Skocz do zawartości

Technika cyfrowa - #5 - syrena alarmowa, efekt świetlny


Pomocna odpowiedź

@radekscate przyznam że trudna sprawa, przepraszam że odpisuję tak późno ale nie mam pomysłu jak Ci pomóc. Coś albo nie łączy, albo może w płytce stykowej nie dochodzi, może słabe napięcie, ale zrób jeszcze taki tekst.

Dnia 4.03.2022 o 11:24, radekscate napisał:

Jak wyjmę kondensator C2 buzzer piszczy.

To dobry znak, czyli jeden generator działa poprawnie. A podłącz diodę do tranzystora. Jak nie zadziała to wyjmij tranzystor, wyjmij rezystor przy bazie i na wyjściu drugiego generatora podłącz LED. Jak będzie migać co powinieneś zobaczyć to generator działa.

image.thumb.png.2fc2cdc93e49657f4f4897d3e139a203.png

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

 

nie mogę sobie poradzić z pierwszym układem - syreną alarmową. Buzzer piśnie raz, czasem kilka razy i przestaje. Co może być nie tak? Dodam jeszcze, że układ cyfrowy bardzo się nagrzewa (nie można go dotknąć, tak mocno parzy).

Składałem ten układ 3 razy, za trzecim tak samo jak na lekcji i dalej to samo 😞 Myślałem, że może UC jest zepsuty, ale drugi (zapasowy) nie poprawia sytuacji.

 

image_16873985.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, kaminski-tomek napisał:

Cześć,

 

nie mogę sobie poradzić z pierwszym układem - syreną alarmową. Buzzer piśnie raz, czasem kilka razy i przestaje. Co może być nie tak? Dodam jeszcze, że układ cyfrowy bardzo się nagrzewa (nie można go dotknąć, tak mocno parzy).

Składałem ten układ 3 razy, za trzecim tak samo jak na lekcji i dalej to samo 😞 Myślałem, że może UC jest zepsuty, ale drugi (zapasowy) nie poprawia sytuacji.

 

image_16873985.JPG

@kaminski-tomek jak układ się grzeje znaczy, że coś jest nie tak i nie należy wkładać tam drugiego (lepiej żeby się spalił jeden niż dwa). Na pewno dałeś dobry układ?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

4 godziny temu, kaminski-tomek napisał:

nie mogę sobie poradzić z pierwszym układem - syreną alarmową. Buzzer piśnie raz, czasem kilka razy i przestaje. Co może być nie tak? Dodam jeszcze, że układ cyfrowy bardzo się nagrzewa (nie można go dotknąć, tak mocno parzy).

Objawy te mogą wskazywać na niekorzystne zjawisko zatrzaskiwania się układu CMOS.

Zatrzaskiwanie się układów scalonych CMOS można rozpoznać po bardzo silnym nagrzewaniu się układu, co najczęściej powoduje jego uszkodzenie. Układy scalone CMOS zatrzaskują się, gdy na ich wejściu lub wyjściu napięcie pojawi się napięcie się większe niż ich napięcie zasilania. Skutkiem tego przez diodę zabezpieczającą w strukturze układu CMOS płynie prąd o wartości kilkudziesięciu miliamperów powodujący włączenie się połączonych tyrystorowo tak zwanych tranzystorów pasożytniczych. Wówczas włączony w taki sposób tyrystor przewodzi prąd pomiędzy zasilaniem układu CMOS i jego masą co może spowodować uszkodzenie zatrzaśniętego układu CMOS. Objawem tego jest silne nagrzewanie się układu CMOS. Zatrzaśnięty układ CMOS można odblokować przez wyłączenie zasilania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, StefanekP napisał:

@mn860618 a scalak się grzeje? Może to to o czym pisał Christophorus w poście wyżej. Innego pomysłu nie mam bo wszystko wydaje się być złożone poprawnie.

Hejka, dzięki za sprawdzenie nie jestem pewien rozmontowałem układ i sprawdziłem każdą bramkę za pomocą tego układu i wszystkie wystawiają przeciwny stan... wiec są chyba okej... układ nie uszkodzony.

Złoże jeszcze raz i może coś poradzimy... 

obraz_2022-04-13_235916786.png

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 13.04.2022 o 23:59, mn860618 napisał:

Hejka, dzięki za sprawdzenie nie jestem pewien rozmontowałem układ i sprawdziłem każdą bramkę za pomocą tego układu i wszystkie wystawiają przeciwny stan... wiec są chyba okej... układ nie uszkodzony.

Złoże jeszcze raz i może coś poradzimy... 

obraz_2022-04-13_235916786.png

Okej... Złożyłem i znalazłem przyczynę wadliwego działania alarmu po prostu myślę że układ się zatyka przez sygnały które nakładają się w nieodpowiednim momencie.

Każdy komponent jest inny posiada inna rezystancje i pojemność jednemu będzie syrena działać innemu nie.

Najpierw złożyłem oddzielnie dwa moduły, jeden z diodą drugi z generatorem piezo.

Później je połączyłem dopiero.   

W prawidłowym układzie dodałem rezystancje na linii łączącej generowane sygnały.

Co widać na obrazkach i załączonych filmach.

Proszę o poprawę moich wniosków wynikających mojej obserwacji.

Szkoda że nie mam oscyloskopu bo fajne ćwiczenie by moc poobserwować kiedy coś działa kiedy nie.

  https://drive.google.com/file/d/16fcpRbbi7hdb2XJIEcA470lk4cCq7X2w/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/16fe8N5LgWuHHTaolmNTsMh6SU70ooOs8/view?usp=sharing

 https://drive.google.com/file/d/17Cx5In_VFctBo3mHmdaknPJpB55gddTn/view?usp=sharing

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowano przez mn860618
zły link
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Cześć! Zadanie dodatkowe kosztowało trochę czasu i mięsa, ale ostatecznie ruszyło. Pytanie: zgodnie ze wzorem, częstotliwość generatora 1 powinna wynosić 0,967 Hz, a drugiego 4,545 Hz. Tymczasem mierząc generatory multimetrem dostaję znacząco inne wyniki. Lubię, jak liczby się zgadzają, zatem co robię nie tak? Wrzucam zdjęcia dla zobrazowania, jak to wygląda.Napięcie wynosi 5.35V.

IMG_0202.thumb.png.6e2e179f1cc01f867c7026939dead46d.pngIMG_0203.thumb.png.48ff6da9a394fb0be7ba641373ccd604.png


Mam jeszcze pytanie, czy częstotliwość generatora zależy od napięcia?Ze wzoru wynika, że nie, ale intuicja podpowiada (może błędnie), że czas ładowania/rozładowania kondensatorów C1 i C2 przez rezystor zależy od prądu, czyli od napięcia.

Link do komentarza
Share on other sites

Mam nietypowy problem z syrena alarmowa. Po zmontowaniu ukladu, wlaczam zrodlo zasilania, syrena zaczyna grac, i... gasnie. Gdy zgasnie, uklad scalony zaczyna sie grzac - poki gra z tego co moge stwierdzic sie nie grzeje. Czasami syrena zagra ledwo sygnal-dwa, czasami jest w stanie spiewac i pare sekund, ale o ile jak do tej pory zawsze w koncu zgasla. Jedyna zaleznosc ktora czasem dziala to ze gdy uklad scalony jest cieply (bo np przed chwila sie zagrzal w zwiazku z opisywanym problemem) to syrena z reguly gra krocej.

Sprawdzilem wszystko co przyszlo mi do glowy. Najpierw - ze moze cos nie styka lub zwarcie. Ale zwarcia zadnego nie bylo, caly uklad rozlozylem i zlozylem na nowo, w inny sposob, w innym miejscu na plytce, i to samo. No to moze uklad scalony trefny - wymienilem, drugi to samo. Wymienilem tranzystor, bez zmian. Sprawdzilem po 10 razy czy na pewno wszystko jest ok, i nie widze zadnej roznicy w stosunku do schematu.

Przetestowalem tez osobno oba uklady - wyciagnalem C2 i T1, i dopialem na wyjscie "dolnego" generatora diode. I wszystko zdaje sie dzialac bez problemu - piezo wydaje ciagly staly pisk, a dioda szybko mruga (w tempie ktore wyglada podobnie do tego jak modulacja dzwieku syreny). Uklad sie nie grzeje, oba elementy dzialaja dopoki nie wylacze zasilania. Dla pewnosci wymienilem C2 watpiac ze cokolwiek osiagne - i rzeczywiscie nic nie osiagnalem.

W tym momencie wydaje mi sie ze sprawdzilem juz wszystko co moglem, i na prawde glupieje - co do jasnej moze byc nie tak?

Zalaczam zdjecie, tak dla zasady, choc nie wiem czy czemukolwiek pomoze (na zdjeciu nie widac dokladnie moze, ale sprawdzilem wszystkie rezystory i na pewno nie ma pomiedzy nimi zwarc; dodatkowo na zdjeciu podlaczylem pin 13 do GND w ramach testow tak jak bylo na wczesniejszych ukladach, choc wiedzialem ze nie powinno to nic zmienic - i nie zmienilo, zachowanie takie samo jak wczesniej gdy mialem podlaczony ten pin do VDD):

20220710_063955.thumb.jpg.a54d0b65051e2f231a64695f4e32c209.jpg

EDIT:

W miedzyczasie zrobilem zadanie dodatkowe - diodki mrugaja az milo, wszystko gra. Metoda eliminacji w takim razie, problem musi byc z piezo?

Edytowano przez moriraaca
Link do komentarza
Share on other sites

image.thumb.png.4156cc68a8d491058628e8867abf4ef1.png

Z tego co porównuje z moim układem dawnej złożonym innym sposobem jest rozwiązane zasilanie i odwrotnie zasilany buzzer, pin 4,5 u mnie idzie do plusa a minus z pinu 6 :] , ale bez generatora buzer nie powinien mieć znaczenia

Edytowano przez Pierunek
poprawka
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Pierunek napisał:

image.thumb.png.4156cc68a8d491058628e8867abf4ef1.png

Z tego co porównuje z moim układem dawnej złożonym innym sposobem jest rozwiązane zasilanie i odwrotnie zasilany buzzer u mnie pin 4,5 u mnie idzie do plusa a minus z pinu 6 :]

A to jest dobre kwestia do poruszenia: nie zauwazylem nigdzie zeby bylo wspomniane ze polaryzacja piezo jest istotna. Co wiecej, o ile dobrze rozumiem potencjaly beda sie zmienialy wiec w tym ukladzie nie ma "stalego plusa" i "stalego minusa". Dlatego zalozylem ze nie jest istotne jak sie wpina buzzer. Ale moze jest to istotne?

(Btw, jak mowie sam buzzer niby dziala jesli mam tylko jeden generator, wiec polaryzacja przynajmniej czesciowo musi byc nieistotna?)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Miałem ten sam problem co koledzy/koleżanki wyżej, dzięki @mn860618, za podpowiedź jak go rozwiązać, sprawdziłem wcześniej oba generatory i tak coś czułem, że na połączeniu coś nie śmiga, ale nie miałem pomysłu jak to poprawić. Może warto dodać adnotację w kursie, co by inni nie tracili czasu/nerwów, bo w sumie nie każdy na forum pewnie zajrzy i może go to lekko zniechęcić.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.