Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję
Testy SSLW przypadku problemów z działaniem bloga proszę o kontakt na adres web@forbot.pl lub na forum.

Elastyczny układ elektroniczny z drukarki 3D

Druk 3D 13.03.2017 Monika Mordzińska

Konstruktorzy z Pekinu zaprezentowali metodę wykorzystania ciekłych metali oraz druku 3D do tworzenia urządzeń elektronicznych.

Proces polega na wpuszczaniu metalu do kanałów znajdujących się we wcześniej wydrukowanym, elastycznym podłożu.

Druk 3D jako metoda produkcji otwiera niemal nieograniczone możliwości. Naukowcy z Chińskiej Akademia Nauk w Pekinie i Uniwersytetu Tsinghua stworzyli elastyczny obwód elektroniczny. Jego kąt zgięcia może dochodzić nawet do 180º!

Puste w środku kanaliki przeznaczone do wypełnienia metalem powstały przy użyciu technologii osadzania topionego materiału (FDM – fused deposition modelling).

Kąt zgięcia podłoża z działającym obwodem.

Przykładem innych drukarek do tworzenia prostych urządzeń elektronicznych jest np. V-One oraz Voxel8. Chiński wynalazek różni się jednak od powyższych zarówno techniką wprowadzania płynnego metalu do wewnątrz, jak i zastosowaniem giętkich elementów.

Proces tworzenia obwodu.

Wynalazcy pracują teraz nad udoskonalaniem technologii, szczególnie zwiększeniu rozdzielczości druku 3D, a także właściwości elastycznych. W planach są poszukiwania nowych materiałów, które pozwolą na zastosowanie tej metody m.in. w urządzeniach ubieralnych (wearables), robotach oraz w medycynie.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

volt

22:50, 13.03.2017

#1

Po pierwsze, określanie elastyczności przez kąt zgięcia - bardzo profesjonalna miara, nie ma co. Zwykłe PCB na laminacie szklano-epoksydowym też można zgiąć pod kątem 180°, o ile ma dwa metry długości. Promień krzywizny powinni określić jak już.

Po drugie istnieją już przecież elastyczne obwody, które są znacznie cieńsze (~0,1mm grubości), można je zginać w pół niczym kartkę papieru oraz są o wiele prostsze i tańsze w produkcji. Gdzie takie cuda? Wystarczy spojrzeć na najtańszą taśmę oświetleniową LED. Także ani to rewolucyjne ani pożyteczne.

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.