Skocz do zawartości

Zdalne sterowanie


Byciek94

Pomocna odpowiedź

Cześć,
Mam pytanie dotyczące zdalnego sterowania. Czy posiadając aparature 4 kanałową jestem w stanie wysterowac jazde robota(przod, tył i na boki)-naped serwomechanizmami ,manipulator składający sie z 3 serw, oraz jednej pompki:)? Jeżeli ktoś posiada jakiś fajny artykuł na temat zdalnego sterowania to chętnie przygarne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Artykułów o zdalnym sterowaniu u nas nie ma, bo pojazd zdalnie sterowany to nie robot. Co wyróżniałoby Twoją konstrukcję na tle innych zabawek RC? Będzie miała dodane jakieś czujniki?

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem o czymś na kształt wielozadaniowego pojazdu z manipulatorem, który umożliwiałby mu chwytanie, przenoszenie rzeczy itp wyposażonego w kamerke:). Dokładnego planu jeszcze nie mam wiec jezeli chodzi o jakieś czujniki to jeszcze nie mam pomysłu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Swoją drogą temat jest całkiem ciekawy - co jest robotem w sensie zainteresowania tego portalu, a co nie jest?

Z jedej strony, chyba można nazywać robotem "robot saperski": https://www.maw.pl/pl/wojska-ladowe-robot-saperski-talon - a w sumie jest to zdalnie sterowana zabawka...

Jednocześnie, jeśli do modelu RC przymocuję np. termometr (czujnik), nie będzie on ani trochę bardziej robotem.

Większość tematów, poniekąd interesujących, związanych z quadrocopterami ma niewiele wspólnego z robotyką - gdyby zamiast 4 miały 2 wirniki, temat byłby od razu w koszu.

Jak więc rozróżnić, modelarstwo i zdalnie sterowane modele od robotyki?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wiem, że w internecie można wyszukać całkiem sporo definicji.

Chodziło mi raczej o roboczą, własną definicję na potrzeby portalu - czym się zajmujemy, a czym nie.

Niby wszyscy wiedzą co to jest robot, ale często pojawiają się posty, które lądują w koszu. Może warto byłoby przygotować coś w rodzaju regulaminu. I jak przyjmiemy, że robot na potrzeby portalu to urządzenie z obudową w kwiatki, to tylko o takich można będzie pisać.

Poza tym sama dyskusja, czym naszym zdaniem jest robotyka, a czym nie mogłaby być ciekawa.

Ponawiam moje pytanie - dlaczego zdalnie sterowany quadrocopter pasuje do forum, a zdalnie sterowany helikopter już nie?

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego co pamiętam to we wcześniejszych dyskusjach na ten temat wytłumaczenie było takie, że w quadrocopterach są stosowane czujniki jak żyroskopy i akcelerometry aby móc korygować pozycję itp. i działa to automatycznie, a w przypadku zwykłego modelu rc typu helikopter nie ma tylu czujników (choć jest chyba żyroskop), ale nie mają takiego wpływu jak w quadro.

Na zakończenie dodam że to co napisałem niekoniecznie ma związek z prawdą, wydaje mi się że +/- tak to było tłumaczone.

Link do komentarza
Share on other sites

Pomijając zabawki za 50zł, to helikoptery generalnie mają taki sam zestaw czujników. Np. ArduPilot / Pixhawk czyli dość popularny kontroler można wcisnąć w: quadrocopter, hexacopter, octacopter, xxxcopter, helikopter, bicopter ALE również rover (samochód), łódź czy w sumie dowolny pojazd, który umie się w jakiś sposób poruszać.

Różnica jest tylko w oprogramowaniu, które wrzucamy do uC. Czy w związku z tym uznając coptera za robota a samochód już nie trzymamy się logiki? Wszak korzystają z dokładnie takiego samego zestawu czujników. Sterowane takim samym radiem. Tak samo autonomiczne jak i sterowane ręcznie (no dobrze, coptera w 100% sterować się nie da).

Granica jest bardzo płynna i takie dyskusje będą wypływać co jakiś czas.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

Powoli kończę aparaturę 6ch, w sumie nic nie stoi na przeszkodzie zwiększyć liczbę kanałów. Jakiś czas temu robiłem testy w modelu samolotu, które przebiegły pomyślnie. Trochę mało szczegółów napisałeś - jaki chcesz mieć zasięg linku?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.