KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Drukowania obwodów elektronicznych ciąg dalszy!

Drukowania obwodów elektronicznych ciąg dalszy!

Pamiętacie drukarkę Voxel8, o której pisałem na początku stycznia? Pozwalała ona na drukowanie prostych układów elektronicznych. Niestety nie mogła pochwalić się zbyt dużą precyzją.

Podczas targów CES zaprezentowano również inne urządzenie, które przyspiesza tworzenie prototypów urządzeń elektronicznych.

V-One, bo o niej mowa to dzieło startupu o nazwie Voltera. Niewielkie urządzenie łączy w sobie dwie funkcje. Pierwsza z nich to możliwość nanoszenia obwodów drukowanych na podłoże. Zamiast zamawiać płytki drukowane lub tworzyć je samemu w kilka minut możemy taką płytkę wydrukować. Bez przenoszenia wzoru ścieżek termotransferem oraz bez trawienia.

printRender

Wszystko dzięki specjalnej głowicy, która rozprowadza srebrną pastę na laminacie FR4. Następnie, tak utworzone połączenia zostają utrwalone. Służy do tego wbudowany podgrzewacz 550W. 

Drukarka ma możliwość tworzenia płytek dwuwarstwowych ze ścieżkami oraz odstępami o minimalnej szerokości 8 milisów. Jak na pierwszą wersję urządzenia trzeba przyznać, że jego parametry są całkiem dobre. Twórcy zdradzili, że w swoich laboratoriach na testowych urządzeniach są w stanie osiągnąć dwa razy lepszą dokładność.

Drugie zastosowanie urządzenia jest mniej innowacyjne - jednak równie przydatne. Korzystając z dozownika pasty oraz podgrzewacza V-One może nałożyć pastę na płytkę PCB wyprodukowaną tradycyjnymi metodami oraz ją podgrzać.

Na ten moment twórcy zakładając, że ich drukarka jest przeznaczona do drukowania prototypów. Wydruki nie mają zastąpić finalnych płytek. Co przyniosą kolejne wersje urządzenia? O tym przekonamy się w przyszłości. Na razie wiadome jest, że V-One pojawi się już niedługo na Kickstarterze. Planowana cena urządzenia to 1 500$.

Jaką przewidujecie przyszłość dla tego typu drukarek? Jestem ciekawy Waszych komentarzy!

Źródła grafik: Makezine

CES, drukarka, PCB, startup

Trwa ładowanie komentarzy...