakiegokolwiek sygnału. Czy jest możliwe, aby były te piny ustawione na transmisje USART ?

Problem rozwiązany. Moja wina z kodem programu. Stało się ponieważ działałem na dwóch różnych płytkach z jednym układem i po prostu pomieszały się piny.

Pozdrawiam

schemat.thumb.png.239357221e5b882e5fa29bd80c155f3f.png

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Konstrukcja ok ale do projektu w eaglu mozna było się troche bardziej przyłożyć,bo w kilku miejscach ścieżka niemal styka się z padem,między padami warto dawać ścieżki 15mils przynajmniej i korzystać z alternatywnej długości przesuwania przyciskając przycisk Alt.To moje uwagi.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Nie prościej wytrawić grubsze i ew. poprawić "zrośnięte" ścieżki igłą czy inną skrobaczką, zamiast mostkować poprzerywane ścieżki pomiędzy pinami scalaka?

Link do komentarza
Share on other sites

obecnie pojawia się tendencja do stosowania specjalnych, bezprzewodowych "startujących" modułów, obsługiwanych przez sędziego - start następuje zdalnie, przez co znika ryzyko falstartów i roboty mają równe szanse

Jak do tego robota dodać taki moduł i jak go zrobić? Proszę o jakieś info bo myślę czy wziąć go na warsztat jako pierwszego bota, jednak chciałbym również wstawić do niego ten moduł.

Link do komentarza
Share on other sites

Chciałbym przywitać się z Gronem, które śledzę o miesiąca.

O dłuższego czasu szukam na forum odpowiedzi na pytanie, lecz jeszcze nie udało mi się jej znaleźć.

Pytanie brzmi: czy sygnał z sharpów cyfrowych i analogowych się różni?

Czy do powyższych schematów można zastosować dwa cyfrowe sharpy w miejsce analogowych ?

( oczywiście z uwzględnieniem elementów towarzyszących dla cyfrowego czujnika)

Z pozdrowieniem od zielonego 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Witamy!

Sharpy analogowe różnią się od cyfrowych tym, że analogowe na swoim wyjściu dają zakres od 0 do VCC (5V), a cyfrowe albo logiczną jedynkę (5V) albo logiczne zero (0V).

Czy można zastąpić dwa cyfrowe zamiast analogowych? Zawsze można podłączyć je pod dwa wole piny, które są na schemacie widoczne (PD4, PD5).

Czujniki analogowe używać lepiej pod ADC, dlatego są tam podłączone, a cyfrowe lepiej pod piny I/O.

Myślę, że pomogłem 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.