KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Ten przypadkowo odkryty materiał zmieni oblicze druku 4D!

Ten przypadkowo odkryty materiał zmieni oblicze druku 4D!

Razem z drukiem 3D rośnie popularność technologii, dzięki którym wydrukowane w 3D przedmioty przyjmują inną, określoną formę po podgrzaniu lub zanurzeniu w wodzie.

Te metody mogą jednak uszkodzić elementy elektroniczne. Na MIT powstały struktury, które samoistnie zmieniają kształt od razu po zdjęciu z platformy roboczej.

Miniaturowa konstrukcja, na której zaprezentowano to rozwiązanie, podczas druku była przyklejona do podłoża i przypominała literę H. Tuż po jej odklejeniu nóżki zagięły się w dwóch kierunkach i się podkurczyły. Kąty zgięcia były precyzyjnie zaplanowane.

Podstawą tego projektu jest nowy materiał do drukowania, który podczas utwardzania zwiększa swoją objętość. Zostaje on naniesiony w ściśle określonych miejscach na kilku dolnych oraz górnych warstwach. Powoduje to naprężenie urządzenia aż do momentu odklejenia od platformy, kiedy zaczyna ono przybierać nową formę.

Zmiana kształtu w przyspieszonym tempie.

Zmiana kształtu w przyspieszonym tempie.

Materiał został odkryty przypadkowo, a jego twórcy udoskonalili tę nietypową właściwość. Większość tworzyw zachowuje się bowiem odwrotnie – nieznacznie zmniejsza objętość.

Jego sekretem jest specyficzna polimerowa budowa – kilka długich łańcuchów molekularnych i jeden krótszy. Po utwardzeniu warstwy i nałożeniu kolejnej krótkie łańcuchy z górnej, ciekłej warstwy przedostają się do dolnej i wywierają siłę pęcznienia.

Ta technologia może znaleźć zastosowanie przy produkcji anten, czujników i wyświetlaczy, a w dalszej przyszłości nawet całych robotów.

Źródło: [1]

druk 3d, druk 4d, MIT

Trwa ładowanie komentarzy...