KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

To już ósme urodziny ROS (Robot Operating System)

To już ósme urodziny ROS (Robot Operating System)

Osiem lat temu, w robocie STAIR, zostało zastosowane rozwiązanie o nazwie Switchyard, służące do przekazywania informacji pomiędzy modułami. W 2009 roku powstał z niego ROS.

Artykuł, w którym ROS (Robot Operating System) został zaprezentowany po raz pierwszy, był do tej pory cytowany 2020 razy. To tylko niewielka część popularności tego systemu.

Tylko w 2015 roku co najmniej 150 milionów dolarów z funduszy dla nowych przedsiębiorstw zostało zainwestowane w firmy korzystające z ROS. Również znane marki korzystają z tego systemu, np. autonomiczne samochody BMW. O zainteresowaniu świadczą także sponsorzy i uczestnicy konferencji ROSCon, wśród których są m. in. Ubuntu, Bosch i Intel.

Nie da się opracować dokładnych statystyk dotyczących ROS, bo jest to całkowicie darmowe i ogólnodostępne oprogramowanie typu open source. Szacunkowa liczba, to kilkaset tysięcy aktywnych użytkowników.

Nauka korzystania z ROS nie jest skomplikowana. Rozpoczęcie przygody z tym systemem nie tylko umożliwia pracę z ponad 80 różnymi rodzajami robotów, ale także pozwala uczestniczyć w rozwoju systemu. Nawet samo aktywne udzielanie się na stronach ROS Wiki i ROS Answers pomaga w budowaniu społeczności użytkowników.

Roboty opisane w ROS Wiki.

Roboty opisane w ROS Wiki.

Rok 2016 będzie bardzo pracowity dla ROS. Najbardziej ekscytująca nowość to ROS 2.0, opracowywany już od kilku lat. Ułatwi on pracę z małymi systemami wbudowanymi, grupami robotów oraz robotami sterowanymi w czasie rzeczywistym.

Kto z Was miał okazję korzystać z ROS podczas budowy robotów?

Źródło: [1]

roboty, ROS, Switchyard

Trwa ładowanie komentarzy...