Statek kosmiczny Interplanetary Transport System (ITS) będzie w stanie przetransportować 100 ton. Liczba ta obejmuje ładunek i ludzi. Do startu potrzeba będzie ok. 40 najpotężniejszych na świecie silników rakietowych Raptor.
Gdy statek znajdzie się na orbicie, rakieta nośna wróci na Ziemię po zbiornik z paliwem, po czym zostanie ponownie wystrzelona. Po zatankowaniu ITS rozpostrze dwa panele słoneczne o mocy 200 kW i wyruszy w stronę Marsa.
Elon Musk chce obniżyć koszty podróży na Marsa z 10 mld dolarów na osobę do ok. 100 tysięcy dolarów. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest ponowne wykorzystanie części oraz całych pojazdów.
Przykładowo rakiety nośne będą nadawać się
do użycia 1000 razy, a statki kosmiczne 12 razy.
Fundusze na przedsięwzięcie będą pochodzić ze źródeł publicznych i prywatnych. SpaceX ma poparcie NASA, chociaż szczegóły tej współpracy nie są znane.
Na pokładzie ITS będzie dostępna rozrywka w postaci m.in. sal kinowych i kawiarni. Początkowo statek będzie mógł zabrać ok. 100 osób na raz. Trening przed podróżą zajmie tylko kilka dni.
Jednym z największych wyzwań jest bezpieczeństwo. Kilka tygodni temu doszło do wybuchu rakiety Falcon 9, w którym na szczęście nikt nie został ranny. Z kolei promieniowanie kosmiczne może zwiększyć ryzyko nowotworów. Skolonizowany Mars ma w dalszej przyszłości przypominać Ziemię – czerwień planety zostanie zastąpiona przez niebieski i zielony kolor.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...