KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty odkrywają tajemnicę nartników

Roboty odkrywają tajemnicę nartników

Nartniki (owady, żyjące na powierzchni wody) zawsze były obiektem fascynacji naukowców.

Koreańscy wynalazcy zaprojektowali robota, który naśladuje i wyjaśnia sposób poruszania się tych stworzeń.

Nartniki nie tylko swobodnie ślizgają się po powierzchni wody. Potrafią one również skakać bez naruszenia powierzchni i zamoczenia się, pomimo tego, że czynność ta wymaga użycia znacznej ilości siły.

Pierwsze roboty inspirowane budową nartników pojawiły się w 2007 i w 2012 roku, jednak nie naśladowały one tych owadów wystarczająco dokładnie. Zwłaszcza powierzchnia nóg była znacznie większa.

nartnik_2

Teraz naukowcy Je-Sung Koh, Eunjin Yang, Gwang-Pil Jung, Sun-Pill Jung, Jae Hak Son, Sang-Im Lee, Piotr G. Jablonski, Robert J. Wood, Ho-Young Kim i Kyu-Jin Cho z Narodowego Uniwersytetu w Seulu i Instytutu Wyss na Harvardzie stworzyli znacznie doskonalsze urządzenie.

Tak jak jego naturalny pierwowzór, robot wykorzystuje napięcie powierzchniowe wody. W trakcie skoku nartnik unosi ciało, a nogi kieruje do wewnątrz. Użyta siła jest tylko nieznacznie mniejsza od siły, która przerwałaby napięcie powierzchniowe (około 144 mN/m).

nartnik_3

Urządzenie waży tylko 68 miligramów i mierzy 2 cm. Nogi wykonane z drutu są pokryte superhydrofobowym materiałem, a ich końce są zagięte ku górze. Mechanizm zastępujący mięśnie jest inspirowany przez nogi pchły. Robot jest w stanie wybić się z maksymalną prędkością 1,6 m/s i podskoczyć na wysokość nawet 142 mm. Wywierana siła to 140 mN/m.

Niestety naukowcy nie obiecali sztucznych nartników wielkości człowieka - to byłaby dopiero atrakcja. Celem eksperymentu była jednak analiza biologii tych owadów oraz optymalnego wykorzystania przez nie napięcia powierzchniowego.

Źródło: [1]

nartnik, natura, owady, robot, woda, zwięrzęta

Trwa ładowanie komentarzy...