Kilka dni temu premierę miała nowa wersja Raspbiana - najpopularniejszego sytemu dla komputerka Raspberry Pi.
Tym razem oprócz eliminacji drobnych błędów wprowadzono kilka nowości, które ułatwią prace z malinką. Co dokładnie zmieniono? Jak zrobić aktualizację do nowej wersji Raspbiana?
Pierwszą nowością jest graficzny konfigurator, który jeszcze bardziej ułatwia rozpoczęcie przygody z malinką. Od teraz po zainstalowaniu systemu pojawia się okno, które przeprowadza użytkownika przez najważniejsze ustawienia.
Nowy kreator w Raspbianie.
Ustawienia lokalizacji - największe ułatwienie
Za pomocą kreatora łatwiej można ustawić wszystkie dane związane z lokalizacją (kraj, język, strefa czasowa). Co ważne, po wybraniu kraju, kreator pozwoli wybrać jedynie te języki i strefy czasowe, które są faktycznie używane w danym miejscu.
Ustawienia związane z lokalizacją.
Na podstawie tych informacji uzupełniona zostanie również lokalizacja wykorzystywana przy WiFi. Dla przypomnienia: od premiery Raspberry Pi 3B+ w celu włączenia modułu WiFi należy wskazać kraj, w którym używamy malinki. Jest to formalność związana z częstotliwościami, na których działa WiFi.
Pozostałe ustawienia
W kolejnych krokach za pomocą kreatora można łatwo zmienić domyślne hasło i połączyć Raspberry Pi z internetem. Zostanie również przeprowadzona aktualizacja oprogramowania - dzięki temu każdy będzie miał pewność, że pracuje na najnowszej wersji systemu.
Wybór sieci WiFi.
Kreator uruchomi się tylko raz - podczas pierwszego uruchomienia. Można go jednak w każdej chwili uruchomić poleceniem: sudo piwiz
Polecane oprogramowanie
Wielu producentów oprogramowania udostępnia dedykowane wersje swoich produktów specjalnie dla użytkowników RPi. Z czasem programów tych zrobiło się bardzo dużo. Standardowo wszystkie były dołączane do obrazu systemu, jednak mało kto faktycznie wykorzystywał wszystkie aplikacje.
Dlatego od teraz oprogramowanie to nie jest domyślne instalowane na Raspberry Pi. W zamian przygotowano listę polecanego oprogramowania, które każdy użytkownik może zainstalować według własnych potrzeb.
Polecane oprogramowanie.
Pozostałe zmiany w nowym Raspbianie
Oprócz powyższych zmian wprowadzono również szereg mniejszy zmian, w tym m.in.:
nowy program do otwieranie PDFów (od teraz instalowany będzie qpdfView zamiast Xpdf),
pojawiła się nowa wersja przeglądarki Chromium z dodanymi linkami do pomocy oraz stroną startową, która ułatwi pierwsze kroki z Raspberry Pi,
przyciski do regulacji głośności na klawiaturach zewnętrznych od teraz będą działały również z zewnętrznymi urządzeniami audio (do tej pory działały tylko z audio znajdującym się na RPi),
od teraz przyciski do regulacji głośności zmieniają głośność o 5%, a nie o 10%,
ponownie podłączenie do sieci WiFi nie będzie wymagało wpisania hasła,
rozbudowano opcje włączania/wyłączania komunikacji przez port szeregowy,
układ klawiatury będzie teraz poprawnie ustawiany dla interfejsu graficznego oraz konsoli.
Jak zaktualizować Raspberry Pi
Są dwie główne drogi prowadzące do nowego Raspbiana. Pierwsza to pobranie obrazu systemu ze strony fundacji Raspberry Pi. Druga to "ręczna" aktualizacja z konsoli za pomocą poleceń:
Shell
1
2
sudo apt-getupdate
sudo apt-getdist-upgrade
Proces aktualizacji widoczny jest na poniższym wideo:
W celu zainstalowania nowego programu do PDFów i usunięcia starego wydajemy polecenia:
Shell
1
2
sudo apt-getinstall qpdfview
sudo apt-getpurge xpdf
Następnie instalujemy program z listą polecanego oprogramowania:
Shell
1
sudo apt-getinstall rp-prefapps
Jeśli mamy już skonfigurowaną malinkę to nie ma potrzeby instalowania kreatora opisanego na początku tego wpisu, ale jeśli ktoś chce, to może go zainstalować dla własnej ciekawości poleceniem:
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...