KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Elon Musk pokazał jak przebiegnie wyprawa na Marsa

Elon Musk pokazał jak przebiegnie wyprawa na Marsa

Elon Musk, założyciel firmy SpaceX, przedstawił plan podróży ludzi na Marsa. Dalekosiężnym celem jest kolonizacja Czerwonej Planety.

Testy ruszą w 2018 roku. Pierwszy lot z udziałem pasażerów ma się odbyć już za 6 lat.

Statek kosmiczny Interplanetary Transport System (ITS) będzie w stanie przetransportować 100 ton. Liczba ta obejmuje ładunek i ludzi. Do startu potrzeba będzie ok. 40 najpotężniejszych na świecie silników rakietowych Raptor.

Gdy statek znajdzie się na orbicie, rakieta nośna wróci na Ziemię po zbiornik z paliwem, po czym zostanie ponownie wystrzelona. Po zatankowaniu ITS rozpostrze dwa panele słoneczne o mocy 200 kW i wyruszy w stronę Marsa.

Elon Musk chce obniżyć koszty podróży na Marsa z 10 mld dolarów na osobę do ok. 100 tysięcy dolarów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest ponowne wykorzystanie części oraz całych pojazdów.

elon-musk-mars-2

Fundusze na przedsięwzięcie będą pochodzić ze źródeł publicznych i prywatnych. SpaceX ma poparcie NASA, chociaż szczegóły tej współpracy nie są znane.


Na pokładzie ITS będzie dostępna rozrywka w postaci m.in. sal kinowych i kawiarni. Początkowo statek będzie mógł zabrać ok. 100 osób na raz. Trening przed podróżą zajmie tylko kilka dni.

elon-musk-mars-3

Jednym z największych wyzwań jest bezpieczeństwo. Kilka tygodni temu doszło do wybuchu rakiety Falcon 9, w którym na szczęście nikt nie został ranny. Z kolei promieniowanie kosmiczne może zwiększyć ryzyko nowotworów. Skolonizowany Mars ma w dalszej przyszłości przypominać Ziemię – czerwień planety zostanie zastąpiona przez niebieski i zielony kolor.

Źródło: [1] [2]

Elon Musk, kosmos, mars, spacex

Trwa ładowanie komentarzy...