Razem z drukiem 3D rośnie popularność technologii, dzięki którym wydrukowane w 3D przedmioty przyjmują inną, określoną formę po podgrzaniu lub zanurzeniu w wodzie.
Te metody mogą jednak uszkodzić elementy elektroniczne. Na MIT powstały struktury, które samoistnie zmieniają kształt od razu po zdjęciu z platformy roboczej.
Miniaturowa konstrukcja, na której zaprezentowano to rozwiązanie, podczas druku była przyklejona do podłoża i przypominała literę H. Tuż po jej odklejeniu nóżki zagięły się w dwóch kierunkach i się podkurczyły. Kąty zgięcia były precyzyjnie zaplanowane.
Nawet po rozprostowaniu siłą i ponownym uwolnieniu zmiana kształtu przebiega dokładnie tak samo jak za pierwszym razem.
Podstawą tego projektu jest nowy materiał do drukowania, który podczas utwardzania zwiększa swoją objętość. Zostaje on naniesiony w ściśle określonych miejscach na kilku dolnych oraz górnych warstwach. Powoduje to naprężenie urządzenia aż do momentu odklejenia od platformy, kiedy zaczyna ono przybierać nową formę.
Zmiana kształtu w przyspieszonym tempie.
Materiał został odkryty przypadkowo, a jego twórcy udoskonalili tę nietypową właściwość. Większość tworzyw zachowuje się bowiem odwrotnie – nieznacznie zmniejsza objętość.
Być może dodatkową korzyścią z tego wynalazku będzie pozbycie się tego niepożądanego efektu także w innych przypadkach.
Jego sekretem jest specyficzna polimerowa budowa – kilka długich łańcuchów molekularnych i jeden krótszy. Po utwardzeniu warstwy i nałożeniu kolejnej krótkie łańcuchy z górnej, ciekłej warstwy przedostają się do dolnej i wywierają siłę pęcznienia.
Ta technologia może znaleźć zastosowanie przy produkcji anten, czujników i wyświetlaczy, a w dalszej przyszłości nawet całych robotów.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...