KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Nowy Raspbian! Co zmieniono w systemie dla Raspberry Pi?

Nowy Raspbian! Co zmieniono w systemie dla Raspberry Pi?

Kilka dni temu premierę miała nowa wersja Raspbiana - najpopularniejszego sytemu dla komputerka Raspberry Pi.

Tym razem oprócz eliminacji drobnych błędów wprowadzono kilka nowości, które ułatwią prace z malinką. Co dokładnie zmieniono? Jak zrobić aktualizację do nowej wersji Raspbiana?

Konfigurator Raspberry Pi

Pierwszą nowością jest graficzny konfigurator, który jeszcze bardziej ułatwia rozpoczęcie przygody z malinką. Od teraz po zainstalowaniu systemu pojawia się okno, które przeprowadza użytkownika przez najważniejsze ustawienia.

Nowy kreator w Raspbianie.

Nowy kreator w Raspbianie.

Ustawienia lokalizacji - największe ułatwienie

Za pomocą kreatora łatwiej można ustawić wszystkie dane związane z lokalizacją (kraj, język, strefa czasowa). Co ważne, po wybraniu kraju, kreator pozwoli wybrać jedynie te języki i strefy czasowe, które są faktycznie używane w danym miejscu.

Ustawienia związane z lokalizacją.

Ustawienia związane z lokalizacją.

Na podstawie tych informacji uzupełniona zostanie również lokalizacja wykorzystywana przy WiFi. Dla przypomnienia: od premiery Raspberry Pi 3B+ w celu włączenia modułu WiFi należy wskazać kraj, w którym używamy malinki. Jest to formalność związana z częstotliwościami, na których działa WiFi.

Pozostałe ustawienia

W kolejnych krokach za pomocą kreatora można łatwo zmienić domyślne hasło i połączyć Raspberry Pi z internetem. Zostanie również przeprowadzona aktualizacja oprogramowania - dzięki temu każdy będzie miał pewność, że pracuje na najnowszej wersji systemu.

Wybór sieci WiFi.

Wybór sieci WiFi.

Polecane oprogramowanie

Wielu producentów oprogramowania udostępnia dedykowane wersje swoich produktów specjalnie dla użytkowników RPi. Z czasem programów tych zrobiło się bardzo dużo. Standardowo wszystkie były dołączane do obrazu systemu, jednak mało kto faktycznie wykorzystywał wszystkie aplikacje.

Dlatego od teraz oprogramowanie to nie jest domyślne instalowane na Raspberry Pi. W zamian przygotowano listę polecanego oprogramowania, które każdy użytkownik może zainstalować według własnych potrzeb.

Polecane oprogramowanie.

Polecane oprogramowanie.

Pozostałe zmiany w nowym Raspbianie

Oprócz powyższych zmian wprowadzono również szereg mniejszy zmian, w tym m.in.:

  • nowy program do otwieranie PDFów (od teraz instalowany będzie qpdfView zamiast Xpdf),
  • pojawiła się nowa wersja przeglądarki Chromium z dodanymi linkami do pomocy oraz stroną startową, która ułatwi pierwsze kroki z Raspberry Pi,
  • przyciski do regulacji głośności na klawiaturach zewnętrznych od teraz będą działały również z zewnętrznymi urządzeniami audio (do tej pory działały tylko z audio znajdującym się na RPi),
  • od teraz przyciski do regulacji głośności zmieniają głośność o 5%, a nie o 10%,
  • ponownie podłączenie do sieci WiFi nie będzie wymagało wpisania hasła,
  • rozbudowano opcje włączania/wyłączania komunikacji przez port szeregowy,
  • układ klawiatury będzie teraz poprawnie ustawiany dla interfejsu graficznego oraz konsoli.

Jak zaktualizować Raspberry Pi

Są dwie główne drogi prowadzące do nowego Raspbiana. Pierwsza to pobranie obrazu systemu ze strony fundacji Raspberry Pi. Druga to "ręczna" aktualizacja z konsoli za pomocą poleceń:

Proces aktualizacji widoczny jest na poniższym wideo:

W celu zainstalowania nowego programu do PDFów i usunięcia starego wydajemy polecenia:

Następnie instalujemy program z listą polecanego oprogramowania:

Jeśli mamy już skonfigurowaną malinkę to nie ma potrzeby instalowania kreatora opisanego na początku tego wpisu, ale jeśli ktoś chce, to może go zainstalować dla własnej ciekawości poleceniem:

linux, raspberrypi, Raspbian, rpi, system

Trwa ładowanie komentarzy...