Skocz do zawartości
Komentator

Kurs STM32 F4 - #5 - Pomiar napięcia (ADC), DMA, STMStudio

Pomocna odpowiedź

@Kamilekkk o który dokładnie przypadek pytasz? Który kod/jaka konfiguracja sprzętowa?

@Treker chodzi o ten kawałek kodu:

/* USER CODE BEGIN 2 */
HAL_ADC_Start(&hadc1);
const float V25 = 0.76; // [Volts]
const float Avg_slope = 0.0025; //[Volts/degree]
const float SupplyVoltage = 3.0; // [Volts]
const float ADCResolution = 4095.0;
/* USER CODE END 2 */

/* Infinite loop */
/* USER CODE BEGIN WHILE */
while (1)
{
 if (HAL_ADC_PollForConversion(&hadc1, 10) == HAL_OK) { // Oczekiwanie na zakonczenie konwersji

PomiarADC = HAL_ADC_GetValue(&hadc1);// Pobranie zmierzonej wartosci
 Vsense = (SupplyVoltage*PomiarADC)/ADCResolution;// Przeliczenie wartosci zmierzonej na napiecie
 Temperature = ((Vsense-V25)/Avg_slope)+25;// Obliczenie temperatury

HAL_ADC_Start(&hadc1);// Rozpoczecie nowej konwersji
 }
 /* USER CODE END WHILE */
 /* USER CODE BEGIN 3 */
}

Bardzo dziękuje za kurs. Jest naprawdę genialny. Trzymam kciuki za dalszy rozwój Forbota, a autora namawiam do kontynuacji.

Żałuję, że wziąłem się za kurs dopiero po 4 latach (;

Chciałem potwierdzić że na sofcie z 2020r jak do tej pory prawie wszystko działa. To o czym piszecie że coś nie działa miałem również ale spostrzeżenia uważnych kursantów z pierwszych stron komentarzy pomogły.

• Lubię! 1

@DarekL witam na forum i dziękuję za miłe słowa - cieszę się, że kurs jest cały czas pomocny 🙂

A ja mam pytanie odnośnie rozbicia kodu na odrębne pliki .c i.h

Dołączając kolejne funkcje do main.c, robi się z tego tasiemiec. Czy była by szansa na to, aby zrobić choć jeden kurs z opisem dzielenia kodu na kilka plików.?

Pozdrawiam serdecznie 😉

@pzarczyn witam na forum 🙂 Czy masz jakieś konkretny problem z dzieleniem projektu na pliki w odniesieniu do STM32 F4? Pytam, bo ogólnie zagadnienie dzielenia na pliki jest raczej "oderwane" od opisywanych tu tematów to coś związanego bardziej z samym C/C++. Tutaj masz przykładowy, ogólny opis takiego procesu: http://cpp0x.pl/kursy/Kurs-C++/Dzielenie-kodu-na-kilka-plikow-zrodlowych/310

(edytowany)

Cześć!

Mam problem z odczytaniem wartości w stm studio, w zasadzie wartości, które pokazuje program są conajmniej dziwne - wychodzi ujemna temperatura. W czym może być problem? Przy włączeniu narzędzia import variables pojawia się Error (w załączniku). Nie mam pojęcia czemu tak się dzieje. Kod sprawdzałem, nawet kopia 1:1 nic nie wniosła.

//EDIT

Poprzerzucałem schematy i wychodzi na to, że mój kontroler zasilany jest napięciem 3.3V, zmienienie wartości zmiennej na 3.3 załatwiło sprawę, lecz nadal nie rozwiązałem problemu z Errorem. Gdyby ktoś miał jakiś pomysł dlaczego się pojawia to byłbym wdzięczny.

image.thumb.png.d2033bf7c00e8d2e4252765b91b2c54f.pngimage.thumb.png.924677ccb8595a974764432249b7d1ed.png

Edytowano przez qbeczek

@qbeczek możesz dla pewności wkleić swój program w takiej wersji, jaka została wgrana do układu?