Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #6 – diody krzemowe oraz świecące (LED)


Pomocna odpowiedź

Cytat

Dioda, która ulegnie "przebiciu" traci swoje właściwości półprzewodnikowe i przewodzi prąd również w konfiguracji zaporowej.

@Treker Cytat z kursu. Może się czepiam, ale czy dioda zenera nie jest elementem półprzewodnikowym? Taka jest natura diody, że przewodzi też w drugą stronę po przekroczeniu pewnego napięcia. Jeśli ograniczymy wtedy prąd przepływający przez diodę to pewnie nie dojdzie do jej uszkodzenia. "Półprzewodnik" nie jest synonimem określenia "przewodzi prąd w jedną stronę".

Link do komentarza
Share on other sites

To jest zakres w jakim to napięcie przewodzenia może występować. W zależności od użytych materiałów w diodzie to napięcie przewodzenia ma inną wartość.

Jak ktoś jest dociekliwy a ma dostęp do zasilacza ze źródłem prądowym, albo potrafi zrobić samemu źródło prądowe na chociażby LM317 i jednym rezystorze, to może ustawić takie źródło na powiedzmy 10mA, podłączyć w szeregu z tym źródłem diodę o nieznanym napięciu przewodzenia i podłączyć pod jakieś napięcie rzędu 6-9V. Przez diodę popłynie prąd 10mA i można wtedy zmierzyć na niej napięcie jej pracy, będzie ono troszeczkę wyższe od napięcia przewodzenia, które to informuje nas jak dobrać rezystor do diody przy znanym napięciu zasilania.

Edytowano przez Sabre
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dzięki Sabre za rozjaśnienie.

Chciałem sprawić by dwie zielone diody świeciły się z równą intensywnością przy różnych źródłach zasilania,więc za cel ustaliłem sobie prąd na 7mA, na moje oko wygląda jak by mi się udało, jednak dla pewności powtórzę to gdy już będzie ciemno. Nurtuje mnie co innego.

Dwa źródła zasilania:

Pierwsze źródło to bateryjka jak w kursie V= 9,26,  prawa Ohma wychodzi, że opór powinien wynosić 1314 Ohm (dokładnie taki udało mi się uzyskać łącząc rezystory :D), niestety przy pomiarze prądu w obwodzie natężenie prądu wynosi 5,26mA zamiast 7mA

Drugie źródło to ładowarka telefoniczna, V = 5,29, wiec opór powinien wynosić  751 OHM, moje rezystory dają opór 749, niestety w tym obwodzie natężenie wynosi 4,38 mA zamiast 7mA.\

Czy ja popełniłem gdzieś błąd w obliczeniach, czy to może wynikać z oporu wew. źródła zasilania, czy jeszcze z czegoś innego?

Z góry dziękuję za odp. 😉

Edytowano przez Rakragul
Link do komentarza
Share on other sites

Różnica wynika ze źle przyjętego do obliczeń napięcia przewodzenia. Diody zielone występują w 2 technologiach, starej i nowej. Stare diody świecą kolorem w okolicach 550nm to jest kolor w stronę koloru żółtego i mają niższe napięcie przewodzenia, w okolicach 1,8-2V. Nowe diody świecą kolorem w okolicach 500nm, w stronę koloru niebieskiego i mają napięcie przewodzenia powyżej 3V.

Link do komentarza
Share on other sites

3 minuty temu, Sabre napisał:

Różnica wynika ze źle przyjętego do obliczeń napięcia przewodzenia. Diody zielone występują w 2 technologiach, starej i nowej. Stare diody świecą kolorem w okolicach 550nm to jest kolor w stronę koloru żółtego i mają niższe napięcie przewodzenia, w okolicach 1,8-2V. Nowe diody świecą kolorem w okolicach 500nm, w stronę koloru niebieskiego i mają napięcie przewodzenia powyżej 3V.

Dzieki za odp, sprawdzałem napięcie przewodzenia, wynosi 1,94, tyle odkłada się na diodzie, to o to chodzi?

 

Edytowano przez Rakragul
Link do komentarza
Share on other sites

Tak, napięcie przewodzenia odkłada się na diodzie. Tylko pamiętaj, że to jest napięcie przy przepływie takiego prądu jaki zmierzyłeś. Dla innego prądu, to napięcie będzie się nieznacznie różnić. Nieznacznie tzn. na poziomie mV oczywiście w dopuszczalnym zakresie prądu dla takiej diody.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, Sabre napisał:

Tak, napięcie przewodzenia odkłada się na diodzie. Tylko pamiętaj, że to jest napięcie przy przepływie takiego prądu jaki zmierzyłeś. Dla innego prądu, to napięcie będzie się nieznacznie różnić. Nieznacznie tzn. na poziomie mV oczywiście w dopuszczalnym zakresie prądu dla takiej diody.

Nic z tego nie rozumiem, suma w obwodzie wynosi w przybliżeniu 9,25V, opór jest znany wiec na moje natężenie powinno wynosić dokładnie tyle ile wychodzi z wyliczeń, o ile napięcie jest inne w różnych częściach obwodów, ale natężenie powinno chyba być takie same wszędzie? Zmierzyłem także natężenie prądu w obwodzie bez diody i też nie wynosi 7mA, tylko 6,1 mA.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zmierz napięcie na diodzie, na rezystorze i zmierz w tym samym czasie napięcie na baterii. Może to Ci trochę rozjaśni 😀. Suma napięć na diodzie i rezystorze podczas przepływu tego prądu powinna być równa napięciu na baterii pod obciążeniem.

Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Sabre napisał:

Zmierz napięcie na diodzie, na rezystorze i zmierz w tym samym czasie napięcie na baterii. Może to Ci trochę rozjaśni 😀. Suma napięć na diodzie i rezystorze podczas przepływu tego prądu powinna być równa napięciu na baterii pod obciążeniem.

Źle sie wyraziłem, wiem ze suma napięc na poszczególnych elementach układu bedzie równa napieciu na bateryjce. Mnie chodziło o to natężenie.

Ale już to rozkminiłem, natężenie jest mniejsze, ponieważ bateryjka pod obciązeniem daje mniejsze napięcie, po prostu nie wziałem tego pod uwage w czasie rzeczywistych pomiarów, 🙂

Dzieki!

EDit: Niestety, ale to się nie sprawdza w przypadku ładowarki od telefonu , bez obciążenia 5.31 V, pod obciążeniem daje ona 5,28 V, a natężenie prądu wynosi 4,38 mA, czyli je odpowiednie dla 3,3V 

Edit2: Już chyba załapałem do końca, po prostu od napiecią wychodzącego ze zródła zasilania trzeba odjąć wartośc napiecia odkładającego sie na diodzie.

Edytowano przez Rakragul
Link do komentarza
Share on other sites

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej? I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Edytowano przez Bsatola
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Bsatola napisał:

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej?

A po co Ci taki pomiar i co dokładnie chcesz dzięki temu uzyskać?

7 minut temu, Bsatola napisał:

I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Mierzysz diody w jakimś układzie czy przykładasz sondy bezpośrednio do diod?

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker Po prostu z ciekawości chciałem sprawdzić jaki jest opór tych diod. A sondy przykładam bezpośrednio do diod tak jak przy pomiarze napięcia przewodzenia diody w kursie, dokładnie tak jak na zdjęciu jedną sondę do jednego wyprowadzenia i drugą do drugiego.
I wiem, że nie jest mi to do niczego potrzebne na tak niskim poziomie, ale po prostu zależy mi na zrozumieniu świata elektroniki, dlatego zadaję tego typu pytania.

 

Edytowano przez Bsatola
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Bsatola napisał:

Jak zmierzyć rezystancję diody świecącej? I czy to normalne, że korzystając z multimetru w trybie do mierzenia napięcia przewodzenia diody jestem w stanie je zmierzyć na diodzie prostowniczej, a na LED już nie?

Tak, to normalne. Większość mierników ma za niskie napięcie na teście diod, aby mierzyć spadek napięcia na LEDach. Miernik musi mieć tą funkcję wyszczególnioną

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.