KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Falcon 9, rakieta od SpaceX wylądowała na barce!

Falcon 9, rakieta od SpaceX wylądowała na barce!

Wczoraj przed godziną 23 wystartowała kolejna misja rakietowa firmy SpaceX. Jej celem było dostarczenie kapsuły Dragon do ISS oraz kolejna próba pionowego lądowania na barce.

Tym razem pierwszy człon rakiety  Falcon 9 wrócił bezpiecznie na ziemię, a właściwie na specjalną autonomiczną barkę.

Po zakończonym sukcesem pionowym przyziemieniu na lądzie, które miało miejsce na Florydzie w grudniu, część osób może zastanawiać się skąd ten upór z lądowaniem rakiety na barce. Jak nie trudno się domyślić chodzi o pieniądze, konkretnie mówiąc o bardzo duże oszczędności.

SpaceX_ladowanie

Porównując możliwość lądowania na dużym, stabilnym lądowisku lub na małej, bujającej się barce ciężko znaleźć zalety tego drugiej podejścia. Różne typy lądowania wymagają jednak różnej ilości paliwa. Trzeba pamiętać, że rakieta nie leci pionowo w górę.

SpaceX_trajketoria

Podczas wykonywania misji dostarczenia ładunku na orbitę jej trajektoria jest paraboliczna. Powrót do miejsca startu wymagałby dużej ilości dodatkowego paliwa.

Specjalnie przygotowana, autonomiczna barka (drone ship) może ustawić się w miejscu idealnym do optymalnego wylądowania rakiety. Dzięki temu droga powrotna może być znacznie krótsza i bardziej naturalna względem trajektorii wznoszenia.

Niewątpliwie jesteśmy świadkami nowej ery w lotach kosmicznych. Odzyskiwanie pierwszego członu rakiety oznacza, że od teraz dostarczanie towarów na orbitę będzie znacznie tańsze.

Miejmy nadzieję, że kolejne próby będą zakańczane sukcesami podobnymi do wczorajszego. Nikt nie chciałby już oglądać niepowodzeń. Dla przypomnienia, jedno z poprzednich lądowań:

Jedna z nieudanych prób lądowania.

Jedna z nieudanych prób lądowania.

Dokowanie wysłanej kapsuły Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostało zaplanowane na niedzielę rano (zgodnie z czasem EDT).

falcon 9, kosmos, rakieta, spacex

Trwa ładowanie komentarzy...