Miniaturyzacja cyfrowych nośników pamięci ciągle postępuje. Kolejnym krokiem będzie wbudowanie ich bezpośrednio w przedmioty codziennego użytku, np. ubrania czy opakowania leków.
Wynaleziona przez naukowców z Uniwersytetu Duke'a pamięć cyfrowa może być wydrukowana w 3D nawet na elastycznych powierzchniach!
Drukarka Aerosol Jet natryskuje nanocząsteczkowy atrament na podłoże. Powstały nośnik jest wielkości znaczka pocztowego i składa się z miedzianych nanoprzewodów umieszczonych w polimerowej macierzy. Pamięć taka potrafi przechować 4 bity danych.
W zwykłych pamięciach z tranzystorami krzemowymi jedynki i zera reprezentowane są przez obecność ładunku lub jego brak. W przypadku wynalazku z Uniwersytetu Duke'a poszczególne stany pamięci różnią się od siebie oporem elektrycznym.
Za pomocą niskiego napięcia dostarczanego na wejście pamięci możliwe jest przełączanie komórek pamięci z niskiej na wysoką rezystancję i odwrotnie.
To pierwsza tego rodzaju pamięć cyfrowa, która może być przydatna w praktyce. Jej prędkość zapisu jest zbliżona do zwykłych pamięci (wynosi około 3 mikrosekund). Dane mogą być przechowywane przez 10 lat, a kilkukrotnie nadpisywanie nie prowadzi do uszkodzeń układu.
Stany diod reprezentujące bity odczytywane z pamięci podczas testów.
Nowy sposób przechowywania informacji przyda się w przypadku rozwiązań wymagających giętkości i niskich kosztów. Jednym z nich mogłyby być tagi RFID zapisujące historię produktu, np. temperatury, w których był przechowywany.
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...