Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

Elon Musk pokazał jak przebiegnie wyprawa na Marsa

Wiadomości 01.10.2016 Monika Mordzińska

elon-musk-marsElon Musk, założyciel firmy SpaceX, przedstawił plan podróży ludzi na Marsa. Dalekosiężnym celem jest kolonizacja Czerwonej Planety.

Testy ruszą w 2018 roku. Pierwszy lot z udziałem pasażerów ma się odbyć już za 6 lat.

Statek kosmiczny Interplanetary Transport System (ITS) będzie w stanie przetransportować 100 ton. Liczba ta obejmuje ładunek i ludzi. Do startu potrzeba będzie ok. 40 najpotężniejszych na świecie silników rakietowych Raptor.

Gdy statek znajdzie się na orbicie, rakieta nośna wróci na Ziemię po zbiornik z paliwem, po czym zostanie ponownie wystrzelona. Po zatankowaniu ITS rozpostrze dwa panele słoneczne o mocy 200 kW i wyruszy w stronę Marsa.

Elon Musk chce obniżyć koszty podróży na Marsa z 10 mld dolarów na osobę do ok. 100 tysięcy dolarów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest ponowne wykorzystanie części oraz całych pojazdów.

Przykładowo rakiety nośne będą nadawać się
do użycia 1000 razy, a statki kosmiczne 12 razy.

elon-musk-mars-2

Fundusze na przedsięwzięcie będą pochodzić ze źródeł publicznych i prywatnych. SpaceX ma poparcie NASA, chociaż szczegóły tej współpracy nie są znane.


Na pokładzie ITS będzie dostępna rozrywka w postaci m.in. sal kinowych i kawiarni. Początkowo statek będzie mógł zabrać ok. 100 osób na raz. Trening przed podróżą zajmie tylko kilka dni.

elon-musk-mars-3

Jednym z największych wyzwań jest bezpieczeństwo. Kilka tygodni temu doszło do wybuchu rakiety Falcon 9, w którym na szczęście nikt nie został ranny. Z kolei promieniowanie kosmiczne może zwiększyć ryzyko nowotworów. Skolonizowany Mars ma w dalszej przyszłości przypominać Ziemię – czerwień planety zostanie zastąpiona przez niebieski i zielony kolor.

Źródło: [1] [2]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

BlackJack

14:49, 01.10.2016

#1

Fajne, ale trochę za futurystyczne. Żagiel słoneczny jest oczywistością przy takich podróżach, ale sądzę że jeżeli chcemy serio myśleć o podboju kosmosu, najpierw musimy zbudować bazę kosmiczną na orbicie, lub księżycu, i dopiero stamtąd wysyłać misje dalej. Budowanie i wysyłanie wszystkiego z ziemi jest zwyczajnie nieekonomiczne i niepraktycznym podejściem.

Statek pokazany na filmie może się i uda zbudować, ale to i tak ma sens na dwie - trzy wyprawy i baj baj.

Treker
Administrator

16:29, 01.10.2016

#2

Widocznie obliczyli, że jednak tak też się da i opłaci. Wiadomo, że wygląda to bardzo futurystycznie, ale jeszcze kilka lat temu widok pionowo lądującej rakiety też był futurystyczny, a teraz... Dla przypomnienia: Falcon 9, rakieta od SpaceX wylądowała na barce!

salmon

14:31, 02.10.2016

#3

To nie jest żagiel słoneczny, tylko zwykłe panele słoneczne. Nawet zdjęcie jest podpisane, że dają 200kW.

Statek będzie napędzany "po staremu".

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.