Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)

Pomocna odpowiedź

Hej, pozwolę sobie podsumować dzisiejszą lekcję.

1. Lekcja idealna na nudny wieczór - rodzi się w głowie myśl (O)ŚWIETLANEJ przyszłości 🙂
2. Nie wiem czy to efekt tego, że powoli wdrażam się w techniczne nazewnictwo i swobodniej się po nim poruszam, czy lekcja była faktycznie łatwiejsza... W każdym razie - bardzo prosty język, wychodzą z tego niezłe notatki, a tekst zachęca do samodzielnego liczenia i szukania odpowiedzi.
3. Podpowiedź dla współuczestniczących - warto próbować własnych rozwiązań, własnych połączeń i przeliczać układy, żeby lepiej to wszystko zrozumieć.
Straty?
Żółta dioda i potencjometr bez dodatkowego zabezpieczenia rezystorem - dlaczego? Chciałem zobaczyć, czy uda mi się wcelować w graniczny moment świecenia diody (oczywiście, że testowałem górną granicę - dolna nie jest tak emocjonująca! 😁 ) 

Jedyne czego mi brakuje to konkretne zadania domowe (wyzwania do wykonania). Jeżeli będę się czuł na siłach chętnie podsunę parę pomysłów. 🙂

Do następnego nudniejszego wieczoru! 🙂
Pozdrawiam.

• Lubię! 1

@desert cieszę się, że kurs jest napisany w zrozumiały sposób. Powodzenia w dalszych eksperymentach - oby nie ucierpiały na tym już żadne inne elementy 😉

W pierwotnej wersji kursu część z ćwiczeń była zostawiona jako "zadania domowe", ale niektóre osoby miały z tym trudności. W związku z tym w nowej, aktualnej wersji ćwiczenia te zostały zwyczajnie wplecione w kurs 😉

"Zestaw zawiera baterię o napięciu 9V. Chcąc zasilić diodę czerwoną, która potrzebuje ok. 2V, na rezystorze odłoży się napięcie 7V. Używając rezystora 1kΩ, przez diodę popłynie prąd ok. 7mA – czyli taki wybór będzie bardzo dobry (taki przykład był rozpatrzony wyżej do wykonania obliczeń)." 

Czy dobrze rozumiem, że użyty został rezystor 1kΩ w tym ćwiczeniu ponieważ używając 330Ω było by większy prąd na diodzie niż 20mA co nie powinno mieć miejsca?
Nie bardzo wiem o co chodzi przy dobieraniu rezystorów. Niby jest wytłumaczone, ale nie bardzo rozumiem.

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

• baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
7 godzin temu, Gieneq napisał:

To jest obliczenie wynikające z tego co masz i z tego co szukasz. Co zatem masz:

• baterię 9 V,
  • diodę LED, o której wiesz, że zasila się ją 2 V żeby prawidłowo działała i chcesz by popłynął przez nią prąd 7 mA i nie więcej niż 20 mA bo się spali.

Czyli jak odwołać się do teorii to gdy ujmiesz ze źródła (baterii) to 2 V to gdzieś musisz odłożyć pozostałe 7 V.

To teraz pytanie po co nam ten prąd i rezystor? Prąd jaki sobie zakładasz decyduje o jasności świecenia i drugie bezpieczeństwie, o którym napisałeś - nie chcę więcej niż 20 mA, bo jest ryzyko uszkodzenia. Czyli teraz wracamy do prawa Ohma i obliczamy jaki rezystor należy dobrać R = U/I R = 7 V/7 mA = 1 k

Dlaczego nie 330 Ω? I = 7 V / 330 Ω ~21 mA czyli więcej, do tego tolerancja rezystora i może być nawet jeszcze większy prąd.

Ale jak chcesz poeksperymentować to weź 2 rezystory 1 k i połączysz równolegle tworząc 500 Ω, wyjdzie z 14 mA i nic się nie uszkodzi😉

Dziękuję za pomoc.
Wykonałem zadanie z 2 rezystorami 1k równolegle.
Efekt jaki uzyskałem zadowolił mnie bardziej niż przy użyciu 1k. Dioda rozświetliła się bardziej.
Tylko wyszło mi 18mA, ale to i tak poniżej 20mA więc jej nie uszkodzi.  🙂

• Lubię! 1

Tak się prądu nie mierzy! Multimetr masz podłączyć szeregowo z diodą - bo w ten sposób zwarłeś diodę i zmierzyłeś prąd płynący wyłącznie przez rezystory.

Dobrze że miałeś tam rezystory rzędu kiloomów i bateryjkę 9V - gdyby to była dioda miększej mocy, rezystor typu kilka omów i jakiś porządny zasilacz zobaczyłbyć pewnie gustowny niebieskawy dymek wydobywający się z miernika 😉

• Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
14 minut temu, ethanak napisał:

Tak się prądu nie mierzy! Multimetr masz podłączyć szeregowo z diodą - bo w ten sposób zwarłeś diodę i zmierzyłeś prąd płynący wyłącznie przez rezystory.

Dobrze że miałeś tam rezystory rzędu kiloomów i bateryjkę 9V - gdyby to była dioda miększej mocy, rezystor typu kilka omów i jakiś porządny zasilacz zobaczyłbyć pewnie gustowny niebieskawy dymek wydobywający się z miernika 😉

Jak wrócę do domu to sprawdzę jaki prąd pobiera dioda, tym prawidłowym sposobem, który opisałeś. Dziękuję za pomoc 😉

Podłączyłem prawidłowo amperomierz w szereg układu i otrzymałem następujące wyniki przy 3 różnych rezystorach:

19,83 mA - 330Ω
13,42 mA - 500Ω
7,02 mA - 1kΩ

Dziękuję bardzo wam za pomoc ↓
@Gieneq @ethanak @Treker  

Myślę, że już wiem jak podstawiać do wzoru i włączać w szereg amperomierz, dobrze że nie spaliłem multimetra 😉

• Lubię! 2
  • Treker zmienił tytuł na: Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay