KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elastyczna pamięć wydrukowana w 3D

Elastyczna pamięć wydrukowana w 3D

Miniaturyzacja cyfrowych nośników pamięci ciągle postępuje. Kolejnym krokiem będzie wbudowanie ich bezpośrednio w przedmioty codziennego użytku, np. ubrania czy opakowania leków.

Wynaleziona przez naukowców z Uniwersytetu Duke'a pamięć cyfrowa może być wydrukowana w 3D nawet na elastycznych powierzchniach!

Drukarka Aerosol Jet natryskuje nanocząsteczkowy atrament na podłoże. Powstały nośnik jest wielkości znaczka pocztowego i składa się z miedzianych nanoprzewodów umieszczonych w polimerowej macierzy. Pamięć taka potrafi przechować 4 bity danych.

W zwykłych pamięciach z tranzystorami krzemowymi jedynki i zera reprezentowane są przez obecność ładunku lub jego brak. W przypadku wynalazku z Uniwersytetu Duke'a poszczególne stany pamięci różnią się od siebie oporem elektrycznym.

To pierwsza tego rodzaju pamięć cyfrowa, która może być przydatna w praktyce. Jej prędkość zapisu jest zbliżona do zwykłych pamięci (wynosi około 3 mikrosekund). Dane mogą być przechowywane przez 10 lat, a kilkukrotnie nadpisywanie nie prowadzi do uszkodzeń układu.

Stany diod reprezentujące bity odczytywanez pamięci podczas testów.

Stany diod reprezentujące bity odczytywane
z pamięci podczas testów.

Nowy sposób przechowywania informacji przyda się w przypadku rozwiązań wymagających giętkości i niskich kosztów. Jednym z nich mogłyby być tagi RFID zapisujące historię produktu, np. temperatury, w których był przechowywany.

Źródło: [1]

3d, druk 3d, pamięć

Trwa ładowanie komentarzy...