KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elastyczny układ elektroniczny z drukarki 3D

Elastyczny układ elektroniczny z drukarki 3D

Konstruktorzy z Pekinu zaprezentowali metodę wykorzystania ciekłych metali oraz druku 3D do tworzenia urządzeń elektronicznych.

Proces polega na wpuszczaniu metalu do kanałów znajdujących się we wcześniej wydrukowanym, elastycznym podłożu.

Druk 3D jako metoda produkcji otwiera niemal nieograniczone możliwości. Naukowcy z Chińskiej Akademia Nauk w Pekinie i Uniwersytetu Tsinghua stworzyli elastyczny obwód elektroniczny. Jego kąt zgięcia może dochodzić nawet do 180º!

Puste w środku kanaliki przeznaczone do wypełnienia metalem powstały przy użyciu technologii osadzania topionego materiału (FDM - fused deposition modelling).

Kąt zgięcia podłoża z działającym obwodem.

Kąt zgięcia podłoża z działającym obwodem.

Przykładem innych drukarek do tworzenia prostych urządzeń elektronicznych jest np. V-One oraz Voxel8. Chiński wynalazek różni się jednak od powyższych zarówno techniką wprowadzania płynnego metalu do wewnątrz, jak i zastosowaniem giętkich elementów.

Proces tworzenia obwodu.

Proces tworzenia obwodu.

Wynalazcy pracują teraz nad udoskonalaniem technologii, szczególnie zwiększeniu rozdzielczości druku 3D, a także właściwości elastycznych. W planach są poszukiwania nowych materiałów, które pozwolą na zastosowanie tej metody m.in. w urządzeniach ubieralnych (wearables), robotach oraz w medycynie.

Źródło: [1]

druk 3d, elektronika, FDM

Trwa ładowanie komentarzy...