KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drukarka 3D – GATE od 3Novatica, testy podkładki BuildTak

Drukarka 3D – GATE od 3Novatica, testy podkładki BuildTak

Po kilkutygodniowych testach Jelwek Prusa i3  doszedłem do wniosku, że pora sprawić sobie własną drukarkę.

Chciałem przy okazji sprawdzić inne rozwiązania, aby mieć szersze pojęcie o druku przestrzennym. Wybór padł na popularną drukarkę GATE, polskiej firmy 3Novatica.

Wybór drukarki

Na wstępie wspomnę tylko, że artykuł ten zacząłem pisać, gdy nowa drukarka stała już na moim biurku od prawie roku. Dzięki temu tekst powstał z pewnym dystansem i pozwala na bardziej miarodajną ocenę - bez wpływu chwilowych emocji.

Przed zakupem rozeznałem się na rynku, poczytałem fora i inne blogi o druku 3D. Szukałem urządzenia, które będę wykorzystywał zarówno do wykonywania wydruków na zamówienie, jak i na potrzeby forbotowych artykułów. Moje typy zweryfikowałem podczas targów 3D Show 2014, z których relację mogliście przeczytać rok temu. Wtedy zdecydowałem się na zakup konkretnego urządzenia.

Ostatecznie wybór padł na firmę 3Novatica. W ich ofercie znaleźć można drukarkę GATE, która pozbawiona jest części drukowanych. Stabilna rama z profili powinna wyeliminować potrzebę częstej kalibracji. Całość sprawia również wrażenie bardzo solidnej konstrukcji.

Drukarka GATE

Drukarka GATE

Parametry techniczne

Oprócz solidnej konstrukcji mechanicznej drukarka charakteryzuje się również całkiem dużym polem roboczym, dedykowaną elektroniką oraz oczywiście dobrą jakością wydruków.

Najważniejsze parametry dotyczące drukowania prezentują się następująco:

  • Obszar roboczy: 200 x 220 x 210 mm
  • Dokładność XY: 0,1mm
  • Dokładność Z: 0,01mm
  • Średnica filamentu: 1,75 mm
  • Średnica dyszy: 0.5 mm
  • Mocowanie stołu: 3 punktowe
  • Grzałka stołu: 150 W, silikonowa

Duży plus dla producenta za wyposażenie drukarki w porządną grzałkę silikonową. Na samym początku moje obawy budziło jednak 3 punktowe mocowanie stołu. Czy były to słuszne obawy przeczytacie kawałek dalej.

Pierwsze wrażenie

Drukarkę zamówiłem w wersji do samodzielnego złożenia. KIT dostarczany jest w sporym kartonie. Wszystkie części są odpowiednio zabezpieczone i oznaczone. Producent udostępnia kompletną instrukcję montażu. Proces budowy opisany jest na podstawie rysunków CADowych, co znacznie ułatwia składanie drukarki. Złożenie części mechanicznej zajęło mi około 6 godzin.

Cześć tego procesu widoczna jest na poniższym filmie:

Więcej o kamerze GoPro od MediaArena.pl znaleźć można w osobnym wpisie!

Kolejnego dnia zająłem się montażem okablowania. Ten etap zajął mi około 4 godzin. Gotowe urządzenie prezentuje się jak poniżej:

GATE_drukarka_6

Złożona drukarka GATE - widok od przodu.

Powyższe zdjęcie przedstawia drukarkę z drobnymi modyfikacjami.

Wyjątkiem są moje drobne modyfikacje: dodanie podkładki BuildTak oraz inny sposób mocowania krańcówki od osi Z. Więcej o tych modyfikacjach można przeczytać niżej. Dodałem również samodzielnie panel z LCD, który podłączyłem pod przygotowane przez producenta złącze.

Złożona drukarka GATE - widok od tyłu.

Złożona drukarka GATE - widok od tyłu.

Kalibracja

Składanie żadnej drukarki 3D nie obędzie się bez kalibracji. W przypadku GATE proces przebiegł w miarę sprawnie. Największym problemem było, tradycyjnie, wypoziomowanie stołu. Po kilkunastu próbach postanowiłem zrobić to porządnie.

Czujnik zegarowy.

Czujnik zegarowy. Fot. Wikipedia.

W tym celu kupiłem czujnik zegarowy, czyli bardzo precyzyjny przyrząd do mierzenia niewielkich odległości. Urządzenie zamontowałem do głowicy drukarki i tym sposobem mogłem bardzo łatwo dokonać kalibracji drukarki.

Kilka ujęć z tego procesu widocznych jest poniżej. Poruszając głowicą po całym stole wskazówka czujnika zegarowego pokazuje nam różnice w wysokości względem podłoża. Poniższy film prezentuje jeden z etapów kalibracji. Ostatecznie stół ustawiony był odrobinę lepiej.

Więcej o kamerze GoPro od MediaArena.pl znaleźć można w osobnym wpisie!

Jeśli chodzi o wcześniejsze obawy, co do potrójnego mocowania stołu, to muszę powiedzieć, że sprawdziły się one w połowie. Niestety taki układ śrub mocujących sprawia, że wyregulowanie stołu jest znacznie trudniejsze. Delikatna korekta jednego narożnika może sprawić, że w innym miejscu pojawi się bardzo duża odchyłka. Jednak ostateczna stół daje się wypoziomować, więc nie przekreślałbym tego podejścia.

Własne mocowanie krańcówki osi Z

Tym razem drukarkę kupiłem i nie miałem zamiaru się jej szybko pozbywać. W związku z tym od razu wprowadziłem kilka modyfikacji.

Po pierwsze zmieniłem mocowanie krańcówki osi Z. Producenci KITów chętnie mocują przełączniki opaskami zaciskowymi lub prostymi uchwytami na okrągłych prowadnicach. Mnie rozwiązanie to doprowadza do szału. Wszystko działa znakomicie do momentu, gdy nie musimy zmienić ustawienia czujnika np.: o 1 mm. Jest to zadanie praktycznie niewykonalne.

W związku z powyższym przygotowałem swoją wersję mocowania. Widoczna jest ona na poniższej. Przełącznik przymocowałem na stałe do ramy drukarki. Natomiast do mocowania osi Z dokręciłem śrubę wraz ze sprężyną i nakrętką.

Gate-regulacja-osi-z

Wkręcanie lub wykręcanie śruby pozwala na bardzo precyzyjną kontrolę wysokości głowicy względem stołu.

Dodatkowe chłodzenie wydruku

Aby uzyskiwać jak najlepsze efekty drukarkę wyposażyłem dodatkowo w wentylator chłodzący wydruki. Zdecydowałem się na potężną dawkę zimnego powietrza - stąd montaż turbiny. Mocowana jest dość brzydkie, ale był to pierwszy wydruk na słabo skalibrowanej drukarce...

Na szczęście wygląd tutaj nie jest najważniejszy. Całość sprawdzała się bardzo dobrze i znacznie poprawiała jakość późniejszych wydruków.

Mocowanie na wentylatory.

Mocowanie na wentylatory.

BuildTak - najlepsze podłożenie do drukowania

Każdy kto ma styczność z drukiem 3D wie, że jednym z większych problemów jest przywieranie wydruku do stołu drukarki. W przypadku poprzednich testów drukarki do Jelweka korzystałem z niebieskiej taśmy malarskiej. Jest to jeden z prostszych sposobów, który można zastosować.

Później Patryk sprawdził dla Was bardzo dobry spray DimaFix, oraz trochę mniej udany produkt jakim okazał się PROGLU3D. Korzystając z okoliczności nowej drukarki postanowiłem sprawdzić kolejne rozwiązanie.

Tym razem była to podkładka BuildTak, którą do testów przekazała firma 3D Phoenix. Czym jest ten produkt? Na pierwszy rzut oka jest to naklejka z dość specyficznego materiału. Zanim BuildTak trafił w moje ręce myślałem, że jest odrobinę grubszy. W praktyce całość okazałą się cieniutka, wręcz przezroczysta, co widać na zdjęciu robionym pod światło.

BuildTak tuż przed przyklejeniem.

BuildTak tuż przed przyklejeniem.

Podkładki dostępne są w różnych rozmiarach. Naklejamy je bezpośrednio na szybę. Dzięki temu uzyskujemy równą powierzchnię. Prawdziwa magia zaczyna się dopiero później, gdy zaczniemy drukować. Materiał, z którego zrobiono podkładkę sprawia, że wszystkie wydruki trzymają się stołu wręcz perfekcyjnie. Nawet te naprawdę duże:

Drukowanie z PLA możliwe jest praktycznie na zimnym stole, a w przypadku wydruków z ABSu temperatura może być znacznie niższa od standardowych ~100ºC. Zaraz po naklejeniu podkładka jest idealnie równa:

BuildTak zaraz po naklejeniu.

BuildTak zaraz po naklejeniu.

Oczywiście, jeśli naklejamy na stół naklejkę, to musimy podnieść głowicę drukującą. Z pozoru sprawa jest dość prosta. Jednak trafienie w odpowiednią wysokość nie jest łatwe. Trzeba testować. Ja niestety byłem zbyt niecierpliwy i zdarzyło mi się kilka razy wtopić głowię w podkładkę.

Działania takie dość szybko zniszczyło podłoże (o czym wyraźnie ostrzega producent):

Jednak była to wyłącznie moja wina. Później kupiłem nową podkładkę i byłem ostrożniejszy podczas regulacji wysokości głowicy. Dzięki temu jedna podkładka służyła mi przez miesiące i cały czas wyglądała jak nowa.

Nowa podkładka w stanie idealnym - wystarczyła dobra kalibracja.

Nowa podkładka w stanie idealnym - wystarczyła dobra kalibracja.

Podsumowując temat podkładki BuildTak - jestem zdecydowanie na tak i polecam ją każdemu! Za stosunkowo niewielkie pieniądze zyskujemy spokój z odklejającymi się wydrukami. Wszystkie wydruki wykonane na opisywanej drukarce wykonywane były właśnie na BuildTaku.

Przykładowe wydruki

Drukarkę męczyłem wydrukami dość długo. Sprawdzała się bardzo dobrze. Oczywiście kluczem do sukcesu jest odpowiednia kalibracja oraz dobranie parametrów druku w oprogramowaniu. Więcej informacji o tym, co trzeba zrobić, aby uzyskać dobry wynik znajdziecie w artykule Od pomysłu do druku 3D, który jakiś czas temu opublikował Patryk.

W przypadku opisywanej GATE proces ten przebiegał całkiem sprawnie. Jeden z przykładowych wydruków z ABSu widoczny jest poniżej:

Wydruk wazonika z ABSu.

Wydruk wazonika z ABSu.

Warto zwrócić dodatkowo uwagę na poniższe zdjęcie. Przedstawia one zbliżenie na jeden z wydruk. Dla oddania skali na fotografii widoczny jest kawałek karty microSD.

Jakość wydruku z drukarki GATE.

Jakość wydruku z drukarki GATE.

Dodatkowo mam jeszcze nagrany film z jednego wydruku. Akurat było to logo serwisu Wykop, na którym Forbot ma swój oficjalny profil:

Więcej o kamerze GoPro od MediaArena.pl znaleźć można w osobnym wpisie!

Rabat na drukarki od 3Novatica?

Osoby zainteresowane zakupem drukarek od 3Novatica zachęcam do kontaktu. Dla wszystkich chętnych będę miał małe rabaty. Które wystarczą na zakup filamentu lub podkładki BuildTak!

Ogólne wrażenia

Drukarka zagościła w moim warsztacie już na dobre. Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na kalibracje doprowadziło do sytuacji, gdy praktycznie każdy wydruk udaje się za pierwszym razem. Z pracy urządzenia jestem zadowolony. Nie miałem problemów z pracą silników, ani ekstruderem. Jednym słowem każdemu mogę polecić zakup GATE!

GATE_drukarka_4

Elektronika schowana w metalowej obudowie.

Nowa wersja - GATE II

Tak jak wspomniałem, to opisania mojej drukarki zabierałem się dość długo. Na tyle, że producent zdążył wypuścić nową wersję urządzenia. W tej chwili dostępna jest już drukarka GATE 2:

Oczywiście oprócz nowego wyglądu urządzenie zyskało również dużo nowych funkcji. Najważniejszą z nich jest chyba autokalibracja, czyli dostosowywanie położenia dyszy do krzywizn stołu. W celu poprawienia precyzji poszczególne osie drukarki poruszają się teraz z wykorzystaniem prowadnic szynowych oraz śrub kulowych.

Pojawiły się też usprawnienia bardziej praktyczne, takie jak punktowe oświetlenie stołu drukarki oraz osłona na elementy grzejne. Wbrew pozorom - przydatna rzecz - ja dwukrotnie wsadziłem palec, tam gdzie nie powinienem...

Przyjmę zlecenia do druku...

Jak pewnie część z Was wie od pewnego czasu drukowałem dla niektórych czytelników forum drobne zlecenia. Chętnych było całkiem sporo, a moje obowiązki w chwili obecnej nie pozwalały mi na poświęcanie większej ilości czasu na druk 3D.

W związku z tym postanowiłem chwilowo zrezygnować z drukowania w domowym zaciszu i tym sposobem opisywana tutaj drukarka znalazła nowego właściciela. Od niedawna moja GATE stoi w warsztacie znanego chyba wszystkim czytelnikom Forbota użytkownika mosi2, który również chętnie świadczył dla Was usługi drukarskie.

Drukarka GATE w warsztacie mosi2.

Drukarka GATE w warsztacie mosi2.

Jak widzicie od teraz mosi2, ma do dyspozycji aż 3 drukarki, więc szczerze polecam jego usługi! Szczegóły w odpowiednim temacie na forum. Zaznaczam tylko, że usługa ta nie jest od teraz związana ze mną, ani bezpośrednio z Forbotem.

3d, ABS, diy, druk, drukarka, PLA, recenzja

Trwa ładowanie komentarzy...