KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Raspberry Pi Zero W – nowa, miniaturowa płytka IoT

Raspberry Pi Zero W – nowa, miniaturowa płytka IoT

Minęło 5 lat od premiery płytki Raspberry Pi, która jak na tamte czasy była rewolucyjna. Trendy w świecie elektroniki cały czas się zmieniają, więc fundacja stojąca za projektem Raspberry stara się przygotowywać kolejne ciekawe rozwiązania.

Właśnie dziś, z okazji urodzin, zaprezentowano kolejną płytkę z rodziny - RPI Zero W (Wireless)!

RPi Zero, płytka znana od 2015 roku w ciągu ostatnich 15 miesięcy przeszła pewne zmiany, m.in. dodane zostało złącze dla kamery. Jednak cały czas pozostawał jeden problem - prawie każdy użytkownik musiał dołączyć do malinki zewnętrzny moduł sieciowy. RPI Zero posiada 2 porty microUSB, więc do podłączenia modułu WiFi, klawiatury i myszy potrzebny był hub USB.

Fundacja wyszła naprzeciw potrzebom użytkowników i dodała układ znany z RPi 3: CYW43438, który pozwala na komunikację bezprzewodową w standardzie LAN 802.11n oraz Bluetooth 4.0.

Celem wyprodukowania Raspberry Pi Zero było udostępnienie taniej i funkcjonalnej płytki. Dlatego jej cena była zaskakująco niska (5$). Za nową, bezprzewodową wersję przyjdzie nam zapłacić 10$.

3 warianty wieczka obudowy do Raspberry Pi Zero / W.

3 warianty wieczka obudowy do Raspberry Pi Zero / W.

Wraz z pojawieniem się nowej płytki fundacja wprowadziła do sprzedaży obudowy. Podstawa obudowy jest jedna i pasują do niej obie wersje RPi Zero. Do wyboru są dostępne trzy wieczka:

  • bez dodatkowych otworów,
  • z podłużnym otworem na listwę GPIO,
  • z otworem i taśmą od kamery.

Źródła: [1], [2]

IoT, Pi, raspberry, rpi, wireless, Zero

Trwa ładowanie komentarzy...