Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

Jak podłączysz multimetr w trybie pomiaru diod do innego miernika, to można zmierzyć, że podaje on napięcie 3V i prąd tu zależy 0,6-1mA. Czyli prąd nie popłynie większy niż ta wartość. Tak jak w zasilaczu laboratoryjnym - ustawiasz tryb CC, popłynie maksymalny prąd ale spadek napięcia wyjdzie jaki wyjdzie, do pewnej granicy.

Podłączając diodę krzemową patrzysz na charakterystykę i szukasz prądu na pionowej osi - w okolicy 1mA będzie te teoretyczne 0,7V - tyle też pokazuje ci miernik.

Jak weźmiesz charakterystykę prądowo-napięciową LED np czerwonego to napięcia są wyższe - tu zaczyna się od około 1,6V.

Do momentu dopóki nie przekroczysz ustalonej granicy napięcia możesz nawet mierzyć spadek napięcia na rezystorach - będzie on oczywiście liniowy - wstaw np 100R, jeżeli prąd jest 1mA to wyświetli się 0,100V. Wstawisz 330R to będzie około 0,333V. Możesz wstawić potencjometr i sprawdzić do jakiego napięcia uda się dojść.

Dlaczego się nie wyświetla? Jest jakiś parametr w mierniku "max open voltage", który informuje jaki maksymalny spadek napięcia dopuszcza test diod. W jednym z mierników udało się pomierzyć czerwoną diodę i wyszło coś blisko 3V, ale są mierniki co ucinają przy 1,8V a i tak test diod kierowany jest do napięć poniżej 1V.

• Pomogłeś! 1

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący :-(

Dnia 22.12.2019 o 08:39, Kubartek napisał:

Witam, Mam dostęp do dwóch nowo kupionych mierników UT33B i UT33D. W obu nie mogę przeprowadzić badania diody w pozycji Test diody/ciągłości obwodu. W obie strony wskazanie "OL". Dioda 1N4148. Z pomiaru spadku napięcia wynika, że jej rezystancja wynosi ok,150R. > 70R więc miernik nie brzęczy, czyli wskazuje brak ciągłości. A miał wskazywać napięcie przewodzenia. Co ja robię źle?. Jestem bardzo początkujący 😞

Możliwe, że dioda jest uszkodzona, ale na wszelki wypadek zapytam czy wetknąłeś przewody miernika w odpowiednie miejsca COM i VΩmA ?

• Lubię! 2

Do zadania 6.20a fajnie by było gdyby w zestawie był "krokodylek" żeby złapać jedna sondę do pomiarów i wtedy można swobodnie jedną ręką trzymać drugą sondę i druga ręką kręcić wkrętakiem w rezystorze i sprawdzać prąd "na żywo". A i tak po za tym przewody od baterii są znacznie wygodniejsze jak są zakończone drucikiem tak jak zwykle przewody wtedy nie wypadają z płytki 😉

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

@Szejker9 witam na forum i dziękuję za sugestię w sprawie przewodów - zapisuje gdzie trzeba 🙂

6 godzin temu, Szejker9 napisał:

Chciałem podłączyć diody w sposób z zadania 6.10.2 pkt 2 i wziąłem czerwoną, zieloną i niebieską diodę połączyłem w szereg i do tego dołożyłem dwa rezystory po 100om (2x100) w szereg i nie zaświeciły, a ostatni rezystor się mocno zaczął się grzać po chwili, błąd w obliczeniach zrobiłem?

Jeśli żadna dioda się nie zaświeciła, a rezystor zaczął się grzać to raczej dopatrywałbym się jakiegoś błędu w połączeniu układu na płytce stykowej. Możesz wstawić zdjęcie swojego układu? Sprawdzimy go dla pewności 🙂

@Zuraw witam na forum 🙂 Niestety czasami coś się uszkodzi, ale lepiej, aby stało się to na takim etapie niż później, gdy będziesz budował bardziej rozbudowane układy. Powodzenia w dalszych eksperymentach z elektroniką!

• Lubię! 1

Witam mam pytanie, dlaczego w dodatkowym zadaniu po podłączeniu 4 różnych diod (czerwona, niebieska, zielona, żółta) niebieska świeci najmocniej, potem czerwona, żółta, zielona. Mógłby mi ktoś to bardzo prosto wytłumaczyć? Dopiero się uczę i jestem po prostu ciekawski.

I nie rozumiem jeszcze jednego. Skoro bateria ma 9V a wszystkie diody pobierają średnio 10,85V, to jakim cudem wszystkie diody świecą?

• Treker zmienił tytuł na: Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay