Bambu Lab od dawna posiada w swojej ofercie zestawy kreatywne, które łączą wydruki 3D z prostymi elementami mechanicznymi lub elektronicznymi. CyberBrick to całkiem inny, jeszcze ciekawszy projekt, który ma pełnić rolę modułowego ekosystemu do nauki i budowy programowanych zabawek. Od zdalnie sterowanej wyścigówki, przez wózek widłowy, aż po dźwig budowlany i robota.
W sieci pojawiły się dopiero pierwsze informacje na temat nowej linii produktów. Aby zrealizować wizję CyberBrick, Bambu Lab uruchomia kampanię na Kickstarterze, która rozpocznie się 15 marca 2025 roku. Wspierający będą mieli okazję uzyskać dostęp do zestawów w promocyjnych cenach, a wysyłka jest planowana już na 15 kwietnia 2025 roku.
Aktualizacja: błyskawicznie po starcie kampanii na Kickstarterze została ona wsparta przez ponad 5 tys. osób, które wpłaciły łącznie ponad 1,4 mln zł.
CyberBrick – moduły elektroniczne i mechanika
CyberBrick to system, który stawia na prostotę i wygodę. Elektronika została przygotowana w formie małych modułów, które nie wymagają lutowania. Elementy łączą się w szybki i bezpieczny sposób, a co najlepsze – można je bez problemu ponownie wykorzystać w innych konstrukcjach. To świetna opcja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Elementy wchodzące w skład Bambu Lab CyberBrick
CyberBrick to nie tylko gotowe moduły, ale także ekosystem stworzony z myślą o druku 3D. Dzięki otwartej specyfikacji każdy użytkownik może modyfikować, dostosowywać i rozbudowywać swoje konstrukcje. Nie trzeba zaczynać od zera – Bambu Lab udostępnia projekty referencyjne, które można wykorzystać jako bazę i dostosowywać je według własnych potrzeb.
Przykładowe projekty, które można zbudować z Bambu Lab CyberBrick
Jeśli masz pomysł to nic nie stoi na przeszkodzie, by zaprojektować i wydrukować coś zupełnie nowego! System daje pełną swobodę – umożliwia tworzenie niestandardowych obudów i uchwytów dla modułów, dodawanie dodatkowych elementów, takich jak koła, ramiona robotyczne czy ozdobne detale, a także naprawę i ulepszanie gotowych projektów.
Programowanie Bambu Lab CyberBrick
CyberBrick oferuje dwupoziomowe podejście do kodowania, dopasowane do różnych umiejętności użytkowników. Osoby początkujące mogą korzystać z aplikacji, która pozwala na szybkie przypisanie funkcji poszczególnym modułom bez potrzeby pisania kodu. To świetne rozwiązanie dla dzieci oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z elektroniką.
Środowisko programistyczne będzie wyposażone w asystenta AIba
Bardziej doświadczeni użytkownicy mogą programować CyberBrick za pomocą MicroPythona. Dzięki niemu można tworzyć własne algorytmy, integrować czujniki i budować autonomiczne systemy. Pisanie programów dla CyberBrick będzie również wspomagane przez asystenta AI, który potrafi zamienić opis tekstowy na odpowiedni kod programu.
Bambu Lab CyberBrick vs. tradycyjne zabawki
Producent zakłada, że CyberBrick rewolucjonizuje sposób tworzenia zabawek dzięki innowacyjnemu podejściu do samodzielnej produkcji. Ten sposób budowy zabawek zyskał już nazwę Print-to-Play. Zamiast czekać na dostawę i generować nowe odpady (kartony, opakowania, kolejne piloty zdalnego sterowania), użytkownicy mogą pobierać, drukować i budować wymarzone modele we własnym domu.
Wiele zabawek na bazie tych samych elementów elektronicznych
To nie tylko wygodniejszy i tańszy sposób na zdobycie nowych zabawek, ale też świetna okazja do rozwijania kreatywności i czerpania satysfakcji z samodzielnego tworzenia. CyberBrick ma również sprawić, że tworzenie kolejnych zabawek będzie bardziej ekologiczne – chociażby ze względu na opcję użycia tych samych akumulatorów oraz modułów elektronicznych.
CyberBrick – gdzie kupić i ile kosztuje?
Aktualnie zestawy CyberBrick dostępne są w dwóch wersjach dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników. Pierwsza wersja Print-to-Play za 24,99$ to zestaw dla osób z własną drukarką 3D. Druga wersja, czyli Assemble-to-Play to zestawy dla tych, którzy chcą też otrzymać wydrukowane elementy. Drugi typ zestawów został w przedsprzedaży wyceniony na 69,99$. Więcej informacji znaleźć można na Kickstarterze – kampania rusza już niedługo.
Przykładowy projekt – wózek widłowy
Połączenie elektroniki i druku 3D
Bambu Lab znany jest ze swoich drukarek 3D, które błyskawicznie zyskały miliony fanów na całym świecie. Można więc przewidywać, że zdecydowanie bardziej popularne będą zestawy w opcji, w której elementy konstrukcyjne tworzy się na własnych drukarkach 3D. W przyszłości serwisy z modelami do druku zostaną na pewno zalane modelami, które będzie można ożywić za pomocą CyberBrick.
Czy wpis był pomocny? Oceń go:
Średnia ocena 4.9 / 5. Głosów łącznie: 31
Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!
Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 30 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...