Skocz do zawartości

[Kurs] Przepis na robota - Minisumo dla każdego - część 1

Pomocna odpowiedź

Treker, może jestem przewrażliwiony, ale nie widzę, żeby w artykule było napisane, że po cynowaniu usuwamy acetonem topnik, który wcześniej rozlaliśmy

Czyścisz płytkę przed jej lutowaniem 🙂?

piotreks-89, hmmm... Może dlatego, że używany RF800 jest topnikiem no-clean, co w wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, że nie trzeba go czyścić?

I tu mnie masz, bo nie przeczytałem całego artykułu, a już chwyciłem się za pisanie. Zwracam honor wszystkim, którzy bronili tej tezy 😉 Płytkę z topnika i tak wypadałoby wyczyścić. Mnie takie rzeczy rzucają się w oczy, ale to może moje skrzywienie 😋 Z tego, co widzę na zdjęciach to powstały takie czarne grudki (chyba po przepalonej kalafonii zawartej w cynie), a to również można wyczyścić 😉

tylko żeby to tak tanio było trzeba mieć dostęp do tokarki i frezarki

Czyli na jedno wychodzi 😋 Nie popadajmy w wielkie oszczędzanie. Dobry robot, to z pewnością koszt większy niż 300zł i tak jak napisał Bobby - silikony same się nie kupią (a nie oszukujmy się, dobry silikon czy poliuretan nie jest łatwo zdobyć, a w szczególności w niskich cenach 😋 ).

Czyścisz płytkę przed jej lutowaniem?

No jasne, że tak 😉 Powierzchnię lutowniczą dobrze jest wyczyścić przed przystąpieniem do działania. Aceton/rozpuszczalnik/izopropanol z moich doświadczeń najlepiej się do tego nadają 😉

No jasne, że tak Powierzchnię lutowniczą dobrze jest wyczyścić przed przystąpieniem do działania. Aceton/rozpuszczalnik/izopropanol z moich doświadczeń najlepiej się do tego nadają

Oczywiście chodziło mi o czyszczenie z topnika przed lutowaniem, bo tego się tutaj bardzo trzymasz 🙂

Treker, ja również cynuję ręcznie i czyszczę potem płytkę z topnika 😉 Co prawda używam innego, który przeszkadza w znacznie większym stopniu (taka maź z Cynela, bodajże "Topnik średnio-aktywny"), ale efekty są bardzo dobre, co widać na poniższym zdjęciu 😉

Wprawdzie, żeby dojść do takiej powierzchni podczas cynowania ręcznego trzeba się narobić co nie miara, ale efekt i właściwości lutownicze powłoki są po prostu genialne 🙂

sobal44, jutro/pojutrze będę testował nową metodę cynowania - stopem niskotopliwym (dokładniej stopem Lichtenberga). Mogę się podzielić moimi doświadczeniami z PCB, ale z góry ostrzegam, że wszystko tkwi w dokładności, staranności, cierpliwości i bolących plecach (cynowanie ręcznie z takim efektem trwa cholernie długo, ale i na to mam patent, który również będę testował) 🙂 Mogę również powiedzieć, że płytki robię tradycyjnie żelazkiem (ceny KH4410 podskoczyły, a sprawdzony allegrowicz już ich nie sprzedaje 😕 ) 🙂

PS.

Na tej są chyba dwa małe nadtrawienia na Polygonie, bo wytrawiacz jakimś cudem się tam dostał 😋

Jeszcze taniej silniki w tym rozmiarze (ale o nieporównywalnie gorszych od pololu HP pod względem mocy parametrach) można dostać w mobocie.

Zakup oryginalnych, a przede wszystkim sprawdzonych silników Pololu jest przyszłościową inwestycją (wystarczy spojrzeć na większość opisywanych na forum robotów). Po zbudowaniu robota z kursu, zapewne pojawi się chęć stworzenia czegoś, co będzie mogło rywalizować z najlepszymi na ringach w całej Polsce. A wtedy silnik z prędkością obrotową 100 obr/s z linku powyżej okaże się niewystarczający.

Kiedyś testowaliśmy kilka tańszych odpowiedników Pololu. Nie pamiętam już dokładnie od jakiego producenta pochodziły (bodajże dostaliśmy je od Trekera), ale większość z nich nie przeszła próby podnoszenia napięcia powyżej 6V.

Bardzo Fajny projekt. Gratuluje!!

Mam takie małe pytanie dlaczego jest użyty dalmierz analogowy a nie cyfrowy?

Piwko masz umnię jak w Banku!!

Pozdrawiam Paweł

Myślę, że po to żeby początkujący zapoznali się z adc i trochę nim pobawili, programowo daje to więcej możliwości.

Alvedro ma rację, poza tym pisał już o tym wcześniej Nawyk. Czujnik analogowy pozwala zapoznać się z przetwornikiem analogowo-cyfrowym oraz problemami związanymi z jego wykorzystaniem (odpowiednim zasilaniem, filtracją, rozdzielczością). Podczas gdy obsługa czujnika cyfrowego Sharp, sprowadza się tylko do odczytania wartości logicznej na danym pinie portu wejścia/wyjścia. Przetwornik A/C jest jednym z najczęściej wykorzystywanych układów peryferyjnych zarówno w elektronice jak i robotyce.

Zakup oryginalnych, a przede wszystkim sprawdzonych silników Pololu jest przyszłościową inwestycją (wystarczy spojrzeć na większość opisywanych na forum robotów). Po zbudowaniu robota z kursu, zapewne pojawi się chęć stworzenia czegoś, co będzie mogło rywalizować z najlepszymi na ringach w całej Polsce. A wtedy silnik z prędkością obrotową 100 obr/s z linku powyżej okaże się niewystarczający.

Kiedyś testowaliśmy kilka tańszych odpowiedników Pololu. Nie pamiętam już dokładnie od jakiego producenta pochodziły (bodajże dostaliśmy je od Trekera), ale większość z nich nie przeszła próby podnoszenia napięcia powyżej 6V.

Nie do końca się z Tobą zgodzę bo wydatek dużej sumy na silniki Pololu na początek przygody z robotyką nie jest możliwy dla każdego. Sprawdzaliśmy nasze silniki i powyżej 6V nadal działają bardzo dobrze.

Kilka pytań nt schematu:

1) V_BATT przy stabilizatorze to oczywiście napięcie niestabilizowane z baterii/akumulatorów, ale dlaczego w mostkach VCC1 jest zasilane na 5V a VCC2 na niestabilizowane?

2) Czy kondensatory przy VCC2 odgrywają duże znaczenie?

3) Dlaczego zamiast montować kondensatory przy mostkach nie "puścić" V_BATT po prostu między kondensatorami (C10) a stabilizatorem (IC4)?

1. Ponieważ do silników chcemy mieć zasilanie bezpośrednio z akumulatora, a nie ze stabilizatora (z jednej strony za stabilizatorem jest mniejsze napięcie, więc tracimy moc, z drugiej strony stabilizator nie jest przystosowany do takiego obciążenia - zarówno typu jak i wielkości, a na koniec zakłócenia generowane przez silnik dostawałyby się do dosyć czułych układów cyfrowych - w obecnym rozwiązaniu szumy te są wycinane przez stabilizator i kondensatory koło niego)

2. Tak. Silniki pobierają zdecydowanie najwięcej prądu z całego układu i do tego robią to bardzo impulsowo + generują przepięcia z ładunku nagromadzonego w polu magnetycznym. Kondensator zamyka w mniejszym obwodzie większość z tych zdarzeń i dlatego powinien być jak najbliżej mostka - co odpowiada na pytanie 3.

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay