KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Domowa metoda na wydruki 3D zbrojone stalą

Domowa metoda na wydruki 3D zbrojone stalą

Elementy wydrukowane w 3D mogą cechować się dużą wytrzymałością. Istnieją jednak sposoby na jeszcze większe ich wzmocnienie.

Jedną z metod, którą można zastosować nawet w domowych warunkach, jest osadzanie rdzenia ze stalowej linki.

Druk 3D zadomowił się już na dobre wśród majsterkowiczów, statystyki i kreatywność setek tysięcy użytkowników napędziły gwałtowny rozwój tej dziedziny. Coraz rzadziej spotykamy naprawdę ciekawe rozwiązania, których już wcześniej nie widzieliśmy.

Konstruktorzy prześcigają się w odnajdywaniu sposobów na wzmocnienie wydruków 3D. Podstawą jest oczywiście dobry projekt i odpowiedni materiał. Fizyki jednak nie da się oszukać, nawet doskonały element będzie miał ograniczoną wytrzymałość. Na szczęście istnieją proste metody, dzięki którym można wzmocnić wydruk z drukarki 3D.

Wydruki 3D z różnymi rdzeniami

Wydruki 3D z różnymi rdzeniami

Jedną z metod na wzmacnianie wydruków jest osadzanie metalowych insertów z gwintami. Istnieją też drukarki, które potrafią zatopić w ekstrudowanym plastiku nici z włókna węglowego. Co jednak, jeśli do dyspozycji mamy jedynie najzwyklejszą, "domową" drukarkę 3D? Okazuje się, że nawet w takiej sytuacji możemy łatwo wzmocnić wydruk za pomocą stalowej linki. Wystarczy minimalna znajomość G-code.

Podgląd ścieżki, po której porusza się głowica drukarki 3D

Podgląd ścieżki, po której porusza się głowica drukarki 3D

Zaprezentowany na Hackaday sposób zbrojenia nie jest niczym szczególnie innowacyjnym, w Internecie można znaleźć ślady podobnych rozwiązań sprzed kilku lat. To, co wartościowe i ciekawe, to dokładny opis całego procesu wraz z prostym trikiem, który pomoże usprawnić modyfikację programu wydruku tak, aby szybko zrobić w jego środku miejsce na stalowy rdzeń.

Wszystko zostało dokładnie omówione na poniższym, 8-minutowym filmie:

Osiągnięte rezultaty są obiecujące, choć warto zaznaczyć, że nie każdy element da się w taki sposób wzmocnić. Idealne do tego zastosowania są wszelkiego rodzaju pętle i haczyki, poddawane siłom rozciągającym - najlepiej tylko w jednej osi.

Oczywiście nie oznacza to, że nie można tworzyć przestrzennych konstrukcji odpornych na bardziej skomplikowane oddziaływania sił, ale wymagać to już będzie nieco więcej pracy na etapie projektu i może być problematyczne podczas wtapiania metalowej linki.

Rozgrzanie rdzenia ułatwia jego montaż w szczelinie, jednocześnie pozwalając na ciasne spasowanie

Rozgrzanie rdzenia ułatwia jego montaż w szczelinie, jednocześnie pozwalając na ciasne spasowanie

Okazuje się, że dodanie do wydruku rdzenia ze stalowej liny może zwiększyć wytrzymałość elementu nawet ponad dwukrotnie przy minimalnym koszcie i niewielkim nakładzie pracy. Testowaliście już takie metody wzmacniania wydruków? Może macie swoje sztuczki, którymi podzielicie się z innymi?

Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?
Jak w drukarce 3D powstaje urządzenie elektroniczne?

Dopasowanie elektroniki do obudowy bywa trudnym zdaniem. Pomimo licznych udogodnień w postaci programów CAD, finalnie i tak trzeba się... Czytaj dalej »

Źródło: [1]

druk 3d, hackaday, lutownica, warsztat, wydruki

Trwa ładowanie komentarzy...